امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139307055
شنبه 5 مهر 1393 و ساعت 11:48:19
سایت خبری تئاتر - یادداشت حميد رضا صدر برای نمایش «جهش بزرگ»/پروازي نه مثل همه پروازها

.

سایت خبری تئاتر - یادداشت حميد رضا صدر برای نمایش «جهش بزرگ»/پروازي نه مثل همه پروازها

.

«جهش بزرگ» نمايشي ظاهرا به‌شدت دروني مي‌نماياند، اما در انتها به اين نتيجه رسيده ايد كه احتمالا عيني‌تر و ملموس‌تر از آن چيزي در اطراف‌تان نمي‌بينيد. نمايشي كه از چارچوب زمان خاص درگذشته و هم با بيان استعاري و هم زمينه واقعي كه در ذهن تماشاگرش شكل مي‌دهد تجربه تئاتري عميقا تكان‌دهنده‌يي شده.

 

سایت خبری تئاتر: /اعتماد: اين نمايش تك‌نفــر در تركيب هندسي وار آن صحنه خالي با آن نورپردازي خفه جاري شده. در آن اتاق مستطيل شكل كوچك كه در مركز و هر يك از گوشه هايش افراد يك خانواده قرار گرفته‌اند. خط افق و آسمان و خورشيد / چراغ در آن فضاي محصور نمايشگر محيطي شده‌اند كه اين دختر را به بند كشيده.

دختري كه با جمله‌ها و حركاتش هم محيط را ترسيم مي‌كند، هم شخصيت‌هاي خانواده‌اش و هم دلمشغولي‌ها و دلشوره‌هاي خودش را. ذهن بيقرار اين دختر مي‌تواند هم نوعي اتوبيوگرافي تمثيلي باشد و هم نوعي روانكاوي شخصي و هم سرگذشت خانواده‌هاي پرشمار. آميزه‌يي از واقعيت و خيالپروري كه تركيبش ابزار ويژه هر هنرمندي بشمار مي‌رود. دختر بدون خشم حرف مي‌زند، بدون فرياد، بدون لبخند، بدون لودگي و با اين وصف بازي راحله تعبدي هم نمايشگر قدرت اين دختر شده و هم ضعف‌هايش. هم بازتابنده فريادهاي فروخورده و هم لبخندهاي خشك شده. توصيف‌كننده درد محصور بودن.

ريتم نمايش با توضيحات ناروشن دختر آرام و معماوار آغاز مي‌شود و ذهن تماشاگر را به تلاش براي كشف ناگفته‌ها فرا مي‌خواند (اونجا چيزي ريخته و من به شما نشون مي‌دم اونجا چيزي ريخته) و همان ريتم با باز شدن گره‌ها تدريجا تند مي‌شود و تندتر و در انتها تركيب سرگيجه‌آوري پيدا مي‌كند.

هر عبارت براي گره‌گشايي و بيان روحيات دختر و افراد خانواده‌اش به‌كار گرفته شده‌اند، مثل پدر راديو به دست ايستاده در يك راس كه ناظري خونسرد بر آن چه در خانواده‌اش مي‌گذرد به شمار مي‌رود و مادر بي‌قرار در سوي ديگر كه سرانجام از فرط استيصال فرو مي‌پاشد. خيالپردازي‌هاي اوليه تدريجا به صورت واقعيت مجسم شده و از آن مهم‌تر تركيب تراژدي به خود مي‌گيرند (پرواز، رهايي و مرگ).

به گزارش سایت خبری تئاتر نمایش «جهش بزرگ»، به نویسندگی، کارگردانی و اجراگری «راحله تعبدی» از شانزدهم شهریور 93، به مدت زمان 45 دقیقه، در تالار «دید» موسسه فرهنگی و هنری ارغنون به آدرس خیابان ایرانشهر، خیابان سپندف کوچه خوارزمی، پلاک 2، بر روی صحنه است


 


کلیدواژه ها:

حميد رضا صدرنمایش «جهش بزرگ»نمایش جهش بزرگدرباره نمایش جهش بزرگیادداشت درباره نمایش جهش بزرگیادداشت حميد رضا صدر برای نمایش «جهش بزرگ»راحله تعبدیسایت خبری تئاترتئاتراخبار تئاترتئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبر تئاترنمایشاخبار نمایشاخبار فرهنگیخبر نمایشسایت مرتبط به تئاترمرجع تئاترسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترIranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi