امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139307086
سه شنبه 8 مهر 1393 و ساعت 12:06:48
سایت خبری تئاتر - بازسازی به رنگ امید یا نگرانی؟

از ایسنا:

سایت خبری تئاتر - بازسازی به رنگ امید یا نگرانی؟

.

اعلام خبر تعطیلی سه سالن مجموعه تئاتر شهر برای تعمیرات، باعث یادآوری خاطره تلخ بازسازی این مجموعه در سال‌های نه چندان دور برای بخشی از هنرمندان شده است اما با این حال امیدواری برای انجام تعمیرات اصولی و رفع نواقص این سالن‌ها به شکل اساسی وجود دارد.

 

سایت خبری تئاتر/ایسنا:  تعطیلی سالن‌های قشقایی، سایه و کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر که بخش مهم و قابل توجهی از آثار نمایشی در آن‌ها اجرا می‌شود، اتفاقی است که بخشی از هنرمندان از حدود یک سال اخیر نگران آن بوده‌اند، چرا که اساسا مجموعه تئاتر شهر به عنوان اصلی‌ترین، بهترین و شاید ایده‌آ‌ل‌ترین مرکز تئاتری از سوی هنرمندان شناخته می‌شود و تقریبا هنرمندی نیست که به دنبال اجرا در تئاتر شهر نباشد البته این موضوع که اجرا در تئاتر شهر حق چه کسی است و چرا هنرمندان از طیف‌ها و با سبک‌های مختلف و پیشینه متفاوت به دنبال اجرا در تئاتر شهر هستند به بحث مفصل دیگری نیاز دارد.

از حدود یک سال اخیر و از زمان مدیریت اتابک نادری، بحث ضرورت انجام تعمیرات و بازسازی سالن‌ها و بهسازی سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی، سیستم‌های برق، نور، صدا، صندلی، سرویس‌های بهداشتی و... کلید خورد و با وجود اینکه معاونت مدیریت توسعه و منابع انسانی وزارت ارشاد از تأمین اعتبار لازم برای انجام تعمیرات خبر داده بود، به نظر می‌رسید که اجماعی بر سر چگونگی روند و جزئیات بازسازی میان مدیران هنری و هنرمندان به وجود نیامده است.

البته پیش از آغاز سال جدید برنامه‌های سالن‌های تئاتر شهر تنها برای شش ماه اول سال اعلام شد و از آن زمان پیش بینی برای انجام تعمیرات اساسی در نیمه دوم سال انجام شده بود، هرچند که طبق برنامه ابتدایی قرار بود خرداد امسال تعمیرات سالن اصلی آغاز شود ولی این اتفاق نیفتاد و بعدتر اعلام شد که تعمیرات سالن اصلی به بعد از برگزای جشنواره تئاتر فجر امسال موکول خواهد شد و به شکلی روند تعمیرات و اجراهای سالن اصلی را با نوعی سردرگمی مواجه کرد به طوریکه مدیران تئاتر شهر ناچار شدند به سرعت نمایشی آماده را برای اجرا در این تالار در نظر بگیرند و این چنین بود که محمد رحمانیان با نمایش «ترانه‌های محلی» به سالن اصلی تئاتر شهر آمد.

در طی یک سال اخیر تعمیرات بخش‌هایی از سیستم‌های فنی از جمله سیستم برق آغاز شده بود اما همچنان هنرمندان منتظر آغاز بازسازی سالن‌های نمایشی تئاتر شهر بودند. تا اینکه به تازگی پریسا مقتدی مدیر مجموعه تئاتر شهراعلام کرد که با مساعدت دفتر طرح‌های عمرانی وزارت ارشاد، تعمیرات بخش‌های مختلف در سه سالن سایه، قشقایی و کارگاه نمایش از اول مهرماه آغاز می‌شود و این تعمیرات در بخش‌هایی مانند سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی، ژنراتورها، سرویس‌های بهداشتی و... خواهد بود و همچنین اعلام شد که بازسازی تحت نظر خود هنرمندان تئاتر انجام می‌شود و هنرمندانی از جمله عبدالخالق مصدق، سیامک احصایی و جلال تهرانی به عنوان ناظر حضور خواهند داشت.

شاید تعطیلی این سه سالن نمایشی باعث ایجاد نگرانی‌هایی در میان بخشی از هنرمندان بشود. چرا که پیش از این در سال 86 که مجموعه تئاتر شهر مدت نسبتا طولانی تعطیل شد و قرار بود تعمیراتی اساسی در سالن‌های مختلف انجام شود اما این اتفاق رخ نداد و مشکلات زیربنایی مجموعه سر جای خود باقی ماند برای همین همچنان این ذهنیت منفی نسبت به تعطیلی سالن‌ها وجود دارد و در کنار این نگرانی، این دغدغه ایجاد شده که آیا این سه سالن تا زمان آغاز جشنواره تئاتر فجر آماده خواهند شد یا خیر؟

با وجود این پیشینه، انتظار می‌رود با تغییر سیاست‌ها و رویکرد دولت جدید و به تبع آن معاونت هنری وزارت ارشاد و مرکز هنرهای نمایشی، روند تعمیرات با گذشته متفاوت باشد و این تعطیلی هر چند بلند مدت، باعث رفع همیشگی نواقص این سه سالن مهم تئاتر بشود.

اخبار مرتبط:

آثار بخش میدانی و شورایی جشنواره تئاتر بهزیستی مشخص شدند

تالارهای اجرای نمایش‌های جشنواره تئاتر کودک معرفی شدند

نمایش مشترک ایران و لهستان در نیاوران بر روی صحنه می رود

مدیر روابط عمومی تماشاخانه ایرانشهر تعیین شد

بیماری پرستو گلستانی اجرای یک تئاتر را متوقف کرد

"کارگاه شگردهای آفرینش فانتزی در تئاتر کودک و نوجوان " برگزار می‌شود

معرفی نمایش‌های برگزیده جشنواره تئاتر خیابانی مریوان

کارگاه‌های دکور و لباس تئاتری‌ها احیاء می‌شود؟

سفر امیررضا کوهستانی با «ایوانف» به هلند

«روزی قاصدکها می‌آیند» در هایفست ارمنستان

نمایش «آقای شادی» در تماشاخانه مشایخی

«مکاشفات راسکلنیکف...» در تماشاخانه آو


کلیدواژه ها:

تعطیلی تئاتر شهرتئاتر شهرمشکلات تئاتر شهردرباره تئاتر شهرباز سازی تئاتر شهرسایت خبری تئاترتئاتراخبار تئاترتئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبر تئاترنمایشاخبار نمایشاخبار فرهنگیخبر نمایشسایت مرتبط به تئاترمرجع تئاترسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترIranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi