Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/zamancaf/public_html/teater.ir/engine/class/db.class.php on line 28
سایت خبری تئاتر - منصور خلج: مخاطب‌سازي مهمترين هدف جشنواره تئاتر كودك است
امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139307199
شنبه 19 مهر 1393 و ساعت 17:46:36
سایت خبری تئاتر - منصور خلج: مخاطب‌سازي مهمترين هدف جشنواره تئاتر كودك است

گفت و گو با منصور خلج، داور بخش تئاتر خياباني بيست و يكمين جشنواره بين المللي تئاتر كودك و نوجوان همدان

سایت خبری تئاتر - منصور خلج: مخاطب‌سازي مهمترين هدف جشنواره تئاتر كودك است

.

اختصاصي سايت خبري تئاتر/ منصور خلج از افزايش كمي نمايشنامه‌نويسان و امكانات تئاتر كودك و نوجوان خبر داد و گفت: يكي از كارهايي كه جشنواره‌ها و اجراها بايد انجام دهند، تربيت مخاطبان و تماشاگران و مخاطب سازي است كه در شهرهاي ميزبان جشنواره‌ها مي‌بينيم تا حدودي اتفاق افتاده است.

 

 

 

اختصاصي سايت خبري تئاتر/ يكي از اعضاي هيات داوران بخش تئاتر خياباني بيست و يكمين جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك و نوجوان همدان درباره اين رويداد گفت: خوشبختانه امسال جشنواره در سطح وسيع و قابل بحثي دارد اتفاق مي‌افتد؛ چه در بخش تئاتر كودك و نوجوان، چه در بخش تئاتر خياباني و چه در بخش تئاتر دانش آموزي. گروه‌ها مي‌توانند از دستاوردهاي يك سال سطوح مختلف تئاتر كودك و نوجوان كشور مطلع شوند و با هم تبادل نظر كنند. آشنا شوند و از اجراهاي همديگر بهره بگيرند.

منصور خلج ادامه داد: بسياري از شهرها دارند به تئاتر كودك و نوجوان روي مي‌آورند و دسته جات تئاتركودك و نوجوان در خيلي از شهرها راه اندازي شده‌اند.

اين نمايشنامه‌نويس با تاكيد بر اين كه يكي از سلامت ترين نوع تفريح و سرگرمي براي مخاطبين به خصوص مخاطبين دور از تهران، تئاتر است، گفت: خيلي از شهرها حتي سينما ندارند و تئاتر مي‌تواند جايگزين خوبي براي اين كمبود باشد. علاوه بر اين كه طي اين سال‌ها فارغ التحصيلان زيادي در رشته تئاتر داشته‌ايم كه تعدادي از آن‌ها به شهرهايشان برگشته‌اند. اميدوارم اداره ارشاد درهايش را به روي جوانان باز كند و شرايطي را براي فعاليت آنها ايجاد كند. مخصوصاً در زمينه تئاتر كودك و نوجوان. اين جوانان مي‌توانند اجراهاي ويژه‌اي در تعطيلات تابستان تدارك ببينند و اوقاتي خوبي را از هر دو نظر تربيتي و تفريحي براي بچه‌ها و خانواده‌ها فراهم كنند.  

اين فارغ‌التحصيل كارشناسي ارشد دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران درباره سابقه حضورش در جشنواره تئاتر كودك و نوجوان گفت خوشبختانه من از اولين سال‌هاي اين جشنواره در همدان به نوعي حضور داشتم؛ يا در بخش خوانش متن‌ها بودم و يا در بازبيني  و انتخاب گروه‌ها. در سال‌هاي اول و دوم ما در اتومبيل مي نشستيم به شهرهاي مختلف مي‌رفتيم و كارها را بازبيني مي كرديم. حالا كارها انقدر وسيع شده كه نمي شود به شهرهاي مختلف رفت و سي‌دي كارها مورد بازبيني قرار مي‌گيرند و اين اتفاق خوبي است.

منصور خلج تاكيد كرد: يكي از كارهايي كه جشنواره‌ها و اجراها بايد انجام دهند، تربيت مخاطبان و تماشاگران است. اين تربيت بايد به مرور انجام شود كه اين كار با ديدن تئاترها و اجراهاي متنوع رخ مي‌دهد و يكي از مهمترين محصول‌هاي جشنواره‌ها براي تماشاگرها همين است. ما مي‌بينيم كه در شهرهايي كه ميزبان جشنواره بوده‌اند، اين مخاطب‌سازي تا حدودي اتفاق افتاده است.

خلج تاكيد كرد: روي آوري به تئاتر كودك و نوجوان دارد بيشتر مي‌شود. آگاهي‌ها و امكانات هم دارند بيشتر مي‌شوند. هر سال گروه‌هاي بيشتري براي اجراي تئاتر كودك و نوجوان فعاليت مي‌كنند و به نظر من اين كميت مي‌تواند كيفيت را هم به مرور ارتقا بدهد.

اين نمايشنامه‌نويس و كارگردان تئاتر كودك و نوجوان ضمن ابراز خوشحالي از افزايش كمي نمايشنامه‌نويسان كودك و نوجوان در سال‌هاي اخير گفت: حالا هر زماني كه فراخواني براي نمايشنامه كودك و نوجوان داده مي‌شود، تعداد زيادي اثر به دست ما مي‌رسد و اين افزايش كمي كساني كه با اعتماد به نفس در اين حوزه دست به قلم مي‌شوند، بسيار خوب است. چون زماني بود كه وقتي صحبت از تئاتر كودك و نوجوان مي شد فقط مي‌توانستيم به زنده ياد بي‍‍ژن مفيد و شهر قصه استناد كنيم.

او در پاسخ به اين كه چه قدر مناسب است كه به كميت قناعت كنيم و كيفيت متوسط رو به پايين بعضي آثار را ناديده بگيريم، گفت: به نظرم اگر كسي طالب آموختن باشد، حتي از ديدن كارهايي كه از كيفيت نسبي پايين‌تري برخوردارند هم ياد مي گيرد. مي‌فهمد كه كجاها غلط رفته‌اند كه او نرود. آنها مي‌توانند با ديدن آثار مختلف خودشان را ارتقا بدهند.

اخبار مرتبط:

ژان لوک پنسو: هیچ محدودیتی در تئاتر سایه‌ای نیست

پیام دهکردی: من با هیچ کس، هیچ ملاحظه‌ای ندارم!

گزارش تصویری/نمایش خیابانی «زرافه» به کارگردانی اولاندا لیانسو و دنیل کارراس از کشور اسپانیا

گزارش تصویری/ جشنواره تئاتر کودک/نمایش «هورشید»،کارگردان:نصیر احمد ملازهی

داوود کیانیان: رشته تئاتر کودک و نوجوان به زودی در دانشگاه تهران راه اندازی می شود

گزارش تصویری/ جشنواره تئاتر کودک/ نمایش «خیابانی:کنترل+خشم=کنترل خشم»

گزارش تصویری/ جشنواره تئاتر کودک/ نمایش «پیکابو، به امید دیدار» از لهستان

دهکردی: غریب‌ترین بخش جشنواره، تئاتر دانش‌آموزی است

احتیاجی نیست اسباب‌بازی‌های گران بخرید فقط با بچه‌هایتان بازی کنید!

پیام دهکردی: به کودکانمان اجازه کودکی کردن بدهیم


کلیدواژه ها:

گفت و گو با منصور خلجمنصور خلججشنواره تئاتر کودکتئاتر کودکجشنواره تئاتر کودک همدانجشنوراه تئاتر کودک و نوجوانتئاتر کودک و نوجوانجشنواره تئاتر کودکسایت خبری تئاترتئاتراخبار تئاترتئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبر تئاترنمایشاخبار نمایشاخبار فرهنگیخبر نمایشسایت مرتبط به تئاترمرجع تئاترسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترIranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi