امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
1393110418
شنبه 4 بهمن 1393 و ساعت 16:58:48
سایت خبری تئاتر -

گفت و گو با فلیکس ماتیاس ات، کارگردان نمایش "کمپلکس اودیسه":

سایت خبری تئاتر - "فلیکس ماتیاس ات " : چیزی که در واقعیت ایران دیدم مرا غافلگیر کرد

.

پیش از اجرای نمایش "کمپلکس اودیسه" در جشنواره تئاتر فجر، در کافه تریای سالن ایرانشهر با کارگردان جوان آلمانی، به بهانه ی اجرای اش در جشنواره تئاتر فجر قرار ملاقات داشتیم. فلیکس ماتیاس ات، هنرمندی 31 ساله و دانش آموخته ی رشته ی "رقص" در دانشگاه برلین است. وی در خانواده ای تئاتری بزرگ شده و از 7 سالگی بازیگری بر روی صحنه را تجربه کرده است. او اولین بار است که به ایران آمده و پیش از این، "کمپلکس اودیسه" را به جز آلمان در کشورهای بنگلادش و هند نیز اجرا کرده.

 


اختصاصی سایت خبری تئاتر/ مژگان خالقی: "اودیسه" بازسازی واقعی اسطوره هومر نیست، من سعی کردم شکلی امروزی به این اسطوره بدهم. قصدم ساختارشکنی در شیوه ی اجرا بود. در واقع «کمپلکس اودیسه»، روایت جدید یک شعر یونانی با زبان چند لایه امروزی است. من خودم سفر اودیسه را به نحوی پشت سر گذاشتم و می تونم بگم این اجرا به شکلی برای ام تجربه ای شخصی محسوب می شود.

من در سنی حس کردم اودیسه هستم و خواستم اون رو نشون بدم. به علاوه اینکه برام اهمیت داشت که در اجرای این کار از فرهنگ اروپایی استفاده کنم و اجرای نویی داشته باشم.

همان طور که شما گفتید آلمانی ها سعی می کنند در تئاتر اشان از تکنولوژی استفاده کنند، همین طور مالتی مدیا اما من وقتی کارگردانی می کردم به این چیزها فکر نمی کردم و می دیدم که ضرورت اجرا چیه و اون رو به کار می بردم. استفاده از ویدیو هم به همین دلیل بود. البته ما از عناصری مثل خاک استفاده کردیم که ظاهرا تماشاگران اذیت شدند و ما قصد داریم این کار را امشب به نحو دیگه ای انجام بدیم.

واکنش تماشاگران در ایران و سایر کشورها متفاوت بود. از نمایش ما در این جشنواره استقبال خوبی شد و این مساله ما رو خیلی خوشحال کرد. برام عجیب بود که اکثر تماشاگران ما جوان بودند و ما کمتر میان سال و کهن سال به عنوان تماشاگر در اجرا دیدیم و برای من جای سوال داشت. ما در ابتدای کار زیرنویس انگلیسی داشتیم و انتها نداشتیم و فکر کنم اینکه زیرنویس فارسی نداشتیم کمی تماشاگران رو سردرگم کرده بود. من پیش از آمدن به ایران گفتم که کار باید زیرنویس فارسی داشته باشد اما سفارت گفت نیازی نیست!

من به تئاتر شرق علاقه مندم. نمی گویم که از عناصر تاتر شرق در کارهام استفاده می کنم، نه. اما دوست دارم واکنش تماشاگران شرقی را راجع به کارم ببینم. علت حضورم در هند د بنگلادش و ایران نیز همین است. امیدوارم بتوانم باز هم در ایران اجرا داشته باشم و این آخرین حضورم در ایران نباشد.

تصورم راجع به ایران بسیار متفاوت با چیزی بود که دیدم. من فکر می کردم ایران کشور بسیار محدودی است، تئاتر پیشرفته ای ندارد و فرهنگ اش تکامل یافته نیست. راجع به اینکه ممکن است در ایران کشته شوم هم چیزهایی شنیدم اما چیزی که در واقعیت در ایران دیدم مرا غافلگیر کرد. ایران کشور با فرهنگ و پیشرفته ای است  در اینجا خانم ها با همان آزادی مردا تاتر کار می کنند و در جامعه حضور دارند و مطمئن باشید وقتی من به آلمان برگردم اینها را به همه می گویم. من نمی دانستم اما ظاهرا فرایبورگ یک خواهر در ایران دارد به نام شهر اصفهان.

تئاتر برای من همه چیز نیست. من در دانشگاه رقص خواندم. بازیگر و کارگردان تئاترهستم، شیفته  سیرک ام و نقاشی هم می کنم. من یک آرتیست ام. من باید از هنرم پول دربیاورم بنابراین گاهی اوقات کارهایی به غیر از تئاتر انجام می دهم که پول دربیاورم. این اصلا معنی منفی ندارد و زشت نیست.

اخبار مرتبط:

برنامه‌های چهارمین روز جشنواره تئاتر فجر/دو نمایش دیگر بخش بین‌الملل روی صحنه می‌روند

چگونه ۱۷ نمایش از چهار منطقه به جشنواره فجر راه یافت؟

حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تئاتر شهر

"تئاتر به قربانگاه می رود"

بازیگر آلمانی خیس شد، مخاطبان در دود و خاک غرق شدند

حضور پر رنگ زنان در یک نمایش جشنواره تئاتر فجر

نمایشگاه‌های پوستر و عکس جشنواره تئاتر فجر افتتاح شد

 


کلیدواژه ها:

فلیکس ماتیاس اتfelix mathias ottگفت و گو با فلیکس ماتیاس اتاخبار تئاتر فجرسی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجرفجر جشنوارهجشنواره تئاتر فجر 93تئاتر فجر93جشنواره تئاتر فجرتئاتر فجراخبار جشنواره تئارت فجردرباره جشنواره تئاتر فجرجشنواره 33 تئاتر فجراخبار فجرفجرجشنواره تئاتر فجراخبار جشنواره تئاتر فجرفجر تئاتراخبار تئاتراخبارتاتراخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترIranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
  • گزارش تصویری - نمایش کافه طره - کارگردان: نوشین تبریزی
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
 نمایش بنگاه تئاترال
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi