Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/zamancaf/public_html/teater.ir/engine/class/db.class.php on line 28
سایت خبری تئاتر - هاله مشتاقی نیا از «تقدیر بازان» می گوید
امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
1393110611
دوشنبه 6 بهمن 1393 و ساعت 13:59:56
سایت خبری تئاتر - هاله مشتاقی نیا از «تقدیر بازان» می گوید

.

سایت خبری تئاتر - هاله مشتاقی نیا از «تقدیر بازان» می گوید

.

نمایش «تقدیر بازان» به کارگردانی سیما تیراندار که در سی و سومین جشنواره تئارت فجر بر روی صحنه رفت، به بررسی روابط متزلزل جامعه پرداخت، هاله مشتاقی نیا نویسنده این نمایش در گفتگو با سایت خبری تئاتر درباره این نمایش توضیحاتی داد

اختصاصی سایت خبری تئاتر/ محمد وفایی: هاله مشتاقی نیا نمایشنامه نویس معاصر که آثارش مورد توجه و مخاطبان زیادی دارد درباره موضوع مورد علاقه خود در حیطه نمایشنامه نویسی و به طور خاص مشکلات خانوادگی و روابط زن و مرد که آن را در آخرین اثرش " تقدیربازان " به چالش می کشد گفت: پرداختن به روابطِ انسانی و واکاوی آن، از سوژه های مورد علاقه ی من است که در نمایش نامه ی "تقدیربازان" هم به آن پرداخته ام. اما نگاهم در این نمایش نامه متفاوت از قبل بوده و سعی کردم از زاویه ای دیگر به روابطِ آدم ها بپردازم . :
 

او درباره این اثر که توسط سیما تیرانداز ، کارگردان و بازیگر تئاتر در سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به روی صحنه رفت توضیح داد: اولین نسخه از "تقدیربازان" در سال هشتاد و هشت نوشته شد. در سال  نود بازنویسی شد و تا سال نود و سه، در زمان های مختلف به سراغِ متن می رفتم و بازنگری هایی انجام می دادم. اما از زمانِ آغاز تمرینات، تقریبا در تمامِ جلسات به مدت دو ماه با گروه بودم و بازنویسی بر اساس اجرا را انجام دادم.

این اولین نمایش نامه ام است که در تمامِ جلسات تمرین حضور داشتم و بازنویسی می کردم. که دلیل اصلی آن به فضای تقدیربازان برمی گشت. سال هشتاد و هشت که شروع به نوشتن آن کردم، تصمیم داشتم فضایی متفاوت را تجربه کنم. نمایش نامه به شدت تصویری شده بود، با تقطیع هایی کوتاه و در رفت و برگشت به زمان حال و گذشته.  وقتی تمرینات شروع شد و با صحبت هایی که با خانم تیرانداز داشتم، پذیرفته بودم برای آنکه مختصات کار به تئاتر نزدیک شود، کنارشان باشم که تعاملِ لذت بخشی هم بود.

نویسنده نمایشنامه ناتمام درباره همکاری مجددش با سیما تیرانداز اضافه کرد: این دومین تجربه ی همکاری من با خانم تیرانداز است. روحیاتِ هم را می شناسیم . ایشان تعامل درستی با نویسنده برقرار می کند. خوشبختانه اعضای این گروه هم خلاق و بی حاشیه بودند و محیطی آرام برای حضور من و بازنویسی  کنارشان بود. وی درباره نتیجه این همکاری افزود : چون تقریبا در تمام جلسات تمرین بودم، خروجی کار را دوست دارم.

مشتاقی نیا ارزیابی خود را از جشنواره فجر چنین بیان کرد : من  همیشه به عنوان یک نویسنده ی مستقل کار کرده ام. ترجیح می دهم وارد مسائل حاشیه ای نشوم. جشنواره  در هر دوره مخالفان و موافقانی داشته که بخشی از آن به خاطر رقابتی بودن آن است. این دوره هم زیرمجموعه ای از دوره های قبل است و اگر بنا به بررسی است، باید روندِ کلی آن آسیب شناسی شود. اما دوست دارم در کنار جوان گرایی، پیشکسوتان و بزرگان عرصه ی نمایش هم حضور داشته باشند . در پایان این نویسنده درباره توقعاتش درباره اجرای عمومی این نمایش افزود : من چون درگیرِ پروسه ی اجرا به شکلِ مستقیم نیستم، قطعا کارگردان و مدیرتولید، بیشتر آگاه هستند. اما بخشِ مهمی از آن مسائل مالی است. شرایطِ تولید بسیار دشوار است و خانم تیرانداز، با وجودِ تمام مشکلات، تمرینات را شروع کرد و به نظرم این از جنونی است که ما به تئاتر داریم.


تقدیر بازان روز دوم بهمن در دو سانس در تالار چهارسو مجموعه تئاترشهر اجرا شد که با استقبال و حضور گرم تماشاگران مواجه شد .

اخبار مرتبط:

گزارش تصویری «پرواز بر فراز شهر» کارگردان نارینه گریگوریان، کشور ارمنستان

کتاب مسابقه عکس‌ جشنواره تئا‌تر فجر چاپ شد

کوشک جلالی: وظیفه کارگاه‌های آموزشی، سرنخ دادن به هنرجویان است

همایش "تئاتر خیابانی طلوع فجر" برگزار می شود

بازیگر نمایش wow تغیر کرد

مرادخانی: دلیل انتقادات مطرح‌شده نسبت به جشنواره امسال تعجیل‌ها هستند

«به کفشات نگاه کن»/ اجرایی ساده اما شگفت انگیز

"فلیکس ماتیاس ات " : چیزی که در واقعیت ایران دیدم مرا غافلگیر کرد

دست نوشت بهرام بیضایی بر «گُزارشِ اَرداویراف» منتشر شد

بازیگر آلمانی خیس شد، مخاطبان در دود و خاک غرق شدند

 


کلیدواژه ها:

نمایش «تقدیر بازان»سیما تیراندارهاله مشتاقی نیااخبار تئاتر فجرسی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجرفجر جشنوارهجشنواره تئاتر فجر 93تئاتر فجر93جشنواره تئاتر فجرتئاتر فجراخبار جشنواره تئارت فجردرباره جشنواره تئاتر فجرجشنواره 33 تئاتر فجراخبار فجرفجرجشنواره تئاتر فجراخبار جشنواره تئاتر فجرفجر تئاتراخبار تئاتراخبارتاتراخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترIranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi