امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139312243
يكشنبه 24 اسفند 1393 و ساعت 12:17:46
سایت خبری تئاتر - جشن کانون منتقدان تئاتر با چاشنی اعتراض

بازنشر

سایت خبری تئاتر - جشن کانون منتقدان تئاتر با چاشنی اعتراض

.

جشن معرفی برگزیدگان کانون ملی منتقدان در سال ۹۳ که همراه با گردهمایی حمایت از هنرمندان بیمار برگزار شد، با اعتراض تعدادی از تئاتری‌ها به وضعیت اقتصادی و درمانی همراه بود.

 

سایت خبری تئاتر/مهر: این جشن در شامگاه شنبه ۲۲ اسفندماه در سالن اصلی تئاتر شهر و در حالیکه نیمی از ظرفیت سالن خالی بود، با اجرای نیما کرمی برگزار شد.

در ابتدای این جشن که تحت تاثیر گردهمایی حمایت از هنرمندان بیمار قرار گرفته بود، ایرج راد مدیرعامل خانه تئاتر سخنرانی کرد. وی در ابتدا با اشاره به هنرمندانی که به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در شرایط سخت مالی و روحی قرار می گیرند، متذکر شد: سرطان گرفتن در کشور ما مانند سرماخوردن شده است. 

وی با اشاره به برگزاری جلساتی با وزیر بهداشت به منظور جلب حمایت این وزارتخانه برای رفع مشکلات بیمه هنرمندان بیمار یادآور شد: در آن جلسات بروشوری بود که در آن روش های پیشگیری از ابتلا به سرطان قید شده بود نظیر سیگار نکشیدن، ورزش کردن و روزی ۵ وعده میوه خوردن اما از استرس ها، ناشادمانی ها و غم خوردن ها صحبت نمی شود.

مدیرعامل خانه تئاتر با یادآوری به نتیجه رسیدن پیگیری ها برای تحت پوشش قرار گرفتن هنرمندان تئاتر توسط بیمه طلایی در سال گذشته، افزود: امسال بخش هایی از این بیمه نظیر بخش تامین هزینه داروهای هنرمندان بیمار به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه از سوی دولت، قطع شد. با آقای بانکی معاون رئیس جمهور برای حل این مشکل تماس گرفتیم و به ما قول داده شد تا ۲۵ بهمن ماه مشکل حل شود اما این قول عملی نشد.

راد در ادامه سخنان خود به رایزنی بی نتیجه با وزیر بهداشت جهت بازدید از خانه تئاتر و رفع مشکل بیمه هنرمندان اشاره کرد و گفت: نامه ای به وزیر ارشاد حاوی مشکلات ایجاد شده برای بیمه طلایی هنرمندان ارسال کردیم و با آقای مرادخانی هم در این خصوص جلساتی داشتیم. خوشبختانه امروز آقای مرادخانی اعلام کرد که در ابتدا هنرمندان بیمار و سپس باقی هنرمندان تئاتر تحت پوشش بیمه آرمان صندوق حمایت از هنرمندان می شوند. 

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه سرطان در ایران مانند یک سونامی حرکت می کند، تصریح کرد: دولت از عهده پوشش دادن هنرمندان بیمار بر نمی آید و باید خیرین و مردم در این زمینه کمک کنند. این کمک کردن بخصوص کمک به هنرمندان، صدقه نیست. 

بعد از این سخنان، تصاویری حاوی سخنان هنرمندانی چون حسین پاکدل، محسن حسینی، حسین کیانی، مهدی پاکدل، حمید پورآذری، اصغر دشتی، افسانه ماهیان، محمد ساربان، منوچهر شجاع، مهرداد ضیایی و بهرام افشاری درباره بیماری سرطان و شیوع آن در بین هنرمندان پخش شد.

سپس علیرضا نادری نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر روی صحنه حاضر شد و به ایراد سخن پرداخت. وی در ابتدای سخنانش با صراحت گفت: دروغ از سرطان مهلک تر است. دولت قادر به مقابله با دروغ نیست و ما هم توانایی غلبه بر دروغگویی و دورویی خود را نداریم. 

سخنگوی خانه تئاتر با اشاره به اینکه مردمی که در ایران مبتلا به سرطان می شوند صدایشان شنیده نمی شود، افزود: امیدوارم ما به عنوان نمایندگانی، انعکاس رنج مردم ایران از سرطان و هزارتوی سیستم درمان ایران را به دوش بکشیم. انعکاس این رنج ها رسالت ما است.

این هنرمند تئاتر که فرزند خود را بر اثر بیماری سرطان از دست داد، خطاب به حاضران در جشن کانون ملی منتقدان تئاتر متذکر شد: این تهمت است که بگوییم سرطان کار خداوند است. جامعه ما گرفتار تناقض است و رابطه ذهن و روح به هم خورده است. 

نادری با بیان اینکه این قدرت به تئاتر ایران داده شود که به عنوان نماینده ای این رنج ها را به حاکمیت اطلاع دهد، یادآور شد: سرطان به فقر مربوط نیست زیرا در بنگلادش، پاکستان و افغانستان که فقیر هستند آمار سرطانشان از ایران بسیار پایین‌تر است.

پدر زنده یاد سینا نادری خطاب به برگزارکنندگان جشن کانون ملی منتقدان و گردهمایی حمایت از هنرمندان بیمار در قالب یک انتقاد گفت: چرا در این مراسم به جای ما از همسران، خواهر و مادران این هنرمندان بیمار دعوت نشد تا از مشکلاتی که برایشان وجود دارد، صحبت کنند. این مادرانه کوشش کردن در ذهن ما مغفول است.

نادری در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه به صحبت های تئاتری ها گوش داده نمی‌شود، گفت: دولت ۳ وظیفه دارد؛ آموزش، بهداشت و امنیت. من امنیت را دارم ولی از آن دو دیگر چیزی ندیدم. من فقط دعا می کنم که خداوند ما را نجات دهد.

بخش بعدی این مراسم به پخش تصاویر هنرمندان درگذشته در سال جاری اختصاص داشت. هنرمندانی چون مرتضی احمدی، مصطفی عطایی، علی سبحانی، باقر صحرارودی، ماه گل مهر، ناصر گیتی جاه، مهدی کاشانیان، کیمیا یادگاری نژاد، محسن جعفری، سارا بنی صدر، علی اکبر رزم آرا، مسعود تاجبخش، انوشیروان ارجمند، مجید بهرامی، حمید مهرآرا، جواد ثریا، احمد بیگدلی، احمد سبحانی، رضا رضاپور، سیدعلی صالح، صمد پل سنگی، فرامرز بهبود، نوشین تندسته، احمد مهری و عزیز هنرآموز.

نکته قابل توجه در بخش تصاویر هنرمندان تئاتری درگذشته سال جاری، نبودن تصویر زنده یاد بهرام ریحانی بود که در ۵ اسفندماه سال جاری درگذشت.

علی مرادخانی معاون هنری سخنران بعدی جشن کانون ملی منتقدان ایران بود که به گفته خود انتظار دیدن فضای یک جشن را به جای فضای سنگین و غمناک ایجاد شده در مراسم داشت.

وی با اشاره به سخنان علیرضا نادری مبنی بر اینکه صحبت های تئاتری ها شنیده نمی شود، گفت: من سعی می کنم که گوش‌هایم را برای شنیدن سخنان خانواده تئاتر باز کنم و شما هم دیدید که در این راستا جلساتی را با حضور هنرمندان تئاتر برگزار کرده و می کنیم تا راه چاره ای پیدا کنیم. 

صندوق حمایت از هنرمندان ورشکسته است

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مشکل بیمه طلایی هنرمندان، یادآور شد: ما با ۳۳ میلیارد بدهی صندوق حمایت از هنرمندان مواجه شدیم که در واقع این صندوق به نوعی ورشکسته است و ما در تلاش هستیم تا آرام آرام این صندوق به وضعیت مناسب خود برسد. 

مرادخانی با بیان اینکه مشکلات از حرکت نمی ایستند، توضیح داد: ما هم سعی داریم طبق اولویت مشکل بیمه را حل کنیم. ما هم به نوعی به واقعیت موجود واکنش نشان می دهیم و هنوز به جایی که فعلیتی داشته باشیم نرسیده ایم.

در این بخش از سخنان معاون هنری وزیر ارشاد، علی بی غم از هنرمندان با سابقه تئاتر خطاب به معاون هنری متذکر شد: هنرمند تئاتر تنها قشر هنری است که شب عید عیدی نمی گیرد. من به عنوان هنرمند تئاتر حقوقم را می خواهم، مزایا و امنیت شغلی ام را می خواهم.

این بازیگر تئاتر بعد از ارائه اعتراض خود، سالن اصلی تئاتر شهر را به عنوان محل برگزاری این مراسم ترک کرد.

معاون هنری وزیر ارشاد در پاسخ به اعتراض مطرح شده، یادآور شد: من از زمانی که به معاونت هنری آمده ام بدهی های گذشته معاونت را پرداخت می کنم. این مشکلات در حوزه تجسمی و موسیقی هم وجود دارد. من تلاش کردم که تعهد جدیدی ایجاد نکنم اما می دانم که شرایط سخت است. بهتر است بنشینیم و با هم حرف بزنیم و دلایل را پیدا کنیم. 

مرادخانی از مدیرکل هنرهای نمایشی خواست تا آماری از حقوق معوقه هنرمندان تئاتری ارائه دهد تا او در معاونت هنری وزارت ارشاد برای احقاق آنها در روزهای باقیمانده سال جاری اقدام کند. 

وی با بیان اینکه ما قرار نیست که از میدان فرار کنیم بلکه با ایستادگی باید کار را بسامان برسانیم، متذکر شد: در سال ۸۳ که معاونت هنری را ترک کردیم بودجه معاونت هنری حدود همین ۱۸ میلیارد تومان بود و بودجه معاونت سینمایی نیز ۶ میلیارد. حالا بودجه معاونت هنری باز همان ۱۸میلیارد تومان است ولی بودجه  سازمان سینمایی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان شده است. 

معاون هنری اظهار امیدواری کرد تا در سال ۹۴ معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به نقطه صفر خود برساند زیرا در حال حاضر این معاونت پایینتر از نقطه صفر خود قرار دارد.

در این بخش از سخنان معاون هنری نیز رضا فیاضی از بازیگران با سابقه تئاتر که در سالن حاضر بود، خطاب به علی مرادخانی گفت: در تئاتر فجر سال ۹۲ در نمایش «طلسم صبح گل» آقای قطب الدین صادقی بازی کردم ولی ریالی بابت اجرا دریافت نکردیم. در جشنواره امسال هم در نمایشی به کارگردانی ابوالقاسم معارفی حضور داشتم که برای اجرا در جشنواره در جدول قرار داشت ولی بعد از رفتن آقای حسین طاهری یک شبه نمایش از جدول جشنواره حذف شد.

وی همچنین با اشاره به حمایت نشدن از تئاتر کودک، از معاون هنری خواستار رسیدگی به مشکلات مطرح شده خود شد.

اعتراض تئاتری‌های به مشکلات مالی

در ادامه قطب الدین صادقی کارگردان نمایش «طلسم صبح گل» که در سالن حضور داشت در پاسخ به گلایه رضا فیاضی گفت: برای اجرای در جشنواره به کمک هزینه ۱۲ میلیون تومانی داده شد که مبلغ ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آن هزینه دکور، لباس و وسایل مورد نیاز اجرا در جشنواره شد. قرار بود نمایش اجرای عمومی داشته باشد ولی آقای حسین طاهری اجازه نداد.

وضعیت گلایه هنرمندان تئاتر از وضعیت موجود برای تئاتر و فعالان آن همچنان ادامه داشت و معاون هنری هم روی صحنه اصلی تئاتر پاسخ هایی را ارائه می داد. این در حالی بود که مجری مراسم هم در کنار تریبون ایستاده بود تا نشانگر گرفته شدن وقت جشن کانون منتفدان ملی تئاتر ایران باشد.

اما در ادامه خسرو احمدی از بازیگران با سابقه تئاتر که در سالن اصلی تئاتر شهر حضور داشت، خطاب به معاون هنری گفت: الان بزرگترین مشکلی که خانواده تئاتر را تهدید می کند، مشکل بیمه است. الان ۱۰ ماه است که اتفاقی برای بیمه طلایی رخ نداده است. نامه به رئیس جمهور داده ایم ولی تاثیری نداشته است.

بعد از سخنان خسرو احمدی، معاون هنری وزیر ارشاد به اولویت بندی بیمه کردن هنرمندان تئاتر تحت پوشش بیمه صندوق حمایت از هنرمندان اشاره کرد.

در ادامه جشن کانون ملی منتقدان تئاتر ایران و بعد از اجرای چند قطعه موسیقایی توسط مهرداد هویدا، مصطفی عبدالهی که در بخش اهدای جوایز به برگزیده آهنگسازی تئاتر در سال ۹۲ از نگاه منتقدان روی صحنه حضور پیدا کرده بود نیز به ایراد سخن پرداخت. 

وی که ۱۴ سال است با بیماری سرطان مبارزه می کند، خطاب به حاضران در مراسم گفت: تا کسی درگیر این بیماری نباشد، متوجه مسایل ما نمی شود. صحبت هایی که شد زیبا بود ولی تاثیری به حال ما ندارد زیرا درگیر این بیماری شدن کفش آهنی می خواهد و گونی گونی پول. 

این بازیگر با سابقه تئاتر یادآور شد: وقتی پزشکم نسخه ۱۲۰ میلیون تومانی را به من داد برای بار اول به سختی مبلغ مورد نیاز نسخه را تامین کردیم. صدا و سیما در آن زمان حواله های ۵۰ میلیون تومانی برای هلال احمر صادر کرد ولی هلال احمر این حواله را نپذیرفت. 

عبدالهی با اشاره به برگزاری نمایشنامه خوانی و اختصاص پول آن به او توسط برخی هنرمندان تئاتر، ضمن تشکر از این فعالیت ها متذکر شد: در هر شرایطی باید شان هنرمند حفظ شود. من اگر بخواهم گدایی کنم روزانه میلیون ها تومان پول به دست خواهم آورد ولی رفتار درستی نیست. 

وی با اشاره به راهکاری که پیش از این در گفتگوهای رسانه ای خود آن را ارائه داده بود، درباره راهکار مد نظر توضیح داد: ما باید از خودمان شروع کنیم. باید قانونمند شود که هر نمایش فروش یک شب بلیت خود را به صندوقی برای حمایت از هنرمندان بیمار اختصاص دهد. آنوقت شانیت هنرمندان نیز حفظ می شود.

این هنرمند شناخته شده تئاتر در پایان سخنان خود تصریح کرد: من زمانی پرکارترین تئاتری بودم و حالا برای من خیلی سخت است که برایم پول جمع کنند. 

اما در بخش معرفی برگزیدگان تئاتر در سال ۹۲ از نگاه کانون ملی منتقدان تئاتر هم اتفاقات و حاشیه هایی وجود داشت. گلاب آدینه از بازیگران زن برگزیده این جشن، در هنگام دریافت جایزه خود گفت: هر جا که قرار است کسی برگزیده شود با او تماس می گیرند تا برای حضور در مراسم مطلع شود اما با من تماسی گرفته نشد و نمی دانستم که انتخاب شده ام.

در بخش اهدای جوایز برگزیدگانی چون علی رفیعی، فرهاد آئیش، بهنام تشکر، نگار عابدی و جلال تهرانی حضور نداشتند.

فروش یک روز «سقراط» برای هنرمندان بیمار

حمیدرضا نعیمی که برای دریافت جایزه بهترین نمایش برای نمایش «سقراط» روی صحنه رفت با اشاره به حضور فرهاد آئیش در مطب پزشک برای انجام آزمایشات قلب به عنوان دلیل حضور نداشتن اش در جشن، گفت: استاد عبدالهی دستوری داد و من هم اجابت می کنم و فروش یک روز نمایش «سقراط» را به حمایت از هنرمندان بیمار اختصاص می دهم. همچنین جایزه نقدی نمایش را هم به صندوق این گردهمایی تقدیم می کنم.

«پاییز» هم پا پیش گذاشت

در ادامه نادر برهانی مرند کارگردان نمایش «پاییز» هم که در سالن حضور داشت، با اشاره به اجرای نمایش «پاییز» در بهار سال ۹۴ در تالار شمس موسسه بین المللی فارسی زبانان، اعلام کرد فروش یک روز گیشه نمایش را برای حمایت از هنرمندان بیمار اختصاص می دهد. 

اما یکی دیگر از حواشی جشن کانون ملی منتقدان تئاتر ایران، فروش تابلویی شامل عکس هنرمندان فقیدی چون محمود استادمحمد و بهرام ریحانی بود. در حالی که معاون هنری وزیر ارشاد، مدیرکل هنرهای نمایش و چند تن از هنرمندان روی صحنه سالن اصلی حضور داشتند، فروش همت عالی تابلوی مذکور تبدیل به سوژه طنزی برای مجری و حاضران در مراسم شد. در نهایت معاون هنری این تابلو را به قیمت ۲۰ میلیون تومان خرید ولی تابلو در اختیار برگزارکنندگان گردهمایی حمایت از هنرمندان بیمار قرار گرفت تا در برنامه های دیگر آن را به فروش برسانند.

اهدای لوح تقدیر فاقد تقدیرنامه به رضا مهدیزاده طراح برگزیده کانون ملی منتقدان تئاتر در سال ۹۲نیز از دیگر حاشیه های این مراسم بود.

 

اخبار مرتبط:

برگزیدگان کانون ملی منتقدان تئاتر معرفی شدند

«ترانه های قدیمی» تنها 4 اجرای دیگر دارد

گیلان از میزبانی بخش مناطق جشنواره تئاتر دانشگاهی انصراف داد

چه تئاتر هایی در تماشاخانه باران اجرا خواهند شد؟

درخت صلح «تیستو» به لیلی گلستان رسید

یک بازیگر جانباز درگذشت

بازسازی سالن «سایه» تئاترشهر از ۲۷ اسفند از سر گرفته می‌شود

پیش‌فروش بلیت‌های «رام کردن زن سرکش»

بهمن فرمان آرا از تجربه تئاتری اش گفت

«پاییز» با تغییر دو بازیگر از 15 فروردین اجرا می شود

آموزش تئاتر در «خانه عروسک»

عکسهایی از نمایش «آنتیگونه» با بازی ژولیت بینوش

کاریکاتور هفته / قیچی

 


کلیدواژه ها:

جشن کانون منتقدان تئاترمشکلات تئاتر(تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟)اخبار تئاتراخبارتاتراخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi