امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
1394061512
يكشنبه 15 شهريور 1394 و ساعت 18:32:39
سایت خبری تئاتر - یادداشت حسین کیانی برای «مضحکه شبیه قتل»

.

سایت خبری تئاتر - یادداشت حسین کیانی برای «مضحکه شبیه قتل»

.

نمایش ˝مضحکه شبیه قتل˝ از ۱۸ شهریورماه تا ۲۱ مهرماه، ساعت ۱۹:۳۰، در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه می رود.

 

سایت خبری تئاتر: حسین کیانی طی یادداشتی در خصوص اجرای دوباره نمایش "مضحکه شبیه قتل" نوشت؛ دوباره اجرا کردن نمایشنامه "مضحکه شبیه قتل" که در پاییز و زمستان ۸۱ نوشته و در تابستان ۸۲ به صحنه تالار سایه آمد، چند سالی بود امری ضروری برایم می نمود، به خصوص در این وانفسای قحطی و کمیابی کمدی ایرانی که از اجرای آخرین ها و بهترین هایش بیش از یک دهه می گذرد.

کمدی های ناب و کمیاب و طربناکی چون "مجلس نامه" محمد رحمانیان، "شب سیزدهم" حمید امجد و "شب های آوینیون" کوروش نریمانی که ادامه نگرش خلاقانه تماشایی شان و تکمیل این نگرش در آثار دیگر هنرمندان می توانست تئاتر ما را صاحب گونه ای از کمدی خاص و خالص ایرانی کند و خشتی بر دیوار هنوز بالا نرفته و نیمه کاره تئاتر ایرانی بگذارد. اما بسیار جای افسوس است بر جامعه تئاتری، هنرمند و مسئول و تصمیم گیرنده و هر که می توانست و نکرد کاری را که مسیر این هنرمندان هموار شود و کم سنگلاخ باشد و صورت خندان تئاتر کمدی ایران گشاده تر از این شود، صورتی که اکنون به انواع بزک های نامربوط و جراحی های نابخردانه و ناشیانه از بی هویتی زار نجات می زند و التماس می کند که شبیه صورت مردم خودش شود، نه صورت مردم فرنگستان.

اگر این التماس و فریاد کمک خواهی شنیده شود، من هم با هزار بیم و تنها یک امید، همچنان امیدوارم کمدی ایرانی که از جاودان یاد؛ "میرزا آقا تبریزی" شروع می شود، به نم بارانی که نمی دانم کی خواهد بارید، دو مرتبه زنده شود و سربرآورد. نمایشنامه "مضحکه شبیه قتل" را با امتنان تقدیم می کنم به کمدی ورزان ایرانی بلند جایگاه؛ محمد رحمانیان، حمید امجد و کوروش نریمانی.

و اما باز اجرای "مضحکه شبیه قتل" حاصل شرایط بسیار سخت و تمرینی هفده روزه است که زحمت بسیاری را بر دوش گروه ما نشاند، گروهی که نمایشی دیگر را با هم شروع به تمرین کردیم اما در نیمه پایانی راه به مضحکه رسیدیم، "مضحکه شبیه قتل" به نوعی بازتاب شرایط دشوار و پیچیده تمرین خودش نیز هست و شاید اصلا دلیل انتخابش برای اجرای جایگزین هم همین بود. پس کارگردانی اجرای این اثر را به دور از هر تعارف و کلیشه بازی های خنک و مرسوم تقدیم می کنم به بازیگران و گروه اجرایی نمایش که کاری کارستان را ممکن کردند و با همه توان کوشیدند صورت خندان تئاتر ایرانی را پاس بدارند.

به گزارش روابط عمومی این نمایش، "مضحکه شبیه قتل" از ۱۸ شهریورماه تا ۲۱ مهرماه، ساعت ۱۹:۳۰، در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه می رود. نخستین اجرای نمایش "مضحکه شبیه قتل"، سال ۸۱ در جشنواره فجر و دومین اجرای بسیار موفق آن شهریورماه و مهرماه سال ۸۲ در سالن سایه تئاتر شهر بوده است.

در این نمایش کاراکتری مجبور می شود خواست های متضاد دو بیوه ناصرالدین شاه را که یکی برگزاری مراسم سوگ یا شبیه خوانی برای شاه و دیگری برگزاری مضحکه ای برای او است، با برپا کردن مجلسی به نام مضحکه ای شبیه قتل ناصرالدین شاه، عملی کند.

عوامل نمایش "مضحکه شبیه قتل" عبارتند از: نویسنده و کارگردان: حسین کیانی، بازیگران به ترتیب ورود به صحنه: شهرام حقیقت دوست، نگار عابدی، حبیب دهقان نسب، علیرضا آرا، الهام پاوه نژاد، مسعود میرطاهری، رویا میرعلمی و ویدا جوان، طراح صحنه و نور: فریبرز قربان زاده، طراح لباس: پریندخت عابدین نژاد، طراح گریم: ماریا حاجیها، آهنگساز: حیدر ساجدی، دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: محمد گودرزیانی، دستیار دوم کارگردان و منشی صحنه: سروناز نانکلی، دستیار ویژه کارگردان: کارن کیانی، عکاس و تصویربردار: موسی هاشم زاده، طراح پوستر و بروشور: محمدصادق زرجویان، مدیر روابط عمومی: معصومه کیانی، مسئول تبلیغات مجازی: سهیل ملکی، مدیر صحنه: حمیدرضا صفوی برنا.

 

اخبار مرتبط:

خوانش «من عاشق کارای برقی‌ام» به‌نفع کودکان سرطانی محکپ

مهران غفوریان «شام آخر» را افتتاح کرد

ناظرزاده‌ زنگ آیین افتتاح نمایش «وقت ناهار» را به صدا در می‌آورد

برگزاری اولین رالی عکاسی در جشنواره تئاتر شهر

از بیمه اعضای خانه تئاتر چه خبر؟

مهدی چمران به تماشای «تکه های سنگین سرب» نشست

خوانش دو نمایشنامه در فرهنگسرای سرو

آغاز اجرای «عامدانه، عاشقانه، قاتلانه» به یاد ایرج کریمی

توضیح مدیر اجرایی تماشاخانه سنگلج درباره یک اتفاق

رحمانیان «کارگاه بازیگری» برگزار می‌کند

ندا هنگامی «نیمروز اسکاتلند» را روی صحنه می‌برود

«وقت ناهار» به تماشاخانه ایرانشهر می‌آید

آخرین مهلت شرکت در مسابقه نمایشنامه‌نویسی تئاتر فجر

درباره­ نمایش «دایی وانیا» / زیستن در اوج ملال

 


کلیدواژه ها:

حسین کیانیمضحکه شبیه قتلتئاتر مضحکه شبیه قتلنمایش مضحکه شبیه قتلاخبارتاتراخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • نشست خبری چهاردهمین جشن خانه تئاتر
  • گزارش تصویری - نمایش رومئو و ژولیت- کارگردان: هستی حسینی
  • گزارش تصویری - نمایش بانوی نامه­‌ها - کارگردان: بهاره مشیری
  • گزارش تصویری - نمایش من توی آینه - کارگردان: غزل شجاعى
  • گزارش تصویری - نمایش میراث - کارگردان: اصغر خلیلی
به جمع طرفداران تئاتر بپیوندید
نمایش بوف کور خرید بلیت
 صعود مقاومت پذیر آرتور و اویی
هواپیمایی قطر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر