امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139407187
شنبه 18 مهر 1394 و ساعت 16:15:22
سایت خبری تئاتر - شرح دلایل تعویق در برگزاری جشن پنجاه سالگی سنگلج

مدیر تماشاخانه سنلگج یادداشت منتشر کرد

سایت خبری تئاتر - شرح دلایل تعویق در برگزاری جشن پنجاه سالگی سنگلج

.

همزمان با 18 مهرماه سالروز افتتاح و به مناسبت پنجاهمین سال فعالیت تماشاخانه سنگلج ، مدیر این تماشاخانه یادداشتی بدین منظور منتشر کرد.

 

به گزارش سایت خبری تئاتر: در متن این یادداشت "علی عابدی"ضمن بیان ضرورت پاسداشت نیم قرن فعالیت تماشاخانه سنگلج دلایل تعویق در برگزاری جشنی بدین منظور را شرح داده است. 

متن این یادداشت  بدین شرح است:

"امروز 18 مهر ماه است .  اینجا چراغی روشن است و هنوزتماشاگرانی را می بینیم که به عشق دیدن تئاتر پا به تماشاخانه ای میگذارند که با گذشتن عمری حدود  پنجاه سال؛  هنوز سر پا ایستاده و نفس میکشد . تما شاخانه ای که شاهد به اجرا رفتن آثار مهمی از تاریخ تئاتر ایران بوده و نیم قرن تجر به را پشت سر گذرانده است .

 سنگلج واقع در خیابان بهشت . ضلع جنوبی پارک شهر . خاطرات زیادی را درخود جای داده است، خاطراتی که تاریخ فرهنگ و هنر ایران زمین را می سازد. تمام آن داشته هایی که در تاریخ تئاتر ایران با نام "تئاتر ملی" و  یا ایرانی می شناسیم که گره در زلف بزرگانی چون "بهرام بیضائی"،"عباس جوانمرد" ،" علی نصیریان " ،" عزت الله انتظامی" ،" محمد علی کشاورز" ،" جمشید مشایخی" جعفر والی"، "داود رشیدی" و هنرمند ان  اثرگذار دیگری دارد. همانانی که به این تماشاخانه عزت و جایگاه بخشیده اند .

تماشاخانه سنگلج با آن نقش و نگارپیشانی سر درش که به حق نشانی درست از یک پایگاه هنری را به مخاطب ارائه میکند هرچند در طول عمر پر بهای خود نامهربانی زیادی به لحاظ عدم رسیدگی و توجه به زیر ساخت های ساختمانی و تاسیساتی به خود دیده است، ولی چند سالی است که به همت خادمانش سعی دارد چهره با طراواتی از خود نشان دهد. همین سالها که با اجرای نمایش های ایرانی و فعالیت گروه ها ی مختلف  در این راستا، ‌عنوان خاستگاه تئاتر ملی ایران را نیز پیدا کرده است .

سنگلج  تنها یک تماشاخانه معمولی نیست . سنگلج بخش عظیمی از حافظه شفاهی تئاتر ایران را در خاطر دارد که شاید تاریخ تئاتر ما به سادگی از کنار آن گذشته است .  بدین منظور بودو برای   یاد آوری  و باز آفرینی  خاطرات  و همه آنچه  که در مکتوبات تئاتری   ما نیست  نشست هایی  تحت عنوان"تئاتر از نگاه سنگلج"را برگزار نموده و می نماییم تا گنجینه ای به طریق تاریخ شفاهی  زنده بماند.

اما امروز ما با توجه به اهمیت و ضرورت  برطرف نمودن ایرادات  فنی و زیر ساختی این  تماشاخانه بر آن شدیم  تا با هماهنگی و همیاریتمام آنانی که مسئولند و می توانندبخشی از این مشکلات را رفع نماییم که در این میان علاوه بر وزارتخانه متبوع، به حق مدیران و  شهردار منطقه دوازده تهران نیز همراه ما بوده اند.

تماشاخانه سنگلج با اینکه سالها به عنوان یکی از مطرح ترین جایگاه تئاتر ایران بوده استولی شرح وضعیت امروز این تماشاخانه در کنار آنچه در همین روزگار بر سر تئاترهای لاله زار آمد باعث نگرانی اهالی تئاتر گردیده که مبادا هجوم هجمه های کاذب و رو به رشد شهری باعث شود این تماشاخانه نیز به مرور زمان عاقبتی چون تئاتر سعدی ونصر و پارس و... را پیش رو داشته باشدو ضربه ای دیگر به روح پریشان و آزرده خاطر اهالی هنر وارد شود و چراغی دیگر از این خانه به خاموشی فرو برود. برای نشان دادن ضرورت روشن ماندن این چراغ تصمیم گرفتیم جشن پنجاه سالگی سنگلج را با شکوه بر گزار کنیم  و بدین منظور چندین نشست و جلسه برگزار کردیم و حاصل چنین نشست هایی عقد تفاهم نامه فرهنگی و عمرانی با شهرداری منطقه دوازده گردید که مقرر شد امروز 18 مهر ماه به مناسبت پنجاهمین سالگرد سنگلج مراسمی شایسته برگزار گردد . اما با توجه به فضای اندوه بار این روزها ی جامعه و احترام به قربانیان فاجعه منا و از سویی دیگر مصادف شدن این روز با سفر گروهی هنرمندان پیش کسوت  بر آن شدیم تا این جشن پس از ایام محرم و صفر برگزار گردد که شرح برنامه هایی مد نظر قرار گرفته اعلام میگردد .

امروز 18 مهر ماه است .  اینجا چراغی روشن است و..."

 

اخبار مرتبط:

مرضیه برومند: مراقب باشیم سرنوشت تئاتر مثل فیلم نشود

حسن معجونی از «میکرو لیو» گفت

پیش‌فروش تئاتر «باغ‌ آلبالو» آغاز شد

خوانش نمایشنامه «گندم زاردور» به نفع کودکان سرطانی

چه نمایش‌هایی در تهران روی صحنه است؟

مراسم ختم هما روستا برگزار شد+عکس

سعید ذهنی آهنگساز «ترور» شد

کارگاه تهیه کنندگی تئاتر لغو شد

سه اثر از آثار اکبر رادی به زبان‌ انگلیسی منتشر می‌شود

«عامدانه عاشقانه قاتلانه»بازهم تمدید شد

«مجلس شاه فتاح» در خانه نمایش اداره تئاتر برپا می‌شود

نمايش «سه چرخه» در تماشاخانه سه نقطه

وضعیت تئاترشهر نگران‌کننده است

 

 

 

 


کلیدواژه ها:

سنگلجعلی عابدیاخبارتئاتراخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
  • گزارش تصویری - نمایش کافه طره - کارگردان: نوشین تبریزی
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»
نمایش بنگاه تئاترال