امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
1394091615
دوشنبه 16 آذر 1394 و ساعت 17:01:59
سایت خبری تئاتر - منطقه 6، بورس تئاتری تهران در آخرین ماه پاییز

نگاهی به پراکندگی جغرافیایی سالن های تئاتر

سایت خبری تئاتر - منطقه 6، بورس تئاتری تهران در آخرین ماه پاییز

برنامه اجرای صحنه ای تئاتر در آذر ماه

تهران بزرگ با جمعیتی چند ملیونی ، از جمله کلان شهر هایی است که همواره از کمبود زیر ساخت تئاتر در آن صحبت می شود. با این حال بیشترین سالن های تئاتر کشور را در خود دارد. نگاهی گذرا به محل اجرای 75 نمایشی که تنها در آذر ماه 94 روی صحنه رفته اند و یا در حال اجرا هستند نشان می دهد که بیشترین اجراهای تئاتر در دو منطقه 6 و 11 این شهر متمرکز شده اند.


 

به گزارش سایت خبری تئاتر: اگر سالن های تئاتر را بدون دسته بندی های مختلفی مانند سالن های دولتی ، سالن های خصوصی ، سالن های فرهنگسراها و سالن های سینما تئاتر ها و غیره در نظر بگیریم ، پراکندگی سالن های تئاتر در مناطق این شهر تمرکز 24 سالن در منطقه 6 تهران، 15 سالن در منطقه 11 ، 5 سالن در منطقه 7 ، 4 سالن در منطقه 1، 4 سالن در منطقه 5، 3 سالن در منطقه 3 ، 3 سالن در منطقه 2 ، 2 سالن در منطقه 16و هر یک از مناطق 12 ، 13 و 4 با یک سالن را نشان می دهد که در ماه آذر فعالیت تئاتری داشته اند. به این ترتیب از مناطق 22 کانه شهر تهران تنها 11 منطقه دارای سالن فعال تئاتری هستند.

بیشترین سالن های تئاتر خصوصی و نیمه خصوصی در منطقه 6 تهران واقع شده و منطقه 11 نیز که از سال ها پیش با تمرکز سالن های دولتی تئاتری ترین منطقه تهران به شمار می رفت در رتبه دوم توجه بخش خصوصی واقع شده است.

اما ذکر این نکته ضروری است که علی رقم بنیان گذاری سالن های خصوصی هنوز سالن های بنیاد رودکی و مرکز هنرهای نمایشی به دلیل در اختیار داشتن بیشترین صندلیهای تئاتر ، مخاطبان بیشتری را نیز از این هنر بهره مند می سازند.

در حال حاضر 51 نمایش در تهران روی صحنه است و 11 نمایش دیگر برای آغاز اجرا در هفته آخر آذر آماده می شوند. 13 نمایش نیز که اجرایشان را در مهر و آبان آغاز کرده بودند طی هفته های اول و دوم آذر به اجرای خود پایان داده اند.

برنامه اجرای صحنه ای تئاتر در آذر ماه

برنامه سالن های تئاتر در ماه جاری طبق جدول اعلام شده از سوی اداره کل هنرهای نمایشی نشان می دهد که نمایش های "خاطرات وکابوسهای یک جامه داراززندگی وقتل میرزاتقی خان" نوشته و کارگر دانی دکترعلی رفیعی با مدت زمان 140 دقیقه از ساعت 18 در تالاروحدت روی صحنه است و اجرای این نمایش تا 30 آبان ادامه  دارد.

در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر نمایش "ترور" نوشته و کارگردانی حمیدرضا نعیمی با مدت زمان 120 دقیقه در ساعت  اجرا می شود و اجرای آن تا 28 آذر ماه برقرار خواهد بود.

نمایش "فولادهرگززنگ نمی زند" نوشته سیروس همتی با کارگردانی زری اماد نیز تا 17 آذر در پلاتو نمایش مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است.

نمایش "شهربی گدا" نوشته حسن دولت آبادی و کارگردانی نرگس اصغری تا 30 آذر ماه ساعت 17.30 در تالارهنربه اجرای خود ادامه می دهد و نمایش "پسرنیل" نوشته گیتا داودی و کارگردانی ناصرآویژه نیز در ساعت 19 همین سالن تا 8 دی ماه روی صحنه خواهد بود.

نمایش "دربارانداز " نوشته و کارگردانی امیرکاوه آهنین جان نیز تا پایان ماه جاری در ساعت 18.30 به اجرای خود در تالارحافظ ادامه خواهد داد. در ساعت 20.30 همین سالن نمایش "مونس" نوشته و کارگردانی مهرداد کوروش نیا نیز تا 11 دی ماه اجرا خواهد شد.

نمایش "کابوس دلقک" نوشته و کار مهدی موسی خانی از 22 آذر ماه اجرای خود را در در ساعت 19.30 تالاررودکی آغاز می کند و تا 23 دی ماه روی صحنه است.

نمایش "اسایلم" نوشته و کارگردانی احسان شایان فرد نیز که در کارگاه دکور بنیاد رودکی روی صحنه است 17 آذر به کار خود پایان خواهد داد.

نمایش "نسیان" نوشته بابک صفی خانی و کارگردانی محمدرضا مداحیان نیز تا 21 آذر در ساعت 19.30 مهمان مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی (سالن اصلی)خواهد بود.

اما در تالار خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران نمایش "رم (گیتاریوم)" نوشته و کارگردانی محسن میرزاخانی تا 18 آذر به اجرای خود ادامه می دهد . در همین سالن "خانه عروسک" نوشته مجید رحیمی جعفری با کارگردانی جواد مولانیا از 23 آذر کار خود را آغاز می کند.

تالار گوشه فرهنگسرای نیاوران نیز که تا 20 آذر میزبان نمایش "کیمیا" نوشته و کارگردانی احمد ارجمندی را در ساعت 17 روی صحنه دارد، در ساعت 20 پذیرای نمایش "تولدت مبارک پیمان" نوشته و کار شایان افکاری است که تا 6 دی ماه به اجرای خود ادامه می دهد.

نمایش "جوادیه" نوشته و کارگردانی کهبدتاراج نیز تا 17 آذر مهمان سالن کوچک تالارمحراب است. "مهره پنجم" نیز عنوان نمایشی به قلم مریم رها است که با کارگردانی محمدرضاحیدری در ساعت 19 سالن اصلی تالار محراب تا 18 آذر روی صحنه می رود.

نمایش "هتلی ها" نوشته سانازبیان و کارگردانی حمیدرضاآذرنگ  و نمایش "برنارد مرده است" نوشته مشهود محسنیان وکارگردانی علی سرابی17 آذر ماه به اجرای خود در نمایشخانه ایرانشهرپایان می دهند و قرار است که نمایش "شب آوازهایش را می خواند" نوشته یونفوسه با کارگردانی رضاگوران از 23 آذر درتالار سمندریان تماشاخانه ایرانشهر اجرای خود را آغاز کند.

تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران نیز تا 18 آذر دو نمایش "تا اطلاع ثانوی" نوشته علی امیرریاحی      و کارگردانی مهدی نعمتی مقدم و "لانه خرگوش" نوشته   دیوید لیندزی - ابر و کارگردانی فریبرزکریمی را روی صحنه دارد. نمایش "دشمن بچه های شهر" نوشته و کارگردانی سامی صالحی ثابت نیز از 23 آذر در این سالن اجرای خود را آغاز خواهد کرد.

نمایش "مسافران شب خوشبختی" نوشته انوش معظمی- حجت الله ناظری با کارگردانی حجت الله ناظری تا 20 آذر در تالار گلستان  مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه خواهد بود.

تالار شمس در حال حاضر نمایش "سه گانه پاریسی" نوشته و کارگردانی ایوب آقاخانی را در ساعت 20 روی صحنه دارد و اجرای این نمایش تا 4 دی ماه بر قرار خواهد بود.

نمایش "سنگ بست" نوشته و کارگردانی محمدمهدی خاتمی نیز در ساعت 20 خانه موزه استاد انتظامی اجرا می شود و تا 25 آذر اجرای آن ادامه خواهد داشت. نمایش "جنوب از شمال غربی" نوشته ایوب آقاخانی با کارگردانی مهدی نعمتی نیز از 25 آذر به خانه موزه استاد انتظامی می رود.

نمایش "مالی سوئینی" نوشته برایان فرییک با کارگردانی حسین دریس تا 22 آذر در ساعت 18.30 به اجرای خود در سالن استاد خورشیدی دانشکده سینما تئاتر ادامه می دهد.

در تئاتر باران نیز دو نمایش "جوجه تیغی" نوشته و کارگردانی بهرام افشاری و "تهران بی تو " نوشته فواد مخبری و کارگردانی احمد کچه چیان در ساعت ها 17 و 20 روی صحنه هستند.

"اسبهای پشت پنجره" عنوان نمایشی ازمائتی ویسنییک است که با کارگردانی امیرمحمد نجاتی در ساعت 20 تئاترباربد تا 24 آذر اجرا می شود. "آب،آیینه و اثرپیگمالیون" نوشته و کارگردانی امیراحمد قزوینی نیز در ساعت 17  تماشاخانه ارغنون تا 17 آذر اجرا می شود. در همین سالن نمایش "برف نیمه مرداد" نوشته امیررضا طلاچیان با کارگردانی عاطفه تهرانی در ساعت 19 تا 16 آذر روی صحنه است. "درپروازهای خروجی بود که گم شد ،ریحانه" نوشته و کار مهدی مشهور نیز 17 آذر در تماشاخانه ارغنون به کارخود پایان می دهد.

نمایش"داستان جالب یک نویسنده" نوشته امیرعلی ابراهیمی با کارگردانی سینا نورایی تا 18 آذر در تماشاخانه مشایخی روی صحنه است.نمایش "قابیل" نوشته فردریش کوفکا به کارگردانی حسن خلیلی فر نیز تا 21 آذر در این سالن روی صحنه خواهد بود.

نمایش "مرزجنون درساعت صفر" نوشته و کارگردانی حسین گنج خانی نیز که در ساعت 17.30 تماشاخانه دراما اجرا می شود تا 17 آذر اجرا می شود و نمایش "خارش هفت ماهه" نوشته و کارگردانی مریم مالمیر نیز 18 آذر به کار خود در این تماشاخانه پایان خواهد داد تا نمایش "دردسر بزرگ آقای مدیر" نوشته امیرحسین پناهی فر و کارگردانی فرشید ناصری از 22 آذر کار خود را در تماشاخانه دراما آغاز کند. در همین سالن نمایش "غرب حقیقی" نوشته سام شپارد با کارگردانی وحید سپهرزاد نیز روی صحنه است که 18 آذر آخرین اجرای خود را سپری می کند.

نمایش "جان گز" نوشته هاله مشتاقی نیا و کارگردانی نیمادهقان نیز تا 30 دی ماه در تماشاخانه سرو روی صحنه خواهد بود.

"آشوویتس" نوشته و کارگردانی شهرام ابوالقاسمی نیز که در سالن خسرو شکیبایی تماشاخانه سه نقطه روی صحنه است تا 17 آذر به پایان می رسد. اما اجرای نمایش "چیزی شبیه زندگی" نوشته حسین پناهی با کارگردانی محمد مهاجران تا 24 آذر به اجرای خود در این سالن ادامه خواهد داد.

نمایش "باغ وحش شیشه ای" نوشته تنسی ویلیامز با کارگردانی سیدعلی اصغرحسینی نیز که در ساعت 20 اجرا می شود تا 28 آذر روی صحنه تماشاخانه سه نقطه است.

تماشاخانه فانوس دو نمایش "اوفلیا (ویدئوتئاتر)" نوشته سمیه تاجیک و کارگردانی محمدرضاحیدری و نمایش "میشه یه کم منتظر مبمونی؟" نوشته و کارگردانی نازنین واحد را روی صحنه دارد. این دو نمایش 20 و 17 آدر به کار خود پایان می دهند تا نمایش "مخمصه در پالرمو" نوشته و کار سیدعلی میری از 22 آذر کار خود را در این سالن آغاز کند.

نمایش "جنایت ومکافات" نوشته و کار ایمان افشاریان نیز در تماشاخانه مسعودیه (عمارت مسعودیه) روی صحنه است که 17 آذر به پایان می رسد.

نمایش"روی خوش مهتاب" نوشته ارژنگ طالبی نژاد با کارگردانی بهداد زندیه وکیلی نیز تا 18 آذر درخانه نمایش دا  اجرا می شود.

نمایش "رقص کاغذ پاره ها" نوشته محمدیعقوبی با کارگردانی سیاوش اسد تا 17 آذر در سالن مرکزآفرینش منشورهنر (سالن استاد فنی زاده)اجرا می شود. در همین سالن نمایش "پلیکان" نوشته یوهان آگوست استریندبرگ با کارگردانی محسن حاج نوروزی اجرای خود را آغاز کرده و تا 27 آذر روی صحنه خواهد بود.

سالن شهید واعظی (پرواز) نیز از 22 آذر صبح ها شاهد اجرای نمایش "پسرعموپلنگ" نوشته و کارگردانی مهدی رحیمی سده خواهد بود.

مرکز همایش های برج میلاد نیز به اجرای "خورشید کاروان" نوشته مهدی متوسلی و کارگردانی محمودفرهنگ اختصاص دارد که تا 21 آذر روی صحنه است.

نمایش "پرسشنامه" نوشته ابراهیم مکی با کارگردانی رضا علوی نیز از 25 آذر در فرهنگسرایارسباران اجرای خود را آغاز می کند.

در فرهنگسرای بهمن نمایش "گربه دوست منه اما" نوشته و کار زهرا یعقوبی تا 30 آذر مهمان تالارمبارک است و  سالن شهید آوینی نیز به اجرای نمایش "اروند خون" نوشته ایوب آقاخانی و کارگردانی کورش زارعی اختصاص دارد که این نمایش تا 14 دی ماه همچنان روی صحنه خواهد بود. از 15 آذر نیز فرهنگسرای بهمن شاهد اجرای نمایش "جک ولوبیای سحرآمیز" به کارگردانی حسین چراغی می شود.

نمایش "کفاش وبچه هایش" نوشته و کارگردانی محمد نجفی صبح ها درفرهنگسرای فردوس روی صحنه می رود. نمایش "پنیرک" نوشته مانداناعبقری با کارگردانی علیرضا دهقانی نیز تا 5 دی ماه در خانه فرهنگ نور روی صحنه خواهد بود.

نمایش "خرگوش کوچولو و آبنبات هویجی" نوشته کیومرث قنبری آذر با کارگردانی امیررضا توکلی وحمید ندیمی صبح ها برای مخاطبان فرهنگسرای ملل اجرا می شود. اجرای این نمایش تا 30 آذر ادامه خواهد داشت.

نمایش "ولادت دوباره" کارمهدی صفار تا پایان این ماه درسرای محله ایوانک روی صحنه است. سرای محله شهرک آزمایش نیز صبح ها به اجرای نمایش "دشت بزرگ مال کیه" نوشته حسن دولت آبادی و کارگردانی امیر قاسمی است که تا 12 دی ماه اجرا می شود.

سینما تئاتر مدرن المپیک از 26 آذر میزبان نمایش "رحیم آقا (گولون گناهی نه)" نوشته و کارگردانی بابک نهرین خواهد بود و مجموعه شهید چمران(تئاتر جوان) که در حال حاضر نمایش "قلب قیصر" نوشته و کارگردانی محمد آهنگر را روی صحنه دارد تا 17 آذر میزبان مخاطبان خواهد بود.

تهران بزرگ در ماه های محرم و صفر شاهد فعالیت تئاتری 66 سالن تئاتر بوده که با پایان ماه های سوگواری  رونق اجراهای شاد و تئاتر آزاد باید منتظر افزایش قابل توجه اجرای نمایش های روی صحنه در یک شب تهران بود.

 

اخبار مرتبط:

اجرای نمایش «اسایلم» تمدید شد

«به سوی دمشق» در تئاتر شهر آغاز شد

افتتاح تماشاخانه‌ «هامون»

«سه گانه پاریسی» در برنامه نقد تئاتر

«شال قرمز نارنجی زرد بنفش» در تئاتر باران اجرا می‌شود

اجرای «ناگهان اتفاق» در خانه نمایش دا

«كمدي اتفاقات» به تئاتر باران می‌آید

انتشار فراخوان پروژه تحقیقاتی تئاتر در فرانکفورت آلمان

پیشنهاد مهتاب نصیرپور به گروه‌های جوان تئاتر

آسیب دیدگی یکی از بازیگران نمایش «اروند خون»

اعلام آثار راه يافته به شانزدهمين جشنواره تئاتر «تجربه»

جدول اجراهای سوگواره خمسه منتشر شد

پارسا پیروزفر ˝ماتریوشکا˝ را در لس آنجلس به صحنه می‌برد

«لانه خرگوش» در خانه هنرمندان روی صحنه است

ستاره اسکندری از انفجارهای تروریستی پاریس گفت

تولد 81سالگی جمشید مشایخی در روز افتتاح «جوجه تیغی»

«هم‌هوایی» در بلژیک و پرتغال اجرا می‌شود

«بهمن» با بازی سیما تیرانداز و نگار عابدی آماده اجرا می‌شود

نتایج چکیده مقالات پذیرفته شده سمینار پژوهشی جشنواره بین المللی تئاتر فجر

معرفی برگزیدگان پانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت

 


کلیدواژه ها:

تئاتر تهرانتئاتر در تهرانسالن های تئاتر در تهرانتراکم تئاتر در مناطق مختلف تهراناخبارتئاترسرویس تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi