امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139412153
شنبه 15 اسفند 1394 و ساعت 12:08:15
سایت خبری تئاتر - همکاری تئاتری ایران و صربستان

.

سایت خبری تئاتر - همکاری تئاتری ایران و صربستان

.

رايزن فرهنگی ايران در صربستان با مدير تئاتر درام يوگسلاوی دیدار کرد که در این دیدار بر گسترش همكاری تئاتر ايران و صربستان تاکید شد.

 

سایت خبری تئاتر: در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان با مدیر تئاتر درام یوگسلاوی (Jugoslovensko dramsko pozorište) که به عنوان مهمترین مجموعه نمایشی مدرن در صربستان محسوب می‌شود، زمینه‌های همکاری‌های نمایشی و بهره‌گیری از قابلیت‌های هنری دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گُرچین استویانوویچ مدیر تئاتر درام یوگسلاوی ضمن استقبال از توسعه همکاری‌های صربستان و ایران در زمینه تئاتر گفت: ما به خوبی واقفیم که تئاتر ایران در سطح قابل قبولی قرار دارد و به قطع حضور تئاتر ایران در جشنواره‌های بین‌المللی و همچنین رخدادهای هنری که در صربستان برگزار می‌شود نیز می‌تواند مفید و مؤثر و موجب رونق برنامه‌ها شود.

مدیر تئاتر درام یوگسلاوی افزود: جشنواره‌های تحت پوشش تئاتر درام یوگسلاوی عمدتا به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود و در همین راستا، مقرر است که در تابستان سال آتی با استفاده از فضای باز در حاشیه ساختمان بزرگ تئاتر درام یوگسلاوی نیز رویداد بزرگی برگزار شود که قطعا فرصت بهینه‌ای برای حضور گروه‌های نمایشی ایرانی خواهد بود.

محمود شالویی رایزن فرهنگی کشورمان هم با ارایه توضیحاتی درباره جایگاه تئاتر در هنر ایران و رشد چشمگیر این هنر در دو دهه اخیر، ظرفیت تعامل و همکاری دوجانبه را گسترده خواند و گفت: جشنواره‌های متعددی در حوزه تئاتر در ایران برگزار می‌شود که مهمترین آنها جشنواره بین‌المللی فجر است.

شالویی ادامه داد: جشنواره فجر امکان مناسبی برای حضور گروه‌های معتبر بین‌المللی و اجرای نمایش‌های قوی و مطرح است. بنابراین فرصت را برای مشارکت گروه‌های تئاتری صربستان در این رویداد مهم مغتنم می‌دانم و از هم‌اکنون درخواست دارم که برای حضور فعال در این جشنواره برنامه ریزی و پیش‌بینی‌های لازم انجام شود.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه گروه‌های تئاتری جوان در ایران را دارای استعدادی شگرف و فوق‌العاده دانست و گفت: تجربه اخیر شرکت یکی از این گروه‌ها در فستیوال «شکسپیر» که در تابستان سال گذشته در شهر نووی‌ساد صربستان برگزار شده بود به خوبی نشان داد که تئاتر ایران با حضور هنرمندان جوان هم می‌تواند عرصه‌های بین‌المللی را به سمت خود معطوف کند.

شالویی در پایان یادآور شد: برای جشنواره تابستانی تئاتر درام یوگسلاوی گروه‌های متعددی از مجموعه‌های تئاتری ایران خصوصا در سطح جوانان می‌توانند توانمندی‌های فراگیری را به نمایش بگذارند.

تئاتر درام یوگسلاوی مدرن ترین مجموعه هنرهای نمایشی در صربستان است که مستقیما زیر نظر شهرداری بلگراد اداره می‌شود. این تئاتر در سال ۱۹۴۷ در
فضای ۷۵۰۰ متر مربع بنیانگذاری شد که در سال ۱۹۹۸ طعمه حریق شد و در سال ۲۰۰۲ بازسازی شد و دوباره گشایش یافت. این مرکز در سال ۲۰۱۲ به بنیاد تئاتر درام یوگسلاوی تبدیل شد. ساختمان مدرن و بزرگ این مجموعه دارای سه سالن مجزا و مجهز به آخرین فن‌آوری‌های پیشرفته روز است.

بزرگترین سالن این مجموعه بیش از ۶۵۵ صندلی برای تماشاگران دارد. در ساخت این مجموعه سعی شده است تا با تلفیقی از معماری‌های سنتی صرب و معاصر امروزی، نمایی از معماری یوگسلاوی به تصویر کشیده شود.


اخبار تئاتر:

جشن کانون کارگردانان در هفته تئاتر برگزار می‌شود

«رقص مرگ،بی لالا» پنج شب تمدید شد

پرفورمنس «مخاطب خاص» در تماشاخانه باران

علی سرابی و نوید محمد زاده هم‌ بازی شدند

تور تئاتر «سال ثانیه» در سال 95

دلیل انصراف «خشم اژدها» از ادامه اجراهای خود

انتشار اولین «پاراگراف» برای هنرهای نمایشی

نادر برهانی مرند: به‌جز تخفیف دانشجویی با هر تخفیفی در تئاتر مخالفم

نمایش‌های نوروزی تماشاخانه سنگلج مشخص شد‎

زمان اجرای عمومی "اودیسه" مشخص شد

یک تئاتر دیگر از کوهستانی به آلمان دعوت شد

حسن معجونی به خانه عروسک می‌رود

چرا تلویزیون، تئاتر دوست ندارد؟

فراخوان چهاردهمین جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویان

رضا حداد به تعطیلی سالن اجرای تئاترش اعتراض کرد

بازگشت فرهاد اصلانی به تئاتر پس از 9 سال

محمد مساوات «یافت‌آباد» را در ایرانشهر اجرا می‌کند

اجرای «اکتبر ۱۹۴۲، پاریس» با فرهاد قائمیان در تئاتر شهر

اجرای یک تئاتر بر روی دریا

«دوازده مرد خشمگین» در تئاتر مولوی

جزئیات سمپوزیوم طراحی صحنه و لباس تئاتر

همکاری فستیوال زوریخ با جشنواره تئاتر دانشگاهی

 


کلیدواژه ها:

صربستانتاتر صربستانتماشای تئاتر در تهرانسرویس تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
  • گزارش تصویری - نمایش کافه طره - کارگردان: نوشین تبریزی
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
جشنواره بین الملی تئاتر فجر
مجله الکترونیکی «تاسیان»