امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139507079
چهارشنبه 7 مهر 1395 و ساعت 16:09:09
سایت خبری تئاتر - مانند تنگ‌های ماهی / نگاهی به نمایش «خروس می‌خواند»

.

سایت خبری تئاتر - مانند تنگ‌های ماهی / نگاهی به نمایش «خروس می‌خواند»

.

نمایش خروس می‌خواند، به نویسندگی و کارگردانی شهرام کرمی، در مجموعه ایرانشهر با بازی یعقوب صباحی، رؤیا افشار، سیروس همتی، بهنام شرفی، مه‌لقا باقری، سروش کریمی و فرامرز قلیچ‌خانی اجرا شد.

 

پایگاه خبری تئاتر / روزنامه شرق / پیروز میرازیی: از منظر جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی خانواده، به ‌عنوان یک اجتماع کوچک، همیشه با امتحان و آزمایش سمبولیک تعهد و نبود تعهد مواجه بوده که مسئولیت شخص برای حفظ آن یا برعکس برای متلاشی‌کردن آن، اعضای خانواده را در‌گیر می‌کند.

نمایش خروس می‌خواند، قصه خانواده‌ای است که در آن فرزندان برای نیاز خودشان قصد دارند پدر را به آسایشگاه ببرند و پدر در مقابل این اجبار مقاومت می‌کند. داستانی کاملا خطی و ساده، اما نمایش‌نامه‌ای کاملا پیچیده و شخصیت‌هایی که هر کدام نمادی از آدم‌های مختلف هستند.

در ابتدای نمایش خروس می‌خواند، به‌محض نمایان‌شدن صحنه، با یک قالی چندتکه مواجه می‌شویم و اشخاصی که هر کدام در میزانسن‌های تعریف‌شده دیده می‌شوند. در همان اول نمایش، از فوت مادر و تنهایی پدر و دلسوزی‌های فرزندان برای پدرشان می‌شنویم، اما رفته‌رفته این دلسوزی‌ها عمق پیدا می‌کند و به نیاز شخصی و اجتماعی فرد‌فردشان تبدیل می‌شود و همچنین بین خود فرزندان مخالفت‌هایی در عقیده‌هایشان دیده می‌شود؛ تقابل سنت و مدرنیته که شاید بهانه پرداختن به چنین موضعی باشد که بهتر اعضای خانواده به جنگ و ستیز کشیده شوند.

شخصیت‌های نمایش درباره دفاع از خانواده صحبت می‌کنند؛ درصورتی‌که هیچ تعهدی به آن ندارند؛ مثلا پسری که از بدهکاری فرار کرده و به خانواده پدری پناه آورده، دختری که ازدواج کرده، اما هیچ‌وقت شوهرش را نمی‌بینیم و در خانه پدری، او را دائم با برادرانش در ستیز می‌بینیم و اکنون پدری که خود را اصلا متعلق به این خانه نمی‌داند؛ چون خانه به نام مادر فرزندانش است.

نویسنده ما را با این کدها آماده می‌کند تا چه بگوید؟ کمال! فرزند ارشد خانواده که روزی به خاطر عاشق‌شدن طرد شده و هیچ‌وقت به خانه برنگشته و اکنون پدر از آمدنش حرف می‌زند؛ درصورتی‌که هیچ‌کدام از اعضای خانه او را نمی‌بینند و حتی تماشاگر هم در نمایش او را نمی‌بیند و در پایان نمایش پدر به همراه کمال از خانه می‌رود. در اینجا پدر عنوان می‌کند با کمال برای همیشه به سفر می‌رود، اما واقعا این کمالی است که پدر به او رسیده و همان کمال انسانی است که همگان در جهان مادی به دنبالش هستیم. نویسنده با هوشمندی کامل تماشاگر را با داستانش درگیر می‌کند و همچنین از لحاظ کارگردانی مسیر‌های رفت‌وآمد بازیگران در عین نظم، پیچیده هستند؛ گویی کارگردان بلند فریاد می‌زند اختیار هر انسان در دست خودش است که راه‌های ساده را پیچیده ‌کند.

دوست قدیمی پدر وقتی به دیدارش می‌آید، مردی است با شنوایی ضعیف و می‌تواند نماد انسان‌هایی باشد که هرچه در گوششان فریاد می‌زنی، نمی‌شنوند و در نهایت تسلیم می‌شوی. با این کدها حالا می‌شود باور کرد که پدر به کمال رسیده و از دنیا و مادیات خود را دور می‌کند تا مبادا به چیزی متعلق باشد.
زندگی در عین حیات یا مرگ در اختیار انسان‌هایی است که می‌توانند هر کدام مانند تنگ‌های ماهی گوشه صحنه باشند یا مانند صدای خروس دیگران را برای یک روز نو بیدار کنند. 

صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater
تلگرام،تاتر در تلگرام،اخبار تاتر در تلگرام،تاتر جدید،تئاتر جدید،نمایش جدید،تاتر جدید در تهران،تاتر در تهران،تماشای تاتر در تهران،تئاتر جدید،تئاتر جدید در تهران،تئاتر در تهران،تئاتر تهران،تاتر تهران،تماشای تئاتر در تهران،تئاتر ایران،اخبارتیاتر،jmhjvU،jhjvUتیاتر،تاتر،تئاتر ایران،تاتر ایران،تیاتر ایران،تاتر،مرجع تئاتر،پایگاه خبری تئاتر،سایت خبری تئاتر،ایران،art iran،تئاتر،تئاتر ایران،سایت تئاتر،تئاتر سایت،فرهنگی هنری،«تئاتر»،خبر تئاتر،خبر جدید تئاتر،جدیدترین اخبار تئاتر ایران،اخبار تئاتر ایران،خبرهای تئاتر،تئاتری ها،درباره تئاتر،تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟،Iranian Theater News،theater iran،theater،iran art،art iran،theater ir،iranاخبار تئاتر

اجرای نمایش " استثنا و قاعده " در خانه موزه انتظامی

منوچهر والی زاده زنگ افتتاح نمایش «جايي كه پياده رو تموم ميشه»را نواخت

اجرای دو نمایش در تالار حافظ

فراخوان دومین جایزه محمود استادمحمد منتشر شد

نمایش " علی کوچیکه " توسط جمشید مشایخی افتتاح می‌شود

آغاز سیزدهمین جشنواره تئاتر کردی سقز

مقاله‌های ایرانی درباره تئاتر به کنگره جهانی اسیتژ ارسال شدند

"کلارینت" در تالار سایه روی صحنه می‌رود

کوشک‌جلالی نمایشی را به زبان ترکی در استانبول اجرا می‌کند

معرفی راه‌یافتگان به مرحله کشوری جشنواره نمایش عروسکی کانون

برگزاری کارگاه‌های «بدن دیوانه»

معرفی شورای داوری نمایشنامه‌نویسی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

برگزاری دوره‌های نمایشنامه‌خوانی در نیاوران

مریم سعادت با «کنسرت حشرات» روی صحنه می‌آید

فراخوان هشتمین جشنواره دانشجویی تئاتر سوره

«خدای کشتار» بهمن‌ماه راهی کانادا می‌شود

بهزاد فراهانی با «بدخیم» در سالن انتظامی خانه هنرمندان ایران

مقتدی: برای مدیریت تالار وحدت به توافق نرسیدیم

نمایشنامه‌خوانی و کارگاه بازیگری محمد یعقوبی در آمریکا

پوسترهایی که شبیه آگهی هستند


 


کلیدواژه ها:

خروس می‌خواندنمایش خروس می‌خواندتاتر خروس می‌خواندتئاتر خروس می‌خواندتیاتر خروس می‌خواندنقد تئاتر خروس می‌خواندنقد تاتر خروس می‌خواندتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانتئاتر جدیدتئاتر جدید در تهرانتئاتر در تهرانتئاتر تهرانتاتر تهرانتماشای تئاتر در تهرانسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
  • گزارش تصویری - نمایش کافه طره - کارگردان: نوشین تبریزی
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»
نمایش بنگاه تئاترال