امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139510138
دوشنبه 13 دى 1395 و ساعت 12:52:09
سایت خبری تئاتر -  5 اثر نمایشی از هلند و لهستان در جشنواره تئاتر فجر

.

سایت خبری تئاتر - 5 اثر نمایشی از هلند و لهستان در جشنواره تئاتر فجر

.

سه اثر نمایشی از کشور هلند که یکی از آن‌ها محصول مشترک ایران با این کشور است، و دو نمایش از کشور لهستان در سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می‌رود.

 

پایگاه خبری تئاتر: در بخش بین‌الملل سی‌وسومین دوره جشنواره تئاتر فجر سه نمایش «بادکنک»،«بُگ» و «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» از هلند و دو نمایش«همسرایی یتیمان» و « کوری» روی صحنه می‌روند.

2 اثر نمایشی با نام‌های «بادکنک» و «یک» از کشور هلند و همچنین نمایش «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» به‌عنوان اثر مشترک ایران و هلند در این دوره از جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می‌روند.

نمایش «بادکنک» کاری از گروه نمایشی «شووگمن» به کارگردانی «بوکیه شووگمن» است که در روزهای برگزاری تئاتر فجر به صحنه خواهد رفت. این اثر نمایشی، یک تجربه ویژه در «ساخت فضای اجرایی و مشارکتی با حضور تماشاگر» در یک اتفاق است، اتفاقی بدون حضور بازیگر.

در خلاصه نمایش «بادکنک» چنین آمده است: در گوشه‌ای از سالن بزرگ، کپه‌ای از پارچه‌های سفید قرار دارد. یکی از پارچه‌ها کم‌کم جان می‌گیرد. نمایش«بادکنک»، سفری است برای درنوردیدن مرزها و فضا. بادکنک، یک سفر جادویی به بیرون و درون، روشنایی و تاریکی است. این اثر نمایشی در حقیقت تاکید بر ساخت فضای اجرایی را دارد که هیچ دیالوگ و بازیگری در آن حضور ندارد . درواقع به نوعی مشارکت تماشاگر در ساخت فضای اجرایی است.

دیگر عوامل اجرایی این نمایش عبارتند از: بازیگران: بوکیه شووگمن، کوکی اک، ایبلیس گاردیا فراگوتی ، طراح: کوکی اک، موسیقی: یوشم فن تول، مدیر عامل: راشل فچوانگ، هماهنگی فنی: یور فن دیگل و مدیر تولید: یونی ورمیر اشاره کرد. بوکیه شووگمن بازیگر و کارگردان تئاتری کشور هلند متولد سال 1974 و دانش‌آموخته دانشگاه هنرهای زیبای آن کشور است.

همچنین نمایش «یک» محصولی از کمپانی تئاتر«بُگ» به کارگردانی جودیت دی جود دیگر اثری است که از هلند به صحنه می‌رود. این اثر نمایشی با بهره‌گیری از قوت‌ها و توانایی‌های تاثیرگذاری صوت در تئاتر است: یک بازیگر؛ صوت؛ ویدئو پروجکشن. نمایش «یک » یک اتفاق اجرای صوتی با یک بازیگر است که به کارگیری صوت توسط بازیگر و نیز نشان دادن توانایی و قابلیت‌های صوتی در اجرا عرضه می‌شود. ضمن این که این نمایش هیچ دیالوگی ندارد.

عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند: ایده‌پرداز، آهنگساز و بازیگر: لیزا وربلن ، دراماتورژ: روس ایو ، تهیه کننده: آن بالتوس ،تهیه کننده فنی: اِمیل رییِتوِلت ، طراحی فنی صحنه ژاپ بونتِکو، مِرین وِرسنِل ، تکنیسن: لوکاس کرامِر.در خلاصه نمایش « یک » آمده است: این نمایش درباره همه چیزاست؛ زمان، مکان، نور، اصوات، موجودات زنده، اشیاء، مردم، احساسات و افکار.

نمایش سوم با نام «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» نام دارد که محصول مشترک ایران و هلند است. این اثر به کارگردانی آروند دشت‌آرای دیگر نمایشی است که در بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر به صحنه می‌رود.

نمایش درباره‌ تصویرت از من تجدید نظر کن، تجربه ای است در خلق توهم نمایشی، حرکت در مرز واقعیت و خیال برای قضاوت کردن. این نمایش قضاوت تماشاگر را به چالش می‌کشد و مشارکت او را در یک بازی نمایشی مطالبه می کند. این نمایش پیشتر در تلار چهارسوی تئاترشهر به روی صحنه رفته است.

عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند: نویسنده: نغمه ثمینی، دراماتورژ: سیسیل برومر، مشاور هنری: مارین ون هولک، بازیگران: آروند دشت‌آرای، مارین ون هولک، مالت شولز، آروشا بیگی، استورات دنیسن، آزاده میرزایی، دیبا خاتمی، مایکل بلوس، تهیه‌کننده: السک ون هولک، طراحی حرکت: سامان ارشدی ، مدیر فنی: مهتاب علیزاده ، عکاس: کیارش مصیبی.

در خلاصه نمایش چنین آمده است : این نمایش اجرایی بینافرهنگی است، پژوهشی که تصویری که ما از دیگران داریم را زیر سوال می‌برد و وضعیت فعلی و تاثیر تئاتر و هنر را در جامعه جهانی ما به چالش می‌کشد.

لهستانی ها با 2 نمایش به ایران می آیند/ اجرای «کوری» ساراماگو در تئاتر فجر

کشور لهستان با 2 نمایش همسرایی یتیمان و کوری در سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد.

دو نمایش «همسرایی یتیمان» و « کوری» آثاری هستند که از لهستان در بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره تئاتر فجر به صحنه می‌روند.

«همسرایی یتیمان» کاری از گروه تئاتر «کی تی او» به نویسندگی و کارگردانی جرزی زون است. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: ما صدایی را می شنویم که واژگان قدیمی را زمزمه میکند: فقدان، نبود و درد ناشی از غیبت کسی، واژگانی درباره از دست دادن شخصی برای همیشه زمزمه می‌شود و درباره ناپدید شدنی است که کاری از دست ما ساخته نیست و باید بپذیریم و با این مساله کنار بیاییم همان گونه که با تنهایی خود کنار آمده­ایم ...

عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند:

کارگردان و نویسنده: جرزی زون، بازیگران: کارولینا بوندارونک، کاتارزینا گوکات، پائولینا لاسیک، مارتینا مالچارک، گرازینا سربرینی رزا، جاستینا وودسیک، مارتا زون، اسلاوک بندیکوسکی، بارتک سیانیاوا، پاول مونسیل، میکال اورزیلوزکی. طراح صحنه و لباس: جوانا جاسکو روکا. ساخت صحنه: کارگاه آهن‌آلات رابرت کالیکوسکی. طراح حرکات: اریک ماکوهون. مربی حرکات ریتمیک بازیگران: گرزگورز بوئر. موسیقی: سمفونی شماره 3 هنریک میکولای گورکی. دستیار کارگردان: مونیکا کوزلوسکا. انتخاب موسیقی: جرزی زون.

همچنین نمایش خیابانی «کوری» دیگر نمایشی است که از همین گروه اجرا می شود. تئاتر لهستان که از دیرباز مورد توجه بوده، کشوری است پر از جریان‌های مهم و تاثیرگذار تئاتری با جشنواره‌های متفاوت. نمایش خیابانی کوری در نوع خود یکی از بهترین نمونه‌های بهره‌گیری از تصویرسازی و بهره‌گیری از عوامل جانبی در تئاتر است؛ عواملی که به کمک بازیگر می‌آیند تا موارد محتوایی و زیبایی شناسانه انتقال یابند. این موضوع در نمایش دوم لهستان به گونه‌ای دیگر و در قالب نمایش صحنه‌ای رخ می‌دهد. صحنه و استفاده از آن، مجدد به کمک بازیگر می‌آید تا شیوه‌ای نوین برای ارایه خلق شود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: مردم بینایی خود را در اثر شرایط ناشناخته از دست می‌دهند. این اپیدمی با چنان سرعتی پیش می‌رود که همه را ناتوان می‌کند و جهان را در آشفتگی فرو می برد و تنها یک فرد است که می‌داند همه کور نشده‌اند.

عوامل اجرایی این نمایش به این شرح هستند:

نویسنده و کارگردان: جرزی زون، براساس رمان کوری اثر ژوزه ساراماگو، طراح صحنه: جوانا جاسکو روکا، لباس: سوفیا دی اینس، جوانا جاسکو روکا، طراح حرکات: اریک ماکوهون، بازیگران: کارولینا بوندارونک، دومینیکا فیگلویچ، آنا جاورسکا، دانوتا کولچ-روزیکا، پائولینا لاسیک، جاستینا اورزشوسکا، گرازینا سربرینی روزا، اورزولا اسوالتک، مارتا زون، اسلاومیر بندیکوسکی، بارتوز سینیاوا، الکساندر کوپانسکی، میکال اوزیلوسکی، ماتئوس کمیسیک، پاول مونسیل، آدام پلوینسکی.

جرزی زون سیکرزینی لهستان کارگردان و بازیگر تئاتر.متولد -1953- دانش‌آموخته ادبیات از دانشگاه جاگیلونیان کراکو لهستان و نویسنده و کارگردان هنری و نظری گروه تئاتر« کی تی او» است. او موسس و مدیر فستیوال بین‌المللی تئاتر خیابانی ULICA کراکو است که در کارنامه هنری خود اجرای نمایش‌هایی همچون «رژه غم‌انگیز»، «برج بابل»، «عطر زمان»، «سرود»، «مازپا»، «رژه آب»، «خیالاتی»، «نابینا»، «بهشت»، «آینه»، «عمارت»، «نمایش وداع»، «برعکس»، «چطور یک قاشق را از نزدیک بشناسیم»، «ردپای ناخدا»، «خانه‌ای را که در آن نمی‌توان زندگی کرد، خواهم فروخت»، «ساعت‌ آخر»، «همسرایی یتیمان» را دارد. این 2 نمایش آثاری بدون دیالوگ هستند که در جشنواره فجر روی صحنه می روند.


 

صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater
تلگرام،تاتر در تلگرام،اخبار تاتر در تلگرام،تاتر جدید،تئاتر جدید،نمایش جدید،تاتر جدید در تهران،تاتر در تهران،تماشای تاتر در تهران،تئاتر جدید،تئاتر جدید در تهران،تئاتر در تهران،تئاتر تهران،تاتر تهران،تماشای تئاتر در تهران،تئاتر ایران،اخبارتیاتر،jmhjvU،jhjvUتیاتر،تاتر،تئاتر ایران،تاتر ایران،تیاتر ایران،تاتر،مرجع تئاتر،پایگاه خبری تئاتر،سایت خبری تئاتر،ایران،art iran،تئاتر،تئاتر ایران،سایت تئاتر،تئاتر سایت،فرهنگی هنری،«تئاتر»،خبر تئاتر،خبر جدید تئاتر،جدیدترین اخبار تئاتر ایران،اخبار تئاتر ایران،خبرهای تئاتر،تئاتری ها،درباره تئاتر،تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟،Iranian Theater News،theater iran،theater،iran art،art iran،theater ir،iran

اخبار تئاتر:
 

اختتامیه بیست و سومین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان / اعلام برگزیدگان

جعفر والی پیشکسوت تئاتر درگذشت

صدا بردار تئاتر باید کارگردانی صدا کند

اعلام ۱۰ اثر برگزیده بخش نسل نو جشنواره تئاتر فجر

رونمایی از دو کتاب زندگی نامه جبار باغچه بان

پوستر نمایش "حادثه در ویشی" رونمایی شد

ادوارد آلبی موضوع دومین شماره "نقد هنر"

انتقاد یک کارگردان از تماشاخانه ارغنون به دلیل عدم تعهد به قرارداد

حسین پاکدل «کابوس حضرت اشرف» را به فجر می‌برد

«ماتریوشکا» تا ۱۹ دی ماه روی صحنه می‌ماند

تازه‌ترین نمایش‌های تماشاخانه پالیز معرفی شدند.

«بانوی گم‌شده» با مهشاد مخبری روی صحنه می‌رود

 


کلیدواژه ها:

سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجرتاتر فجرتئاتر فجرتیاتر فجرجشنواره تئاتر فجرجشنواره تیاتر فجرجشنواره تاتر فجراخبار فجراخبار جشنواره تئاتر فجراخبار جشنواره تاتر فجراخبار جشنواره تیاتر فجرفجرتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
  • گزارش تصویری - نمایش کافه طره - کارگردان: نوشین تبریزی
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
 نمایش بنگاه تئاترال
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi