امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139510145
سه شنبه 14 دى 1395 و ساعت 14:35:04
سایت خبری تئاتر - فرانسوی‌ها با دو نمایش به ایران می‌آیند

.

سایت خبری تئاتر - فرانسوی‌ها با دو نمایش به ایران می‌آیند

.

کشور فرانسه با 2 نمایش «جهش» و «شاخص» در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد.

 

پایگاه خبری تئاتر: دو نمایش«جهش» و«شاخص» آثاری هستند که ازکشور فرانسه در بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره تئاترفجر به صحنه می‌روند.

«جهش» کاری از گروه تئاتر«تاک اُ تاک» به نویسندگی و کارگردانی بریس بوتان است و سرگذشت سه کاوشگر روسی را روایت می‌کند که می‌خواهند اولین انسان‌هایی باشند که به کره ماه پا می‌گذارند. این نمایش یک کار خیابانی و سرگرم کننده است که با استفاده از تکنیکی ساده و جدید و با استفاده از پاهای هیدرولیکی اجرا می‌شود.

عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند:
نویسنده وکارگردان: بریس بوتان، بازیگران: کریم رانده، بریس دوراند، مهدی رانده، مدت نمایش: 25 دقیقه

بریس بوتان فرانسوی کارگردان، طراح حرکات، نویسنده، طراح صحنه و آکروبات‌باز است. او همچنین نویسنده و کارگردان نمایش‌های «جهش» و «اژدها» و مدیر و مدرس کارگاه آموزشی بین‌المللی کار با چوب‌پا و مدرس اولین کارگاه آموزشی کار با چوب‌پا در کمپانی شوالیه اژدهای آمریکا و موسس اپرای هلیدرا در یونان است.

همچنین نمایش«شاخص» دیگر نمایشی است که ازکشور فرانسه و گروه نمایش «پیرامید» به‌عنوان کار گروهی از کشور فرانسه به صحنه می‌رود.
 

این نمایش متکی بر زبان بدن است و قوت توانایی کار معطوف به تصاویری است که از سوی گروه اجرا کنندگان پدید آمده است. این اثر نمایشی بدون دیالوگ اجرا می‌شود و به سمت تئاتر فیزیکال میل بیشتری پیدا کرده است.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: در سالنی که یک کتابخانه بزرگ در داخل آن قرار گرفته است، 5 قهرمان این نمایش، درباره نقش کتاب در زندگی خود صحبت می‌کنند.

گروه نمایش پیرامید سال 1999 تاسیس شده و اجرای نمایش‌های «سلول‌ها» (2001)، برنده جایزه مکاشفه در جشنواره لا ویت، «ما کلیشه نیستیم»، (2008) «ساختمان»(2009، برنده جایزه مردمی و جایزه سوم هیات داوران جشنواره سینودال، «مونیما»،«کافه باله» و ... را در کارنامه خود دارد.

رضا گوران: جشنواره تئاتر فجر اسیر نگاه تکراری داوران نشود

رضا گوران معتقد است: جشنواره تئاتر فجر برای قضاوت آثار نیازمند نظریات و نگاه‌های نو از سوی پیشکسوتان بوده و در زمینه انتخاب و داوری نیازمند همکاری با جوانان مستعد در این عرصه است.

این کارگردان تئاتر که در چندین دوره جشنواره تئاتر فجر حضور داشته، افزود: متاسفانه هر جشنواره‌ای به مرور زمان در بخش داوری دچار دیدگاه‌های تکراری می‌شود و در همه این سال‌ها قضاوت آثار نمایشی با یک نگاه خاص جلو می‌رود که چنین رویدادی باید به طراوت و تازگی برسد.

وی ادامه داد: هیچ الزامی ندارد که همیشه در ترکیب هیات داوران هنرمندان پیشکسوت حضور داشته باشند بلکه باید از جوان‌های مستعد در این عرصه هم استفاده کرد تا نگاه آنان هم به این بخش اضافه شود. درواقع جشنواره نیازمند حضور پیشکسوتانی برای نقد آثار است که نگاهشان را به‌روز کرده باشند تا دیگر شاهد این روند تکراری نباشیم.

گوران با بیان اینکه باید برای رقابت با دیگر آثار بین‌المللی، امکانات موجود تئاتر خودمان را در نظر بگیریم، یادآوری کرد: در جشنواره‌های دوره قبل یکی از آثاری که در بخش بین‌الملل بهترین اجرا را داشت، نمایش «هملت» بود، اما برای رقابت با چنین آثاری باید حتما امکانات موجود در کشور خود را برای فعالیت در این عرصه در نظر گرفت.

کارگردان نمایش «شب آوازهایش را می‌خواند» با اشاره به تاثیر جشنواره در تئاتر کشورمان اضافه کرد: برگزاری جشنواره تئاتر فجر به مراتب همیشه تاثیرات مثبت خود را داشته و تا کنون توانسته راهی را برای جوانان مستعد و فعال در این عرصه باز کند تا بیشتر شناخته شوند.

رضا گوران در پایان درباره بودجه جشنواره تئاتر فجر بیان کرد: بودجه جشنواره تئاتر فجر به اندازه تولید یک فیلم سینمایی هم نیست به همین منظور دولت نباید از لحاظ مالی جشنواره تئاتر فجر را در این مسیر رها کند،‌ حمایت از تئاتر وظیفه دولت است.

سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی از اول تا دوازدهم بهمن ماه برگزار می‌شود.


 

صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater
تلگرام،تاتر در تلگرام،اخبار تاتر در تلگرام،تاتر جدید،تئاتر جدید،نمایش جدید،تاتر جدید در تهران،تاتر در تهران،تماشای تاتر در تهران،تئاتر جدید،تئاتر جدید در تهران،تئاتر در تهران،تئاتر تهران،تاتر تهران،تماشای تئاتر در تهران،تئاتر ایران،اخبارتیاتر،jmhjvU،jhjvUتیاتر،تاتر،تئاتر ایران،تاتر ایران،تیاتر ایران،تاتر،مرجع تئاتر،پایگاه خبری تئاتر،سایت خبری تئاتر،ایران،art iran،تئاتر،تئاتر ایران،سایت تئاتر،تئاتر سایت،فرهنگی هنری،«تئاتر»،خبر تئاتر،خبر جدید تئاتر،جدیدترین اخبار تئاتر ایران،اخبار تئاتر ایران،خبرهای تئاتر،تئاتری ها،درباره تئاتر،تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟،Iranian Theater News،theater iran،theater،iran art،art iran،theater ir،iran

اخبار تئاتر:
 

اختتامیه بیست و سومین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان / اعلام برگزیدگان

جعفر والی پیشکسوت تئاتر درگذشت

صدا بردار تئاتر باید کارگردانی صدا کند

اعلام ۱۰ اثر برگزیده بخش نسل نو جشنواره تئاتر فجر

رونمایی از دو کتاب زندگی نامه جبار باغچه بان

پوستر نمایش "حادثه در ویشی" رونمایی شد

ادوارد آلبی موضوع دومین شماره "نقد هنر"

انتقاد یک کارگردان از تماشاخانه ارغنون به دلیل عدم تعهد به قرارداد

حسین پاکدل «کابوس حضرت اشرف» را به فجر می‌برد

«ماتریوشکا» تا ۱۹ دی ماه روی صحنه می‌ماند

تازه‌ترین نمایش‌های تماشاخانه پالیز معرفی شدند.

«بانوی گم‌شده» با مهشاد مخبری روی صحنه می‌رود

 

 


کلیدواژه ها:

تاتر خارجیتئاتر خارجیسی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجرتاتر فجرتئاتر فجرتیاتر فجرجشنواره تئاتر فجرجشنواره تیاتر فجرجشنواره تاتر فجراخبار فجراخبار جشنواره تئاتر فجراخبار جشنواره تاتر فجراخبار جشنواره تیاتر فجرفجرتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهران
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi