امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139512042
چهارشنبه 4 اسفند 1395 و ساعت 12:04:06
سایت خبری تئاتر - یادداشت علی رفیعی برای «کابوس حضرت اشرف»

نگاه تئاتری به تاریخ

سایت خبری تئاتر - یادداشت علی رفیعی برای «کابوس حضرت اشرف»

.

قوام شخصیت عجیب و غریبی در تاریخ ما بوده است که نه می‌توان به‌سادگی او را ستایش و نه محکوم کرد. قوام انسان پیچیده‌ای‌است که هم مملکت را به ورطه‌های خطرناکی کشانده و هم از ورطه‌های هولناکی بیرون کشیده است.


پایگاه خبری تئاتر: علی رفیعی پس از تماشای نمایش «کابوس حضرت اشرف» به کارگردانی حسین پاکدل یادداشتی را منتشر کرد که در ادامه می خوانید: برجسته‌ترین ویژگی‌های نمایش «کابوس حضرت اشرف» در کنار زیبایی طراحی ساده و باکیفیتش، متن و بازی‌های آن است. بازی‌ها متفاوتند و کاملاً مشخص است هر کدام آنچه را توقع کارگردان بوده انجام داده و رهبری و هدایت کارگردان تأثیر عمده‌ای در بازی‌ها داشته است. در درام‌های مدرن، دکوپاژ سینمایی به شکلی داخل کار و روی همان صحنه انجام می‌شود. آقای پاکدل خیلی با شناخت، دقت، معرفت و ظرافت از ویژگی‌های تئاتر مردن بهره برده است و ما در یک صحنه در ایران هستیم و بلافاصله در همان صحنه به فرنگ می‌رویم.

عاملی که مرا از تماشای این تئاتر بسیار خشنود و خوشحال کرد نگاهی است که آقای حسین پاکدل نسبت به تاریخ معاصر 150ساله ما دارد؛ چون خود من هم به شکلی دیگر شیفته تاریخ دوران منحوس قاجار بوده‌ام و همواره دوست داشته‌ام این تاریخ را مطالعه کنم چراکه ریشه همه بیچارگی‌های ما از این قوم و قبیله است. نگاه آقای پاکدل به این تاریخ خیلی تئاتری است و این نگاه متفاوت همواره مرا مجذوب کرده است. دو وجه بسیار جذاب در نمایش «کابوس حضرت اشرف» وجود دارد؛ نخست سفری است که این نمایش ما را با خودش می‌برد و تماشاگر چندین دوران در طول سلطنت چندین شاه و چندین حکومت را از طریق زندگی حضرت اشرف یا همان قوام السلطنه پشت سر می‌گذارد. قوام شخصیت عجیب و غریبی در تاریخ ما بوده است که نه می‌توان به‌سادگی او را ستایش و نه محکوم کرد. قوام انسان پیچیده‌ای‌است که هم مملکت را به ورطه‌های خطرناکی کشانده و هم از ورطه‌های هولناکی بیرون کشیده است. وجه دوم آمیخته شدن تمام وجوه تراژدی این تاریخ با طنز است. می‌شد با تمام این مضامین به شکلی تراژیک برخورد کرد، اما این یکی دیگر از ویژگی‌های نگاه حسین پاکدل است که طنز را با تراژدی درمی‌آمیزد و این آمیزش ما را سر‌جای خود میخکوب و وادار به شنیدن و دیدن می‌کند.
 صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater
تلگرام،تاتر در تلگرام،اخبار تاتر در تلگرام،تاتر جدید،تئاتر جدید،نمایش جدید،تاتر جدید در تهران،تاتر در تهران،تماشای تاتر در تهران،تئاتر جدید،تئاتر جدید در تهران،تئاتر در تهران،تئاتر تهران،تاتر تهران،تماشای تئاتر در تهران،تئاتر ایران،اخبارتیاتر،jmhjvU،jhjvUتیاتر،تاتر،تئاتر ایران،تاتر ایران،تیاتر ایران،تاتر،مرجع تئاتر،پایگاه خبری تئاتر،سایت خبری تئاتر،ایران،art iran،تئاتر،تئاتر ایران،سایت تئاتر،تئاتر سایت،فرهنگی هنری،«تئاتر»،خبر تئاتر،خبر جدید تئاتر،جدیدترین اخبار تئاتر ایران،اخبار تئاتر ایران،خبرهای تئاتر،تئاتری ها،درباره تئاتر،تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟،Iranian Theater News،theater iran،theater،iran art،art iran،theater ir،iran

اخبار تئاتر:

ایوب آقاخانی با مشعلی در آشوب در رادیو فرهنگ

"پرویز جاهد" به جمع داوران جشنواره ناظرزاده کرمانی پیوست

تمدید مهلت ثبت‌نام در «جشنواره‌ تئاتر سوره»

سامان احتشامی به گروه محمد رحمانیان پیوست

نامه‌های هنریک ایبسن منتشر شد

اجرای «حرف بزن مده آ» در جشنواره CHELoVEK روسیه

افتتاح نمایش «مانوس» با صدای یک پناهجوی زندانی

افزایش دو برابری بودجه تئاتر قطعی است

هدیه آذرنگ به نامزدهای تئاتری جشنواره فیلم فجر

ویولن تایتانیک دوباره اجرا می شود

نمایشنامه یک صحنه برای یک نفر منتشر شد

3 نمایش پایانی تماشاخانه ایرانشهر در سال

 


کلیدواژه ها:

حسین پاکدلعلی رفیعیکابوس حضرت اشرفتاتر کابوس حضرت اشرفتئاتر کابوس حضرت اشرفتیاتر کابوس حضرت اشرفنمایش کابوس حضرت اشرفتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi