امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
1396060112
چهارشنبه 1 شهريور 1396 و ساعت 16:50:26
سایت خبری تئاتر -  نشان دادن درونیات شخصیت ها به کمک طراحی صحنه

یادداشت تهمینه محمدی ( نمایش نامه نویس) درباره ی تئاتر آرسن به کارگردانی بهزاد صدیقی

سایت خبری تئاتر - نشان دادن درونیات شخصیت ها به کمک طراحی صحنه

.

کارگردانی نمایش آرسن ضمن وفاداری محتوایی به نمایشنامه از لحاظ فرمی و بصری به سمت غیر واقع گرایی رفته ست. دکوری استلیزه و مینیمال که نمایانگر خلط جهان واقع و مجاز در نمایشنامه است. همه وسایل صحنه از جنس شیشه است. شیشه علاوه بر شکنندگی نوعی عریانی و نمایان شدن را به ذهن متبادر می کند و خلاقیت کارگردان در نشان دادن درونیات شخصیت ها به کمک طراحی صحنه برجسته می شود.

پایگاه خبری تئاتر- تهمینه محمدی: مائده طهماسبی ایفاگر نقش زنی است که زندگی در مجموع روی خوشی به او نشان داده. همسر و فرزند ها و نوه هایی دارد که به آنها عشق می ورزد. رفاه مادی و اقامت در آپارتمانی زیبا و راحت. برای دل خودش در برنامه ایی تلویزیونی و محبوب نقش بازی می کند و با دوستانش در مورد آن گپ می زند و می خندد. فراغ بال و آسوده و به دور از واقعیت جامعه و زخم های آن. ساده لوحی و نادانی شخصیت نسبت به پوسته زیرین دردهای جامعه که در ابتدا بی خطر می نماید در ادامه به خشم و انزجار تغییر شکل می دهد.

این حد از بی خبری و بی تفاوتی ما را به این نتیجه می رساند که چقدر نقش چنین کسانی در جامعه می تواند ما را از تبعیض و ظلم دور نگاه دارد و یا لااقل آگاه کند. اما خود شخصیت دچار استحاله ایی دیگر می شود. هر چه در نمایش جلو می رویم او از سرخوشی سطحی اش فاصله می گیرد و به پیرامونش آگاه می شود و این آگاهی برایش درد و رنج به همراه می آورد.  او شوکه از بی خبری اش دچار نفرت از خودش می شود و دستپاچه به دنبال راه حل آنی و جبران مافات می گردد و همین  باعث خشم دخترک می گردد که چرا و چطور فکر می کنی با یک وعده غذایی گرم و حمام آب داغ می توانی همه درد های و زخم های مرا پاک کنی و از بین ببری؟

البته این که این زن تا بدین حد در دنیا خیالی و غیر واقعی خودش زیست می کند ما را به شک می اندازد آیا او کودکان خیابانی و بی سرپرست را در اطرافش  نمی بیند و یا نمی خواهد ببیند؟

این همان شکی نیست که به جان دخترک می افتد و او را به سمت جنایت سوق می دهد؟

خانم طهماسبی با تحلیل کارگردان توانسته با بازی کنترل شده و حساب شده خود این تغییر شخصیت را به ما نشان دهد. از سرخوشی کودکانه وار تا رنج آگاهی و بزرگ شدن. از جیغ و هورا و پرسر صدا حرف زدن تا فرو ریختن در خود و سکوت و تسلیم پیش از مرگی ناخواسته. در لحظات آخر پیش از مرگ انگار حتی نمی تواند برای نجات جان خودش دست به کاری بزند. تسلیم و وادادگی در برابر نیروی شر و بدی که از او بزرگ تر است و همه پیرامونش را گرفته. فقر و فلاکتی که هر چند دستان او به آن آلوده نیست اما برای کم کردن این پلشتی هیچ نکرده ست و حالا دارد جزای این کم کاری و ناآگاهی را با مرگش می دهد. مرگی که ما را می ترساند و غمگین می کند.

نویسنده تلاش کرده همه این ها را بگوید اما در بسیاری از موارد این تلاش به ثمر ننشسته و در سطح باقی مانده ست. آن چه بیشتر ما را به این نتایج سوق می دهد، ترکیب بازی و کارگردانی و تخیل تماشاگر است که از متن جلو می زند؛ وگرنه متن در بزنگاه هایی مهم از نمایش ناکام مانده و از کارگردانی عقب مانده است.
 صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater
تلگرام،تاتر در تلگرام،اخبار تاتر در تلگرام،تاتر جدید،تئاتر جدید،نمایش جدید،تاتر جدید در تهران،تاتر در تهران،تماشای تاتر در تهران،تئاتر جدید،تئاتر جدید در تهران،تئاتر در تهران،تئاتر تهران،تاتر تهران،تماشای تئاتر در تهران،تئاتر ایران،اخبارتیاتر،jmhjvU،jhjvUتیاتر،تاتر،تئاتر ایران،تاتر ایران،تیاتر ایران،تاتر،مرجع تئاتر،پایگاه خبری تئاتر،سایت خبری تئاتر،ایران،art iran،تئاتر،تئاتر ایران،سایت تئاتر،تئاتر سایت،فرهنگی هنری،«تئاتر»،خبر تئاتر،خبر جدید تئاتر،جدیدترین اخبار تئاتر ایران،اخبار تئاتر ایران،خبرهای تئاتر،تئاتری ها،درباره تئاتر،تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟،Iranian Theater News،theater iran،theater،iran art،art iran،theater ir،iran

 


کلیدواژه ها:

آرسنتاتر آرسنتیاتر آرسنتاتر آرسننمایش آرسنبهزاد صدیقیتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi