امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139606115
شنبه 11 شهريور 1396 و ساعت 12:37:59
سایت خبری تئاتر - جایزه جلال ستاری به پژوهشگران ایرانی و خارجی اهدا شد

در پایان سمینار پژوهشی جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی

سایت خبری تئاتر - جایزه جلال ستاری به پژوهشگران ایرانی و خارجی اهدا شد

.

جایزه جلال ستاری به دو پژوهشگر ایرانی و یک پژوهشگر خارجی که در زمینه نمایش‌های آیینی و سنتی فعالیت می‌کنند، تعلق گرفت.

 

پایگاه خبری تئاتر: شب پنجشنبه نهم شهریور در پایان سمینار پژوهشی این فستیوال، جایزه جلال ستاری به پرویز ممنون نویسنده ‌کارگردان و پژوهشگر، حمیدرضا اردلان محقق آیین‌های نمایشی و ژاک ترودو دبیر سابق یونیمای جهانی اهدا شد.

جلال ستاری به دلیل بیماری نتوانست در زمان اهدای این جایزه حضور داشته باشد و لاله تقیان همسر او هم در پاسخ به درخواست برگزارکنندگان برای حضورش در این مراسم گفت: «اجازه بدهید من در کنار ستاری باشم چون او در این لحظات به من بیشتر احتیاج دارد و من باید از او محافظت کنم تا برای فرهنگ و هنر ایران بماند.»

ستاری در پیام کوتاهی به این مراسم از برگزار کنندگان آن تشکر کرد. در متن پیام او آمده: «جهان عرصه تنوع فرهنگ‌هاست و تلاش برای پیوند میان فرهنگ‌ها راهگشای توسعه اجتماعی است. کوشش شما را می‌ستایم و برای همه آرزوی موفقیت دارم.»

پرویز ممنون که یکی از دریافت‌کنندگان جایزه ستاری بود در ایران حضور نداشت و داوود فتحعلی‌بیگی دبیر جشنواره تندیس و لوح افتخار را به نیابت از او دریافت کرد. فتحعلی بیگی در هنگام دریافت این جایزه گفت: «من افتخار شاگردی دکتر پرویز ممنون را داشتم و پایان‌نامه لیسانس من هم درباره تعزیه بود. این جایزه را به امانت می‌گیرم و حتما به دست ایشان خواهم رساند.» پرویز ممنون نویسنده، پژوهشگر، بازیگر و کارگردان تئاتر است که سال‌ها رییس دپارتمان تئاتر دانشگاه تهران بود و شاگردان زیادی را تربیت کرد. او از دولت اتریش نشان پرفسوری دریافت کرده و در معرفی نمایش‌های سنتی ایران به دنیا فعالیت‌های زیادی انجام داد.

ژاک ترودو دبیر سابق یونیمای جهانی هم جایزه خود را از محمدحسین ناصربخت دبیر سمینار پژوهشی جشنواره دریافت کرد. ترودو پس از گرفتن این جایزه این اتفاق را غیرمنتظره دانست و گفت: «من دوستان زیادی در ایران دارم که همگی انسان‌های فوق‌العاده‌ای هستند. این جایزه برای من خیلی دور از انتظار و غیرمنتظره بود.» این پژوهشگر هشت سال دبیر کل یونیمای جهانی بود و به مدت چهار سال ریاست کمیسیون میراث یونیما را برعهده داشت. او زندگی خود را وقف اعتلای هنر نمایش بویژه نمایش‌های آیینی سنتی در سراسر دنیا کرده است.

حمیدرضا اردلان دیگر دریافت کننده جایزه ستاری، که تندیس و لوح افتخار را داوود فتحعلی‌بیگی و پیمان شریعتی به او اهدا کردند در هنگام دریافت جایزه گفت: «جلال ستاری بعد از انقلاب در خانه نشست و حدود یکصد کتاب نوشت و ترجمه کرد. بسیاری از بزرگان فرهنگ جهان را که ما نمی‌شناختیم، او به ما معرفی کرد. بسیاری از متون را که مباحثی نو در زمینه اسطوره‌شناسی بود، او به ما شناساند. یکی از افتخارات زندگی من این است که اسمم در کنار ستاری به عنوان شاگرد و شاگردِ شاگرد ایشان بیاید. یکی از محبوب‌ترین روشنفکران ایران جلال ستاری است و به دلیل جدیت و متانت ایشان نسل جدید از روشنفکران پاگرفتند. چیزی شبیه نقشی که فردوسی در ادوار ایران داشت اما ستاری بدون سروصدا کار کرد.»

اردلان طی سه دهه مجموعه‌ای گسترده از میراث آیین‌هاینمایشی و موسیقاییی گردآوری کرده است.

در پایان این مراسم ناصربخت ابراز امیدورای کرد این سمینار در آینده به صورت مستقل فعالیت خود را ادامه دهد و پیوند بیشتری با پژوهشگران خارجی برقرار کند. او همچنین با اشاره به جایزه ستاری توضیح داد:« این جایزه از سوی یک NGO اهدا می‌شود که کانون نمایش آیینی سنتی و جشنواره و سمینار وظیفه خود می‌داند که از ابتدای شکل‌گیری این جایزه از آن کاملا حمایت کند. امیدوارم این بیناد آنقدر رشد کند که مناسبت‌هایی مانند این سمینار را هم خود به صورت مستقل برگزار کند. »

صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater
تلگرام،تاتر در تلگرام،اخبار تاتر در تلگرام،تاتر جدید،تئاتر جدید،نمایش جدید،تاتر جدید در تهران،تاتر در تهران،تماشای تاتر در تهران،تئاتر جدید،تئاتر جدید در تهران،تئاتر در تهران،تئاتر تهران،تاتر تهران،تماشای تئاتر در تهران،تئاتر ایران،اخبارتیاتر،jmhjvU،jhjvUتیاتر،تاتر،تئاتر ایران،تاتر ایران،تیاتر ایران،تاتر،مرجع تئاتر،پایگاه خبری تئاتر،سایت خبری تئاتر،ایران،art iran،تئاتر،تئاتر ایران،سایت تئاتر،تئاتر سایت،فرهنگی هنری،«تئاتر»،خبر تئاتر،خبر جدید تئاتر،جدیدترین اخبار تئاتر ایران،اخبار تئاتر ایران،خبرهای تئاتر،تئاتری ها،درباره تئاتر،تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟،Iranian Theater News،theater iran،theater،iran art،art iran،theater ir،iran

 

 


کلیدواژه ها:

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتیآیینی و سنتیسمینار پژوهشیتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
  • گزارش تصویری - نمایش کافه طره - کارگردان: نوشین تبریزی
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»