امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139608224
دوشنبه 22 آبان 1396 و ساعت 10:45:34
سایت خبری تئاتر - «دو نمایشنامه درباره زنان» اردشیر صالح‌پور منتشر شد

.

سایت خبری تئاتر - «دو نمایشنامه درباره زنان» اردشیر صالح‌پور منتشر شد

.

دو نمایشنامه درباره زنان به عنوان «عروسی بانو گُشسب دختر رسم، یک مجلس شادی‌آور حماسی و پنج صندوق بر اساس حکایات رو روایات زنانه» نوشته اردشیر صالح‌پور منتشر شد.

 

پایگاه خبری تئاتر: «عروسی بانو گشسب و پنج صندوق» دو نمایشنامه درباره زنان است که نشر سایه‌بان هنر آن را منتشر کرده و علی نصیریان بر این کتاب مقدمه نوشته است.

«مجلس عروسی بانو گشسب» براساس طومار نقالان ناشناس و هم‌چنین توضیح و تصحیح دکتر روح‌انگیز کراچی نوشته شده که اولین بار در جشنواره آئینی سنتی و همچنین تماشاخانه سنگلج با طراحی و کارگردانی مریم معترف روی صحنه رفت.

پهلوان این داستان «بانو گشسب» و شخصیت اصلی نمایشنامه زنی ایرانی است. این نه نمایشی زنانه و در قالب نمایش‌های زنانه بلکه نمایشی در باب زن ایرانی است که از حیث پهلوانی و زورآوری نه تنها دست کمی از مردان نداشته بلکه بسیاری از پهلوان‌ها را نیز به زانو درآورده است و در زمینه ازدواج نیز خواستگاران بی‌شماری برای او صف کشیده ولی این توفیق به آسانی نصیب هرکسی نمی‌شود...

روایت «پنج صندوق» نیز براساس حکایات و روایات زنانه و داستان‌های هزار و یکشب نوشته شده است.

قهرمان «پنج صندوق» زن زیبایی است که تنها که به جرمی واهی به زندان افتاده و سرگذشت خود را روایت می‌کند که چگونه هر لحظه در معرض سوء استفاده اخلاقی مردان قرار می‌گیرد ولی او با هوشمندی و ترفندهای زنانه از دام آنها می‌گریزد. این زن برای رهایی برادر نزد والی و قاضی و وزیر و پادشاه می‌رود ولی هرکدام خواسته‌ای دارند و سرانجام زن همه آنها را در صندوق‌هایی به رنگ‌های مختلف زندانی و بداخلاقی‌شان را رسوا می‌کند.

علی نصیریان در مقدمه این کتاب با عنوان «دغدغه‌های همیشگی تئاتر ملی» از اهمیت تئاتر ملی و راهی که برای رسیدن به آن وجود دارد گفته و نوشته است: ایرانی و ملی بیندیشیم و جهانی عمل کنیم و در این دهکده جهانی ضمن احترام به سایر فرهنگ‌های بشری با شناسنامه و هنر ایرانی حضور یابیم.

صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater
تلگرام،تاتر در تلگرام،اخبار تاتر در تلگرام،تاتر جدید،تئاتر جدید،نمایش جدید،تاتر جدید در تهران،تاتر در تهران،تماشای تاتر در تهران،تئاتر جدید،تئاتر جدید در تهران،تئاتر در تهران،تئاتر تهران،تاتر تهران،تماشای تئاتر در تهران،تئاتر ایران،اخبارتیاتر،jmhjvU،jhjvUتیاتر،تاتر،تئاتر ایران،تاتر ایران،تیاتر ایران،تاتر،مرجع تئاتر،پایگاه خبری تئاتر،سایت خبری تئاتر،ایران،art iran،تئاتر،تئاتر ایران،سایت تئاتر،تئاتر سایت،فرهنگی هنری،«تئاتر»،خبر تئاتر،خبر جدید تئاتر،جدیدترین اخبار تئاتر ایران،اخبار تئاتر ایران،خبرهای تئاتر،تئاتری ها،درباره تئاتر،تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟،Iranian Theater News،theater iran،theater،iran art،art iran،theater ir،iran

 


کلیدواژه ها:

اردشیر صالح‌ پورنمایشنامهعروسی بانو گشسب و پنج صندوقتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
  • گزارش تصویری - نمایش کافه طره - کارگردان: نوشین تبریزی
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»