امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139610221
جمعه 22 دى 1396 و ساعت 19:05:37
سایت خبری تئاتر - مراسم سالروز على رفيعى در خانه هنر دهه شصت برگزار شد

.

سایت خبری تئاتر - مراسم سالروز على رفيعى در خانه هنر دهه شصت برگزار شد

.

سالروز تولد 79 سالگی علی رفیعی، کارگردان، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر پنج شنبه 21 دی ماه سال جاری در آن مجموعه و با حضور مهدی سلطانی، مریم سعادت، سهیلا رضوی، مهرداد ضیایی، ستاره اسکندری، افسانه ماهیان، فروغ قجابگلو، هوشنگ قوانلو و بازیگران جوان نمایش های «یرما» و «خاطرات و کابوس های یک جامه دار»، جواد طوسی، پیمان شریعتی معاون اداره کل هنرهای نمایشی و رییس مجموعه تئاتر شهر، حمید پورآذری، اصغر دشتی، منوچهر شجاع، امیر اسمی، مجید توکلی و محمدرسول صادقی و دیگر دوستداران علی رفیعی برگزار شد.

 

پایگاه خبری تئاتر: در ابتدای شروع مراسم که با غافلگیری علی رفیعی در سالن توسط حضور هنرمندان و دوستداران او آغاز شده بود، ستاره اسکندری، به نمایندگی از تمام نسل هایی که شاگرد این مرد بی همتا تئاتر بودند، متنی به شرح زیر را خواند؛

 
«دى ماه ...بيست و دوم دى ماه ..سال ١٣١٧ ...شما به دنيا امديد تاهمين دنيا براى ما شكل ديگرى بر خود بگيرد  قبل از انكه هيچ يك از ما پا بر ان گذاشته باشيم ، در اصفهان بزرگ شديد و رفتيد به سفر براى اموختن ..براى ديدن ..براى شنيدن ، شناختن ..بازگشتيد با كوله بار ِ سنگين ِ تجربه ، بازگشتيد با هيجانِ تقسيم ِ اموخته هايتان ، ساختيد ...معمار شديد بر زمينِ نيمه سازِ تئاتر ِ اين مرز و بوم ...ساختيد ..ستون از پى ستون ..سقف از پى سقف ..شما ساختيد ..خسته نشديد ..زيبايى را فرياد زديد ..صحنه را فرياد زديد ..تئاتر را فرياد زديد ..اين سالها و سالنها گواهِ انند كه شما چگونه ساختيد انچه را كه بايد ، گواه ِ بودن شما هستند و رنجها و غصه هايتان ..لبخند و خنده هايتان ...درياى ارامشتان... طوفان خشمتان...
اين سالها و سالنها گواهِ انند كه چه كسانى زير نگاه ِ دقيق شما پيوستند به عرصه تئاتر ، موج شديد از پى موج تا اين دريا  همچنان خروشان بماند كه شما بيزاريد از بى حركتى ..كه دستان شما در هوا مى رقصند تا ياس را كنار بزنند ..كه چشمانتان غرق شادى مى شوند تا زيبايى خودش را در ايينه ببيند ..چه مباركيد بر ما و اين سرزمين ..چه شاعريد كه زندگى با تصاويرتان بر صحنه رنگِ ديگر مى گيرد ...شما به دنيا امديد تا ما منظرى ديگر را تجربه كنيم و به جادويى ِ ديگرگونه مبتلا گرديم ..جادويى بزرگتر از روزمرگىِ زندگى ...مبتلايمان كرديد اقاااا ...تولدتان مبارك اقاى دكتر على رفيعى »
 
 
سپس علی رفیعی، پس از سپاسگذاری هایش از تمامی حاضران در این مراسم گفت: من خیلی بابت مشکل بازیگر در کشورمان رنج بردم،بخصوص در کشوری که 15-10 سال برای بازیگر شدن زمان نیاز است ولی امروزه کسانی هستند که دوروزه کارگردان و بازیگر می شوند.
 
 در طول این یک سالی که گذشت کارهایی فقط به دلیل بازیگر و زندگی پراکنده اش و نابسامانی هایی که نسل جوان ما با آن درگیر است و نتوانسته تکلیف خودش را روشن کند، متوقف شد.
 
این هنرمند خاطرنشان کرد:  من در آستانه۸۰ سالگی می خواهم کارهای بسیاری انجام بدهم ولی نه اینکه در حین کارم متوجه بشوم که تعدادی بازیگر، اشتباهی انتخاب شدند و بازیگری که با من قرار کار دارد همزمان در سه کار دیگر پنهانی هم حضور دارد. 
من تصمیم گرفتم که یک گروهی بین۲۵_۲۰ نفر را دعوت به یک ورکشاپ کنم با این امیدواری که این تعداد ثابت، پایدار و مستعد برای پیشرفت بیشتر باقی بمانند. نه، نمایش نامه از میان نویسندگانی که سراغشان نرفتم یا کارهایش را اجرا کردم و یا آرزو داشتم آن متن را اجرا کنم، انتخاب کردم. من سالن های تئاتر را به خوبی می شناسم و قرار است برنامه نمایش ها متناسب با ابعاد و نیاز نمایش در برخی سالن ها تقسیم شود البته امیدوارم سالن های شهرزاد، تئاترشهر و ایرانشهر به سوپرمارکت تبدیل نشود همانطور که بزرگترین سال تئاتری ما اینگونه شده است.
 
وی ادامه داد: این کار یک رپرتوار است و افراد بر اساس نیاز تعداد بازیگران نمایش انتخاب می شوند و به طور مستمر با ما کار می کنند. من از یک دوست آلمانی ام که کار بدن را با بازیگر کار می کند دعوت کردم تا در این ورکشاپ یک ماهه همراه ما باشد و با این تعداد هنرمند کار کند.
من از میان کسانی که به دلایلی به آن ها مراجعه نمی کنم می خواهم خودشان پیش قدم شده و متعهد بشوند که با ما کار کنند.
رفیعی افزود: این تاسف بار است که تئاترهای ما مکانی برای انبار کردن ندارند ولی ما باید با کمترین امکانات مکانی را در اختیار کسانی برای حفظ تجهیزات بگذاریم تا برای دوباره اجرای نمایش از آن ها استفاده کنیم چراکه؛ نمایش نباید بعد از یک بار اجرا بمیرد همانطور که در اروپا ما شاهد این اتفاق هستیم که برخی نمایش ها چندین بار اجرا می شوند. 
من می خواهم این انرژی واپسین سال های زندگی ام را برای خودم، شما و حرفه تئاترمفید باشم. من کارهای کمی نسبت به سال هایی که ایران بودم بر صحنه بردم و تعداد کارهای بر صحنه نرفته من بیشتر از کارهای بر صحنه من است ولی دیگر نمی خواهم اینطور باشد. من از شما یاری، صبر و حوصله می خواهم تا این ارمغان را به نتیجه مطلوب برسانم.
 
 
 
مهدی سلطانی گفت: ما هنرمندان بیشتر از علی رفیعی از اینکه کارهایی که بر صحنه نبرده بیشتر از کارهایی است که بر صحنه برده غبطه می خوریم چراکه؛ نمی توانیم کارهایی که او اجرا می کند را با لذت ببینیم. علی رفیعی واقعا یک گل سرسبد است و ما باید لیاقت داشته باشیم تا فرصت کنیم با او کار کنیم.
 
سپس جواد طوسى اظهار کرد: علی رفیعی بدون اغراق، یک نمونه مثال زدنی از روشنفکر جامعه ایرانی است که دغدغه دارد و دغدغه هایش در آثارش به خوبی نمایان است. خالق این آثار بسیار بروز است و این مدرن بودن را بر اساس مخاطب امروز تعریف می کند به همین دلیل مخاطب امروز می تواند حضور پررنگ و مداوم داشته باشد. مخاطبانی که با واسطه با آثار این هنرمند  ارتباط برقرار می کنند و نقش علی رفیعی در آثار را می بینند در حقیقت می توانند سیر انتقادی فرهنگی بعدی را به طور فردی به اجرا در بیاورند. 
من و بقیه هنرمندان به بضاعت خودمان در عرصه نمایش و بازیگری کمک خواهیم کرد.
 
 
 
بعد از آن مهرداد ضيايى تصریح کرد: امروز واقعا تولد ما است اینکه کسی متولد شد که ما را متولد کرد.
من همیشه درباره خودم و خیلی دیگر از دوستان میگویم که اگر در کنار علی رفیعی نبودیم، به جایگاهی که الان هستیم نمی رسیدیم، من تا عمر دارم مدیون علی رفیعی هستم و نسل ما همیشه از او ممنون است.صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater
تلگرام،تاتر در تلگرام،اخبار تاتر در تلگرام،تاتر جدید،تئاتر جدید،نمایش جدید،تاتر جدید در تهران،تاتر در تهران،تماشای تاتر در تهران،تئاتر جدید،تئاتر جدید در تهران،تئاتر در تهران،تئاتر تهران،تاتر تهران،تماشای تئاتر در تهران،تئاتر ایران،اخبارتیاتر،jmhjvU،jhjvUتیاتر،تاتر،تئاتر ایران،تاتر ایران،تیاتر ایران،تاتر،مرجع تئاتر،پایگاه خبری تئاتر،سایت خبری تئاتر،ایران،art iran،تئاتر،تئاتر ایران،سایت تئاتر،تئاتر سایت،فرهنگی هنری،«تئاتر»،خبر تئاتر،خبر جدید تئاتر،جدیدترین اخبار تئاتر ایران،اخبار تئاتر ایران،خبرهای تئاتر،تئاتری ها،درباره تئاتر،تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟،Iranian Theater News،theater iran،theater،iran art،art iran،theater ir،iran


 
 


کلیدواژه ها:

علی رفیعیتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
  • گزارش تصویری - نمایش کافه طره - کارگردان: نوشین تبریزی
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»