امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139611148
شنبه 14 بهمن 1396 و ساعت 15:33:17
سایت خبری تئاتر - «مولوی» تنها سالن تئاتری است که هنوز محتوا برایش مهم است

در افتتاحیه نمایش «در نیومده» عنوان شد:

سایت خبری تئاتر - «مولوی» تنها سالن تئاتری است که هنوز محتوا برایش مهم است

.

نمایش «در نیومده» با کارگردانی سعید زارعی با حضور نسیم احمدپور، شهرام مکری و سجاد افشاریان، در مرکز تئاتر مولوی افتتاح شد.

 

پایگاه خبری تئاتر: در ابتدای این مراسم، نسیم احمدپور درباره نمایش «درنیومده»، گفت: سعید زارعی با توجه به شناختی که از او دارم، کسی که با حمید پورآذری کار کرده، اسم کارش هم «درنیومده» است و وقتی از او درباره کار پرسیدم، می‌گوید پروسه کاری یک گروه تئاتری را داریم نمایش می‌دهیم؛ بنابراین فکر می‌کنم چقدر ما دوباره داریم نزدیک می‌شویم به تعریف اولیه‌ای که مرکز تئاتر مولوی داشته است و چقدر این اجرا بجاست. من هنوز تئاترش را ندیدم ولی فکر می‌کنم به اعتبار همین موضوع، این اثر دیدن دارد و امیدوارم در ادامه استقبال کافی از کار شود و ما هم از دیدنش لذت ببریم.

در ادامه این مراسم، شهرام مکری نیز با تاکید بر اینکه دومین باری است که برای افتتاح نمایشی از سعید زارعی دعوت می‌شود و از این بابت خوشحال است، گفت: من مخاطب تئاتر هستم. تئاتر زیاد می‌بینم و راستش چون از کسانی که مخاطب سینما هستند و نه کارشناسش و راجع به سینما نظرات کارشناسی می‌دهند گاهی دلخور می‌شوم بنابراین دوست ندارم در حیطه تئاتر هم که در آن تخصص کافی ندارم نظر تخصصی بدهم و خودم را فقط مخاطب تئاتر می‌دانم. 
 
وی افزود: پس فقط به آن بخشی که رابطه خودم و تئاتر هست می‌خواهم اشاره کنم. راستش تئاتر به نظرم هنوز می‌تواند جایی باشد که بازیگران درجه یکی در آن شروع به کار کنند و برای سایر هنرمندان از جمله ما که در حوزه سینما فعالیت می‌کنیم منبع الهام باشند. 
 
این فیلمساز در ادامه گفت: من فکر می‌کنم وقتی مثلا بازیگران چهره سینما به تئاتر می‌آیند و گاهی شاید کار اهالی تئاتر تحت الشعاع قرار می‌گیرند اما وقتی کار کسانی مثل سعید زارعی یا مثلا محمد برهمنی که الان حضور دارند را می‌بینم، باید بگویم امیدهای زیادی در تئاتر وجود دارد. فکر می‌کنم اهالی سینما باید چشمانشان را باز کنند و با دقت بیشتری به تئاتر نگاه کنند و فکر می‌کنم این نوع آدم‌ها مثل دانه‌های الماس می‌مانند که در تئاتر هستند و ما اگر این آدم‌ها را نبینیم در واقع این ماییم که خودمان را به ندیدن زده‌ایم و این کار اشتباهی است. می‌خواهم به دوستان خودم در سینما  بگویم که لطفا این عینک‌های ضخیم را از روی چشمان تان بردارید و ببینید آدم‌هایی مثل الماس دارند در تئاتر ایران می‌درخشند.
 
پس از شهرام مکری، سجاد افشاریان گفت: فکر می‌کنم رکورددار اجرا در سمت‌های مختلف در مرکز تئاتر مولوی باشم، از همان زمان دانشجویی گرفته تا دوره امیرحسین حریری که نظام و ساختاری به تئاتر مولوی داده است که فکر می‌کنم در حال حاضر تنها سالن تئاتر این مملکت است که هنوز محتوا برایش مهم است. برایش مهم است که چه اندیشه‌هایی در یک تئاتر روی صحنه می‌رود و مثل  جاهای دیگر نیست تا اولین چیزی که پرسیده می‌شود این است که کستینگ این نمایش چه کسانی هستند؟ چه کسانی دارند در آن نمایش بازی می‌کنند؟ 
 
وی افزود: در گذشته این گذشته که بهش اشاره می‌کنم همین شاید ۷-۸ سال پیش بود، درام مهم بود، محتوا، اندیشه، اجرای خلاقه و فرم و نمایشنامه مهم بود. جریان تئاتری ما، مثل خیلی دیگر از حوزه‌ها، توریستی شده و من فکر می‌کنم تک تک ما در مقابل این جریان مسوول هستیم. 
افشاریان گفت: جملات یا کارهایی شکل گرفته که تبدیل به یک شیوه شده است. ما وقتی به دیدن یک نمایش می‌رویم انگار شیوه و اصول شده که حتما سرپا بایستیم، تشویق کنیم و بعد سالن را ترک کنیم. جملاتی باب شده مثل: بالاخره گروه اجرایی زحمت کشیده است. تقصیر از ما است که به باب گفت‌وگو و معاشرت اجازه نمی‌دهیم بنا شکل بگیرد و خودمان به این زردی دامن می‌زنیم.
 
این هنرمند، اضافه کرد: زمانی بود وقتی از سالن تئاتری بیرون می‌آمدیم ساعت‌ها در مورد آن تئاتر، چرایی اجرای آن اثر، متدهای بازیگری‌اش، طراحی صحنه و ... گفت‌وگو می‌کردیم. الان چه از سینما به تئاتر آمده باشیم، چه مخاطب تئاتر باشیم و چه خودمان تئاتری باشیم، تنها گفت‌وگویمان بعد از دیدن اثر این است که آیا «پر» می‌رفت اجرا؟ تماشاگر داشت؟ و انگار هیچ چیز دیگری اهمیت ندارد. به نظرم تماشاگران مرکز تئاتر مولوی که تماشاگران بسیار حرفه‌ای تئاتر هستند، چون تئاتر را برای تئاتر می‌بینند، دوباره می‌توانند خیلی روی این نمودار فرهنگ‌سازی که چرا باید تئاتر ببینیم و چه تئاترهایی باید ببینیم و اصلا دیدن یا ندیدن تئاتر در زندگی ما چه تاثیری دارد، تاثیر بگذارند.
 
سجاد افشاریان در ادامه، عنوان کرد: وقتی عمر مفید کاری این گروه‌های جوان را نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که اتفاقا بسیار آرتیست‌های حرفه‌ای هستند. برای مثال اگر کارنامه سعید زارعی را بررسی کنیم می‌فهمیم در ۱۶-۱۷ سالگی در نمایش محمد یعقوبی در تئاتر شهر بازی کرده است. کارهای بسیار زیادی اجرا کرده است. با هم نسل‌های خودش در تئاتر سرگیجه به روی صحنه رفته، در تئاتر مولوی نمایش فردا را بازی کرده است و ده‌ها اثر دیگر. باقی این نسل هم به همین ترتیب. اینها فقط زمان دیده شدن به اندازه بقیه نداشتند و شاید کسانی مسیر را از قدم‌هایی جلوتر شروع کردند اما باید بگویم این نسل، گام‌هایشان را از ابتدا درست، محکم و اصولی برداشتند و قطعا آینده درخشانی در انتظارشان است. 
 
 علاقه‌مندان برای دیدن نمایش «در نیومده» که هر روز غیر از شنبه‌ها، ساعت ۱۸:۴۵ به صحنه می‌رود، می‌توانند به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به آدرس خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.
 
 
 

 

برگزیدگان سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند

تئاتر آبی مایل به صورتی در هشتمین نشست نقد صحنه بررسی می شود

نوشته‌های و نمایش‌نامه‌های چاپ نشده اکبر رادی منتشر می‌شوند

ایتالیا میزبان امیررضا کوهستانی و گروهش می‌شود

حذف لباس و گریم از ۲ بخش مسابقه شوک آور بود

از غُر زدن به تئاترهای خارجی تا پرسش‌های یک مدیر

رکوردداران نامزدی در جشنواره تئاتر فجر

هیات بازبین بخش صحنه ای جشنواره تئاتر تجربه معرفی شد

دیدار با «پولانسکی» در تماشاخانه پالیز

تاکید معاون رئیس جمهور بر تسریع در تخصیص بودجه سالیانه تئاتر

انتشار سه کتاب بهرام بیضایی

«مینی مالیست ها» در تالار ناصرخسرو

پاک کردن ۷۵۰ لیتر خون از صحنه‌ تئاتر شهر!

 
کانال پایگاه خبری تئاتر: 
https://t.me/onlytheater

صفحه اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر:
https://www.instagram.com/theater.theater

صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater
تلگرام،تاتر در تلگرام،اخبار تاتر در تلگرام،تاتر جدید،تئاتر جدید،نمایش جدید،تاتر جدید در تهران،تاتر در تهران،تماشای تاتر در تهران،تئاتر جدید،تئاتر جدید در تهران،تئاتر در تهران،تئاتر تهران،تاتر تهران،تماشای تئاتر در تهران،تئاتر ایران،اخبارتیاتر،jmhjvU،jhjvUتیاتر،تاتر،تئاتر ایران،تاتر ایران،تیاتر ایران،تاتر،مرجع تئاتر،پایگاه خبری تئاتر،سایت خبری تئاتر،ایران،art iran،تئاتر،تئاتر ایران،سایت تئاتر،تئاتر سایت،فرهنگی هنری،«تئاتر»،خبر تئاتر،خبر جدید تئاتر،جدیدترین اخبار تئاتر ایران،اخبار تئاتر ایران،خبرهای تئاتر،تئاتری ها،درباره تئاتر،تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟،Iranian Theater News،theater iran،theater،iran art،art iran،theater ir،iran

 


کلیدواژه ها:

در نیومدهتاتر در نیومدهتئاتر در نیومدهتیاتر در نیومدهنمایش در نیومدهسعید زارعیتالار مولویمرکز تئاتر مولویتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi