امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139611306
دوشنبه 30 بهمن 1396 و ساعت 14:25:30
سایت خبری تئاتر -  چرا چند موضوع و مسئله در نمایش نامه ی یه کلیک کوچولو مطرح می شود؟

در هشتمین نشست تئاتر کاغذی با حضور محمدرضا کوهستانی، مصطفی محمودی و بهزاد صدیقی عنوان شد:

سایت خبری تئاتر - چرا چند موضوع و مسئله در نمایش نامه ی یه کلیک کوچولو مطرح می شود؟

.

هشتمین نشست تئاتر کاغذی با حضور محمدرضا کوهستانی، مصطفی محمودی و بهزاد صدیقی توسط باشگاه تئاتر فرهنگسرای ارسباران و با همکاری مؤسسه ی افرامانا عصر روز شنبه 28 بهمن ماه 96 در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.


پایگاه خبری تئاتر: در هشتمین نشست تئاتر کاغذی ابتدا نمایش نامه ی یه کلیک کوچولو نوشته ی محمدرضا کوهستانی توسط پرستو نوری، پوریا تاری، زینب خاتون پناهنده، حسین جز جوادی، شکوفه جعفری، حمید دارابی، امیرا رضایی و به کارگردانی حسین جزجوادی نقش خوانی شد و سپس این اثر مورد نقد و بررسی قرارگرفت.

بر اساس این گزارش، محمدرضا کوهستانی «نمایشنامه نویس و نویسنده ی نمایشنامه ی یه کلیک کوچولو» در ابتدای سخنان خود با اشاره به نگارش اولیه ی این اثر در سال 91 و با توجه به خرد جمعی گروه تئاتر ایده نوشته شد، گفت: دوست داشتم در کارنامه ی نوشتاری ام، اثری اپیزودیک با رویکرد مضامین اجتماعی بنویسم. از طرفی خیلی هم به نوع نگاه و قلم نادر برهانی مرند در خصوص توجه به مضامین اجتماعی، دیالوگ نویسی و رئالیسم اجتماعی علاقه مند بودم که تجربه ای به این صورت داشته باشم.

وی در ادامه یادآورشد: در  این اثر سعی کردم شخصیت های زن و مرد را یکسان نشان دهم ضمن این که در برخی از این سه اپیزودها اشاراتی هم به رابطه ی شغل و زندگی آنها داشته ام.

مصطفی محمودی «منتقد تئاتر و مدرس دانشگاه» نیز در این نشست در خصوص نمایش نامه ی یه کلیک کوچولو گفت: در سه اپیزود نمایش نامه ی یه کلیک کوچولو سه داستان در سه موقعیت متفاوت در سه نقطه ی مشترک تصویر می شود. مسائل شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، تراجنسی ها، مهاجرت، تنهایی آدمها و ... مسائلی است که در این اثر مطرح می شود و مورد توجه قرارمی گیرد که هر سه اپیزود در فضای تلخ تصویر شده است و با تلخی هم تمام می شود. ولی نمی دانیم چرا چند موضوع و مسئله در این اثر مطرح می شود؟ به نظرم اگر محمدرضا کوهستانی به یکی دو مسئله می پرداخت ما شاهد اثر کم نقص تری می بودیم.

این منتقد تئاتر در ادامه گفت: مشکلی که این اثر دارد این است هر یک از وضعیت های داستانی این اپیزودها متأسفانه معلق رها می شوند و حلقه ی ارتباطی این اپیزودها به صورت برجسته و پر رنگ نشان داده نمی شود.

محمودی با اشاره به این که هر کدام از اپیزودهای این نمایشنامه قابلیت تبدیل شدن به یک فیلمنامه ی سینمایی را دارند، یاداورشد: برخلاف زن های این اثر، هر کدام از شخصیت های مرد، شناسنامه ی مشخصی دارند و از شخصیت پردازی بهتری برخوردارند.

محمدرضا کوهستانی در ادامه نیز ضمن تأیید نظرات محمودی، اضافه کرد: ما در فرصت کمی در زمان اجرای جشنواره ی تئاتر فجر و اجرای عمومی سال 92 این اثر را آماده کردیم. معتقدم دیالوگ ها بایستی در نمایش نامه، اطلاعاتی درباره ی آدم ها و موقعیت داستانی آن بدهد برای همین در تمرینات دیالوگ هایی که کمتر از بار اطلاعاتی برخوردار بودند، با موافقت دوستان گروه اجرایی و خرد جمعی حذف کردیم. در زمان نگارش این اثر در گروه مان معتقد بودیم که یک اثر مینیمال و با مضامین اجتماعی بنویسم و دست به چنین تجربه ای بزنم. در خصوص معلق بودن اپیزودها نخواستم خط سیر ارتباط قصه ها را نشان دهم.

وی در پایان یادآورشد: در این اثر به تم غیرت خیلی فکر کردم و برایم این واژه ی غیرت لاینحل بود. بسیاری از افراد و اغلب اقشار جامعه نسبت به این واژه معانی گوناگون در ذهن دارند. می خواستم تقابل سنت و مدرنیته در این تم نشان دهم.
بهزاد صدیقی«نمایشنامه نویس، پژوهشگر و دبیر سلسله نشست های تئاتر کاغذی» در خصوص این اثر گفت: نمایش نامهی یه کلیک کوچولو یکی از آثار رئالیسم اجتماعی ادبیات نمایشی ایران است که در زمان اجرای خود به لحاظ رویکرد و مضمون اجتماعی اثری قابل توجه است. اما اشکالی که این اثر دارد در پایانبندی هرکدام از اپیزودها است. به نظرم پایان بندی هر کدام از قصه های سه اپیزود این نمایش نامه با شتابزدگی نوشته شده و در یک بازنویسی و بازنگری می تواند از این اشکال بری باشد.   

صدیقی در پایان اضافه کرد: هر یک از اپیزودهای نمایش نامه یه کلیک کوچولو این ظرفیت و قابلیت را دارد که تبدیل به یک نمایشنامه ی جداگانه و مستقل شوند. محمدرضا کوهستانی نمایش نامه نویسی است که تجربه های متفاوتی در عرصه ی نگارش نمایش نامه ی کودک و نوجوان و بزرگسال دارد و امیدواریم در آینده باز هم شاهد تجربه های بهتری از او باشیم.

گفتنی است سلسله نشست های تئاتر کاغذی توسط باشگاه تئاتر فرهنگسرای ارسباران با همکاری موسسه ی افرا مانا با هدف نقد و بررسی نمایشهای در حال اجرای تهران، هر ماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.  

 

«خشم شدید فیلیپ هوتس» در "سه‌ نقطه" به روی صحنه می رود

«درنیومده» تمدید شد

بازیگران «هملت و دن کیشوت» معرفی شدند

کارگردانی نسیم ادبی برای «احساسات مخلوط»

«هملتک» در ونکوور کانادا روی صحنه می رود

«فکر عاجلی برای "تئاتر شهر" کنید»

مولانیا «آمادئوس» را به روى صحنه مى برد

اجرای «کُرنیتز» تا ۱۱ اسفند ادامه دارد

اعتراض به سبک تایلندی

شکست در پس آرزویی متعالی

برای تئاتر فاتحه بخوانیم

اجرای نمایش «پاشیده» در پارکینگ عمومی
 

 

کانال پایگاه خبری تئاتر: 
https://t.me/onlytheater

صفحه اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر:
https://www.instagram.com/theater.theater

صفحه رسمی سایت خبری تئاتر در تلگرام

https://telegram.me/onlytheater
تلگرام،تاتر در تلگرام،اخبار تاتر در تلگرام،تاتر جدید،تئاتر جدید،نمایش جدید،تاتر جدید در تهران،تاتر در تهران،تماشای تاتر در تهران،تئاتر جدید،تئاتر جدید در تهران،تئاتر در تهران،تئاتر تهران،تاتر تهران،تماشای تئاتر در تهران،تئاتر ایران،اخبارتیاتر،jmhjvU،jhjvUتیاتر،تاتر،تئاتر ایران،تاتر ایران،تیاتر ایران،تاتر،مرجع تئاتر،پایگاه خبری تئاتر،سایت خبری تئاتر،ایران،art iran،تئاتر،تئاتر ایران،سایت تئاتر،تئاتر سایت،فرهنگی هنری،«تئاتر»،خبر تئاتر،خبر جدید تئاتر،جدیدترین اخبار تئاتر ایران،اخبار تئاتر ایران،خبرهای تئاتر،تئاتری ها،درباره تئاتر،تئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟،Iranian Theater News،theater iran،theater،iran art،art iran،theater ir،iran 


کلیدواژه ها:

نقدنقد تاترنقد تئاترنقد تیاترتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi