Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/zamancaf/public_html/teater.ir/engine/class/db.class.php on line 28
سایت خبری تئاتر - پری صابری: آرزو دارم فیلم «کوروش» را هم بسازم
امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139701208
دوشنبه 20 فروردين 1397 و ساعت 11:13:25
سایت خبری تئاتر - پری صابری: آرزو دارم فیلم «کوروش» را هم بسازم

.

سایت خبری تئاتر - پری صابری: آرزو دارم فیلم «کوروش» را هم بسازم

.

پری صابری به حساسیت‌های انتخاب بازیگر نقش کوروش که باید ویژگی‌های خاصی می‌داشت چون در ذهن مردم یک شخصیت اسطوره‌ای است، اشاره کرد و گفت: طول می‌کشد تا بازیگری که واقعا مدنظرتان است انتخاب کنید تا وقتی روی صحنه می‌آید واقعا قبول کنید که او کوروش است اما آرش آصفی بهترین گزینه برای ایفای این نقش بود.

 

پایگاه خبری تئاتر- ایلنا: پری صابری، نمایشنامه‌نویس و کارگردان نمایش «کوروش» که این روزها در تالار وحدت روی صحنه رفته است، درباره اجرای این اثر گفت: متن نمایشنامه دو سال پیش منتشر شد و اجرا کاملا براساس همان متن است. ممکن است کمی کوتاه‌تر شده باشد اما در مجموع ساختارش عوض نشده و همان متنی است که چاپ شده.

صابری به حساسیت‌های انتخاب بازیگر نقش کوروش که باید ویژگی‌های خاصی می‌داشت چون در ذهن مردم یک شخصیت اسطوره‌ای است اشاره کرد و گفت: طول می‌کشد تا بازیگری که واقعا مدنظرتان است را انتخاب کنید تا وقتی روی صحنه می‌آید واقعا قبول کنید که او کوروش است. این انتخاب کار آسانی نیست. اما معتقدم کسانی که برای این نمایش انتخاب شده‌اند، مناسب هستند که آرش آصفی بازیگر نقش کوروش یکی از آنهاست.

او ادامه داد: من ایشان را از پیش می‌شناختم و چندبار هم باهم کارهایی را شروع کردیم که به سرانجام نرسید اما درنهایت بازیگر موردپسندم برای ایفای نقش کوروش، آرش آصفی بود که الان این نقش را ایفا می‌کند.

کارگردان نمایش «شمس پرنده» با بیان اینکه «از انتخاب بازیگران نقش‌ها راضی‌ام» گفت: سعی کردم بازیگرانی را انتخاب کنم که وقتی وارد کار شده و روی صحنه می‌آیند قبول کنند این شخصیت کوروش است.

صابری با اشاره به اینکه شخصیتی مانند کوروش کبیر با غرور ملی مردم پیوند خورده، تصریح کرد: همیشه وقتی سراغ موضوعاتی می‌روید که مورد پسند مردم است و مدعی‌اش هستند نگرانی‌های وجود دارد چون اینها اسطوره‌اند.

او همچنین با اشاره به اینکه در دریافت مجوز اجرا برای این نمایش به مشکلی برنخورده است، گفت: از طریق آقای جهانگیر کوثری تهیه‌کننده اثر به راحتی مجوز گرفتیم و در این چند روزی که از اجرا می‌گذرد استقبال خوبی هم از نمایش شده است. چون هم متن قوی است و هم بازیگران به خوبی از پس ایفای نقش برآمده‌اند.

کارگردان نمایش «لیلی و مجنون» همچنین با اشاره به شرایط سالن گفت: فعلا تالار وحدت بهترین سالنی است که می‌تواند جوابگوی شرایط چنین نمایش‌هایی باشد.

صابری همچنین با اشاره به نقش موسیقی در نمایش «کوروش» گفت: اهمیت موسیقی در این نمایش به اندازه آثار قبلی نیست چون در آثاری مانند شمس پرنده موسیقی همراه کار می‌آمد اما اینجا در جاهایی که لازم است از موسیقی استفاده می‌شود.

کارگردان نمایش «کوروش» با اشاره به تمرین سه ماهه برای اجرای این نمایش یادآور شد: خیلی طول کشید تا این نمایشنامه نوشته و اجرا شود چون از منابع مختلفی برای نگارش این اثر استفاده کردم و بارها بازنویسی شده است. در طول نگارش نمایشنامه هر منبعی که موجود بود و به دستم رسید و مورد سلیقه‌ام بود را استفاده کردم و متنی که می‌بینید حاصل چنین تلاشی است.

صابری با بیان اینکه «نمایش به زندگی کوروش هخامنشی می‌پردازد و در عین حال بخش‌هایی از دوران حکومت این پادشاه را به تصویر می‌کشد» گفت: در متن اصلی نمایشنامه که در دوازده پاره (پرده) نوشته شده از تولد تا درگذشت کوروش کبیر را روایت کرده‌ام اما در اجرا کمی از آن را حذف کردم چون محدودیت زمان را هم داشتیم و باید در دو ساعت داستان را روایت می‌کردیم.

او همچنین درباره طراحی لباس، دکور و گریم گفت: سعی کردم کار را بین متخصصان ارزنده کشور تقسیم کنم؛ به‌طور مثال طراحی صحنه و لباس به عهده آقای خسرو خورشیدی بوده که سال‌هاست با ایشان کار می‌کنم و معتقدم کار را به خوبی می‌شناسد و فکر می‌کنم به خوبی لباس‌های این نمایش و دکور را باتوجه به دوره تاریخی که به تصویر می‌کشیم طراحی کرده است.

کارگردان نمایش «رستم و اسنفدیار» با اشاره به آرزویی که مدت‌ها برای اجرای نمایش «کوروش» داشت، گفت: آرزو داشتم این نمایش را اجرا کنم و تمام تلاش خودمان را هم کردیم، با وجود اینکه خیلی موضوع سختی است. البته آرزو دارم اگر توفیقی دست دهد بتوانم این متن را به‌صورت یک فیلم بسازم. اما امروز از اجرای آن به‌صورت نمایش راضی‌ام.

صابری با اشاره به چشم‌اندازی که از اجرای نمایش‌های بعدی‌اش دارد خاطرنشان کرد: تمام اسطوره‌های کشور که مردم دوست‌شان دارند مدنظر من است. کوروش یکی از مهم‌ترین آنها بود که اجرا شد. اما هر نمایشنامه‌ای که فکر کنم که به نوعی با ملت ایران ارتباط خاصی دارد را دوست دارم روی صحنه بیاورم اگر عمرم اجازه دهد.

آرش آصفی، محسن حسینی، عاطفه رضوی، بهناز نازی، الهام دهقانی، سروش کریمی نژاد، کامبیز امینی، شهرام نجاتی، امیرحسین مژده، تهمینه شهمیر نوری، مهرداد آبجار، مجید فاطمی، حمیدرضا خلیلی، بهادر فاضل و شقایق پورعلی بازیگران نمایش «کوروش» هستند که به نویسندگی و کارگردانی پری صابری و با تهیه‌کنندگی جهانگیر کوثری اجرای خود را از ۱۵ فروردین در تالار وحدت آغاز کرده و به مدت یک ماه روی صحنه خواهد بود.
 

آغاز فعالیت مرکز تئاتر مولوی با اجرای 2 نمایش

اجرای نمایش «چشم‌اندازی از پل» در پردیس تئاتر شهرزاد

«سانتی‌متر» درخانه هنرمندان روی صحنه می‌رود

«سرآشپز» برای سومین‌بار اجرا می‌شود

دغدغه‌ی محیط زیستی یک گروه تئاتری

سفر تئاتری «ماهی سیاه کوچولو» به بروکلین

پخش تله‌تئاترهای شبکه چهار ادامه دارد

«پزشک نازنین» به فرهنگسرای نیاوران می‎آید

سالن‌هاي خصوصي و نمايش‌ها درجه‌بندي كيفي مي‌شود

اعتراض یک کارگردان تئاتر به وضعیت تماشاخانه‌ها/ تالار وحدت رسما گیشه محور شده است

بهروز غریب‌پور: «اپرای عشق» مهر و آبان ۹۷ اجرا می‌شود

جشنواره تئاتر خیابانی ارس برگزیدگان خود را شناخت

دیدار نوروزی معاون هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی با علی نصیریان

کوهستانی بار دیگر در بخش اصلی آوینیون حاضر می شود

پگاه آهنگرانی هم بازیگر تئاتر شد

شهرام کرمی: شفیعی را مثل خود تئاتر دوست دارم

«زبان اصلی» در اروپا و کانادا روی صحنه می رود

معرفی پرکارترین‌ها سال 96 در تئاتر شهر

بهرام عظیم‌پور برای لوون هفتوان نوشت / میان ماندن و رفتن

برندگان و بازندگان یک جابه‌جایی

نگران نباشید؛ منتقدان گاز نمی‌گیرند

بازتولید مهوع یک محتوای واپسگرا

شرح مفصل تعاملات اجرایی
 

 

 


کلیدواژه ها:

پری صابریکوروشتاتر کوروشتئاتر کوروشتیاتر کوروشنمایش کوروشتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi