Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/zamancaf/public_html/teater.ir/engine/class/db.class.php on line 28
سایت خبری تئاتر - «کوروش» از دل ۱۰ سال پژوهش بیرون آمده است
امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139702215
جمعه 21 ارديبهشت 1397 و ساعت 16:51:06
سایت خبری تئاتر - «کوروش» از دل ۱۰ سال پژوهش بیرون آمده است

.

سایت خبری تئاتر - «کوروش» از دل ۱۰ سال پژوهش بیرون آمده است

.

تهیه کننده نمایش «کوروش» درباره ویژگی های این اثر نمایشی سخن گفت و عنوان کرد روی صحنه بردن اثری درباره شخصیت کوروش شهامت زیادی می طلبد.

 

پایگاه خبری تئاتر- مهر: جهانگیر کوثری تهیه کننده نمایش «کوروش» به کارگردانی پری صابری که این روزها در تالار وحدت روی صحنه است در این باره گفت: تالار وحدت ۷۶۰ نفر گنجایش دارد ولی استقبال مخاطبان بسیار خوب است و کار نیز نسبت به نمایش های دیگر خانم صابری از فضا و فرم متفاوت تری برخوردار است و موضوعی هم که برای نمایش انتخاب شده باعث جذب بیشتر مخاطبان می شود.

وی درباره حضورش در عرصه تئاتر و علاقه به ادامه فعالیتش در این حوزه عنوان کرد: من از سال ۱۳۵۵ در عرصه تئاتر هستم و در دانشکده هنرهای دراماتیک به تحصیل پرداختم و از همان زمان و در سال ۵۸ اولین تهیه کنندگی تئاترم را آغاز کردم. در مقطعی هم در سال ۶۵ این کار را انجام دادم تا اینکه درگیر سینما و تلویزیون شدم و چند سال قبل دوباره به دنیای تئاتر بازگشتم و نمایش «مرغ باران» را با پری صابری کار کردم.

این تهیه کننده سینما ادامه داد: مطمئنا می خواهم به حضورم در تئاتر و همکاری با هنرمندان دیگر ادامه دهم و در همین راستا قرار است با ۲ کارگردان جوان نمایشی را کار کنم.

کوثری درباره ویژگی های نمایش «کوروش» گفت: این اثر نمایشی بیشتر از اینکه نمایشی دراماتیک باشد اثری تاریخی محسوب می شود و کمتر ویژگی های دراماتیک در آن وجود دارد و نویسنده بیشتر بر مقاطع تاریخی و اتفاقاتی که در آن دوران رخ داده، تاکید داشته است. مرور تاریخ ۴۸۵ سال قبل از میلاد مسیح کار بسیار دشواری است، تصور کنید نزدیک به ۳ هزار سال قبل اتفاقی افتاده بدون اینکه منبع مکتوبی درباره اش وجود داشته باشد مگر اینکه به آثار هرودوت و تاریخ نویسان یونان مراجعه کنیم که تایید درست بودن آن هم کار سختی است.

تهیه کننده «خون بازی» یادآور شد: مساله دیگر این است که از آن دوران اطلاعات کمی درباره شیوه لباس پوشیدن و فرم موها و ابزارهایی که به کار می بردند و ... در دسترس است. بعد از کوروش پادشاهان یادگارهایی از خود به جا گذاشته اند و حتی شرح فتوحاتشان را هم ثبت کرده اند اما کوروش بیشتر به فکر کشورگشایی بوده است بنابراین کمتر اطلاعاتی از شیوه زندگی اش به جای مانده است. معتقدم پری صابری با توجه به بضاعتی که داشته به خوبی از عهده کارگردانی این اثر نمایشی برآمده و خسرو خورشیدی طراح صحنه و لباس نمایش نیز انصافا سنگ تمام گذاشته است.

وی متذکر شد: خانم صابری نزدیک به ۱۰ سال روی این پروژه تحقیق و پژوهش کرده است و براساس نوشته های هرودوت و دیگر تاریخ نویسان یونانی متن را استناد کرده است چون اطلاعات دیگری از کوروش در دسترس نیست. به هر حال رفتن به سمت چنین پروژه بزرگی بسیار دشوار است و شهامت زیادی می خواهد. کوروش بزرگترین جهانگشای دنیا لقب گرفته پس رفتن به سمت چنین شخصیتی شجاعت بسیاری می طلبد.

کوثری در پایان صحبت هایش بیان کرد: نه تنها کارگردانی این اثر شهامت می خواهد بلکه هر بازیگری هم که در نقش کوروش ایفای نقش می کند باید جسارت زیادی داشته باشد چون هرچقدر هم خوب بازی کند زیر سایه شخصیت کوروش گم می شود اما آرش آصفی بازیگر نقش کوروش در این اثر نمایشی بسیار خوب از عهده ایفای این نقش برآمده است.

آرش آصفی، محسن حسینی، عاطفه رضوی، بهناز نازی، الهام دهقانی، سروش کریمی نژاد، کامبیز امینی، شهرام نجاتی، امیرحسین مژده، تهمینه شهمیر نوری، مهرداد آبجار، مجید فاطمی، حمیدرضا خلیلی، بهادر فاضل، شقایق پورعلی بازیگران این اثر نمایشی هستند که به کارگردانی پری صابری و تهیه کنندگی جهانگیر کوثری تا ۲۵ اردیبهشت ماه ساعت ۱۸:۳۰ در تالار وحدت روی صحنه است. 

انتقاد یک بازیگر به عملکرد خانه تئاتر/ خانه ای که امن نیست

تصویب یک جایزه ویژه برای تئاترهای عروسکی/ برگزیده های جشن عروسکی شناخته شدند

سومین یادمان استادمحمد برگزار می شود/ چاپ ۱۴ نمایشنامه در ۶ مجلد

از لزوم بازنگری در اساسنامه خانه تئاتر تا یک میل مبهم

سمندریان چگونه ترجمه می کرد؟

مجید گیاه‌چی: اساسنامه خانه تئاتر پس از 18 سال نیاز به تغییر دارد

مراسم بزرگداشت مهرداد ابروان برگزار شد/ مردی که با مرگ شوخی کرد

جوایز تونی نامزدهایش را شناخت/ معرفی برترین‌های نمایش آمریکا

ساخت یک سالن تئاتر با بامبو + عکس

حدود 3 میلیارد تومان مطالبات تئاتر استان‌ها

تئاتر؛ به معنای واقعی کلمه

مه‌آلودگی روابط آدم‌ها یا برزخی بودن یک زن

«در ستایش یا نکوهش میانمایگی؟»

نظام آباد؛ پازل ناتورالیستی تلخ

حذف مدرسان و بازگشت به تئاتر دانشجویی

«زهرماری»/ همچون یک میراث شوم خانوادگی

اتوبان نواب، خیانت جامعه تحصیل‌کرده ما به شهر تهران است

امیر دژاکام: کارگر درد مشترک مردم است اما نمایش از آن دور افتاده

حالا ستاره‌هاي تئاتري پرفروش شده‌اند

چراغ خطر نمايشي‌ها سريع روشن مي‌شود

«خرده‌ روایت‌های مچاله‌شده» منتشر شد

بهناز جعفری به خانواده شاه لیر پیوست

«نمی‌تونیم راجع بهش حرف بزنیم» به مالزی می‌رود

هوشنگ آزادی‌ور درگذشت

«ترمینال ۱۷» رونمایی می‌شود

«دانشگاه شریف» در اداره تئاتر

«دیابولیک، رومئو و ژولیت» رکورددار تماشاخانه ایرانشهر شد

تئاتر خصوصی جای تئاتر جریان‌ساز را می‌گیرد!

«تقدیربازان» به نمایشگاه کتاب می‌آید

حضور "من یه زنم صدامو میشنوین؟" در جشنواره‌ آلمان

تئاتر فجر دارای آیین نامه شد

کتاب «تئاتر، ایران و غرب» منتشر شد

 


کلیدواژه ها:

کوروشتاتر کوروشتئاتر کوروشتیاتر کوروشنمایش کوروشپری صابریجهانگیر کوثریتیاترتیاتر تهرانتیاتر جدیدتاتر جدیدتئاتر جدیدنمایش جدیدتاتر جدید در تهرانتاتر در تهرانتماشای تاتر در تهرانتالارهای نمایشی تهرانتالارهای نمایشی پایتختتماشاخانه های تهران تالارهای نمایشی پایتختاخبار مرتبط با تئاترپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi