امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
1397022613
چهارشنبه 26 ارديبهشت 1397 و ساعت 18:44:20
سایت خبری تئاتر - میزبانی برج آزادی از عروسک‌های 130 ساله ایرانی

.

سایت خبری تئاتر - میزبانی برج آزادی از عروسک‌های 130 ساله ایرانی

.

همزمان با روز جهانی موزه در نمایشگاهی با عنوان «عروسک درگذر زمان» مجموعه‌ای بزرگ از عروسک‌های نفیس و قدیمی که ثبت ملی شده‌اند، برای نخستین بار در برج آزادی در معرض تماشای عموم قرار می‌گیرد.


پایگاه خبری تئاتر: نشست خبری نمایشگاه «عروسک درگذر زمان» با حضور محیط طباطبایی رئیس سازمان ایکوم و معاون پژوهشگاه میراث فرهنگی ، هماجدی کار مدیر گروه نمایش عروسکی دانشگاه تهران ، نعمت ا... پایان رئیس برج آزادی و بابک شیبانی مدیر مرکز آموزش بنیاد رودکی ، امروز 26 اردیبهشت ماه در تالار وحدت برگزار شد.

در آغاز این نشست محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران در سخنانی با اشاره به 28 اردیبهشت‌ماه که به عنوان روز جهانی موزه در دنیا شناخته می‌شود، گفت: امسال به پیشنهاد اردشیر صالح پور به عنوان رئیس یونیما، تصمیم گرفتیم به مناسبت روز جهانی موزه، که یک رویداد بین‌المللی است و تمام موزه‌ها در سراسر جهان در این روز برنامه‌های خاصی دارند و بازدید از موزه‌ها در این روز برای بازدیدکنندگان رایگان است، نمایشگاهی در باب عروسک و موزه برگزار کنیم.

طباطبایی ادامه داد: در همین راستا و با همکاری بنیاد رودکی و چندین نهاد و انجمن مرتبط با عروسک در تعاملی که برقرار شد، روز پنجشنبه 3 خردادماه به عنوان روز عروسک و موزه نمایشگاه بزرگی در برج آزادی برپا می‌شود.

رئیس ایکوم ایران بابیان اینکه برپایی این موزه یکی از اتفاق‌های مهمی است که بدون هماهنگی و تعامل چندین نهاد مقدور نبود، افزود: عروسک‌های این موزه بر اساس قرارهایی که گذاشته‌شده به ترتیب از طرف دانشگاه تهران 9 عدد عروسک، موزه سینما 2 عدد عروسک (کلاه قرمزی و پسرخاله)، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 20 عدد عروسک، بنیاد فرهنگی هنری رودکی70 عدد عروسک (که بسیاری از آن‌ها برای نخستین بار است به نمایش درمی‌آید)، اداره کل هنرهای نمایشی 26 تابلو سایه و 30 عدد عروسک سایه، عروسک خانه ماه گنج 3 عدد عروسک و مجموعه طبیعت پایدار با 6 عدد عروسک در این نمایشگاه حاضر می شوند.


به گفته طباطبایی این عروسک‌ها به عنوان موزه سیار سفیران صلح تاکنون به 9 کشور سفرکرده‌اند.

در ادامه این نشست هما جدیکار استاد دانشگاه و یکی از متخصصان حوزه عروسک در کشور نیز درباره آثار موجود در انبار بنیاد رودکی به عنوان عروسک‌هایی که ارزش بسیاری دارند، بابیان اینکه عروسک‌ها در تداوم و استمرار مفاهیم فرهنگی بسیار اهمیت دارند و یک پدیده بسیار مهم در انتقال فرهنگ هستند، گفت: قدمت عروسک‌هایی که در مجموعه بنیاد رودکی پیداشده به 120 تا 130 سال پیش از این می‌رسد که از 12 کشور جهان عروسک‌های سنتی آن‌ها پس از جشن‌های دوهزارپانصدساله خریداری‌شده است.

جدیکار افزود: در مجموع 481 قطعه عروسک، 10 سر عروسک، 74 ماسک، 16 کلاه نمایشی، 66 ساز بین‌المللی، 2 پرده سایه در بنیاد رودکی وجود دارد که همگی آن‌ها از گروه‌هایی که اجرا داشتند خریداری‌شده است.

این استاد دانشگاه در ادامه بابیان اینکه بسیاری از این عروسک‌ها نیاز به بازسازی و تعمیر دارند و تعدادی از آن‌ها در این نمایشگاه برای عموم به نمایش درخواهد آمد اظهار امیدواری کرد که برگزاری این نمایشگاه به بهانه روز جهانی موزه، به‌نوعی بهانه‌ای شود برای به وجود آمدن یک مکان درخور و درشان عروسک‌هایی که در کشور ما موجود است.

نعمت‌الله پایان رئیس مجموعه برج آزادی نیز در این نشست با اشاره به اینکه مجموعه برج آزادی به واسطه جایگاه ملی که دارد، میزبان یکی از جذاب‌ترین نمایشگاه‌هایی است که در سال‌های اخیر برگزار می‌شود، گفت: برج آزادی به واسطه فضایی که دارد هرساله میزبان نمایشگاه‌های مختلفی است و امسال نیز از روز 3 خردادماه به مدت یک هفته، موزه اصلی و تالار آینه برج آزادی در اختیار این نمایشگاه منحصربه‌فرد خواهد بود.

مدیر مجموعه فرهنگی برج آزادی در ادامه با اعلام آمادگی این مجموعه برای ادامه میزبانی از این نمایشگاه تا پایان شهریورماه سال جاری افزود: با توجه به اینکه بیشتر مخاطبان ما دانش‌آموزان و کودکان هستند این نمایشگاه را فرصت مغتنمی دانست تا مخاطب اصلی این نمایشگاه که کودکان هستند بتوانند از آن بیشترین بهره را ببرند؛ به همین روی برای میزبانی از این نمایشگاه تا آخر شهریورماه و حتی تا پایان سال آمادگی داریم.

نعمت‌الله پایان همچنین اظهار کرد: علاوه بر اینکه در روز جهانی موزه بازدید رایگان است، در طول یک‌هفته‌ای که نمایشگاه «عروسک درگذر زمان» برگزار می‌شود نیز علاقه‌مندان می‌توانند به صورت رایگان از این نمایشگاه دیدن کنند.

در این نشست بابک شیبانی، مدیر مرکز آموزش بنیاد رودکی با اشاره به همکاری بنیاد رودکی  با ایکوم برای برپایی نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» گفت: ما با تعاملی که با دوستان در ایکوم داشتیم و دغدغه ای که برای عروسک های بنیاد بود کار پژوهشی را آغاز کردیم و این کار همزمان با برپایی نمایشگاه  «عروسک در گذر زمان» بود.

بابک شیبانی نمایشگاه «عروسک در گذر زمان»را فرصتی برای احیای عروسک های بنیاد رودکی خواند و گفت: خیلی از عروسک های بنیاد نیاز به مرمت جدی دارند، امیدوارم پس از این نمایشگاه فاز مرمت را در پیش بگیرم.


وی خاطر نشان کرد:  تعدادی عروسک از بنیاد به عنوان نمونه در نمایشگاه شرکت می کنند؛ در حاشیه نمایشگاه «عروسک در گذر زمان» ورک شاپ های آموزشی  و رویدادهای فرهنگی با مشارکت ایکوم، یونیما و پژوهشگاه میراث فرهنگی برپا می شود و تفاهم نامه همکاری نیز منعقد خواهد شد.

مدیر مرکز آموزش بنیاد رودکی افزود: پژوهشگاه میراث فرهنگی جزو وظایف خود می داند که عروسک ها را مرمت کند که در شرایط بهتری نگهداری شوند.


نمایشگاه«عروسک درگذر زمان»ا ز تاریخ 3 خرداد ماه به مدت یک هفته در برج آزادی برگرای می شودو بازدید از نمایشگاه به صورت رایگان است . 

پیمان شریعتی از مدیریت مجموعه تئاترشهر کناره‌گیری کرد

نمایش‌های ضعیف علت حذف بخش مدرسان است

«کوروش» از دل ۱۰ سال پژوهش بیرون آمده است

چرا پرونده‌ی «شیرهای خان بابا سلطنه» بسته شد؟

مدیریت تئاتر شهر شورایی می‌شود؟

"ماما یرما" در بلاروس به صحنه می‌رود

عناوین تازه کتب تئاتری در نمایشگاه کتاب تهران

روی گردونه بی‌رحم زمان

دلبسته اين خاكم

شهره سلطانی از بی‌مهری خانه تئاتر می‌گوید

وزارت علوم نخبگان خود را نمي‌شناسد

وقتی از جشن بازیگر حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟!

پيام صندلي‌هاي خالي جشن بازيگر به «خانه تئاتر»

هفت‌خان انتخابات خانه تئاتر

«ناگفته‌ها حقیقت است؟»

آسوده بخوابد؟ شما بیدارید؟

از ثبت‌نام در کلاس بازیگری تا روی صحنه سالن‌های خصوصی

سرخپوستی در میان جماعت تئاتری

جوایز تونی نامزدهایش را شناخت/ معرفی برترین‌های نمایش آمریکا

بازیگر نمایش «روموليت» تغییر کرد

رونمایی از نمایشنامه «مسافر اتاق شماره 37» در نمایشگاه کتاب تهران

کارگاه‌های دو روزه نمایش عروسکی برگزار می‌شود

معرفی هیات انتخاب جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک

عضو هیات مدیره خانه تئاتر: ما بنز نیستیم، تراکتوریم!

هشدار قطب‌الدین صادقی به "سهم‌خواهان تئاتر"

"خرده روایت‎‌های مچاله شده"منتشر شد

معرفی برگزیدگان دومین دوره سمپوزیوم طراحی و صحنه و لباس

فاتحه این خانه خوانده شده است!

برگزیدگان پانزدهمین جشن بازیگر مشخص شدند

آقاخانی: شکل تشریفاتی خانه تئاتر را نمی‌پسندم


 


کلیدواژه ها:

عروسک درگذر زماننمایشگاه عروسک درگذر زمانتئاتر عروسکیپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi