واقعا چه كسي فكرش را مي‌كرد كه وضعيت فروش فيلم‌ها در بهترين فصل سال به طرز حيرت‌آوري پايين باشد؟ فيلم «صداي منو مي‌شنويد» در كل شهر تهران در روز ملي سينما، فقط پنج نفر مخاطب داشته و تنها پنجاه هزار تومان فروحته است. درست خوانديد فقط پنج نفر. با در نظر گرفتن تمام جوانب آيا شدني است كه فيلمي در طول مدتي كه اكران مي‌شود فقط پنج نفر مخاطب داشته باشد؟ آيا دوستان كارگردان و عوامل دست‌اندركار فيلم، راغب به تماشاي فيلم مربوطه در تهران نبودند كه چنين گيشه شرم‌آوري نصيب فيلم مربوطه شود؟

پایگاه خبری تئاتر: به گواه بسیاری از کارشناسان و مخاطبان و منتقدان سینما، این روزها وضعیت اکثر سالن‌های سینماها در تابستان که باید فصل خوبی هم برای اکران باشد، دچار وضعیت نگران‌کننده‌ای است و فیلم‌های اکران شده فصل سردی را پشت سر می‌گذارند. طبق اطلاعات و آمار منتشر شده ریزش مخاطبان بالاست، فیلم‌ها نه‌تنها فروش زیادی نداشته و ندارند که برخی فیلم‌ها از صبح تا شام با سانس‌های خالی مواجه می‌شوند. در واقع فروش فیلم‌ها آنقدر پایین بوده است که پردیس‌های مهم سینمایی (کوروش، ایران‌مال، زندگی، مگامال و…) زنگ خطر را به صدا در آورده‌اند و ضمن اظهار نگرانی شدید از ادامه رکود سینماها در ماه‌های اخیر، از مدیران سینما درخواست کرده‌اند که تصمیماتی اصولی و راهگشا در این مسیر بگیرند و از این وضعیت به وجود آمده جلوگیری کنند و برای رونق دوباره سینمای ایران کاری کنند. آنها در بیانیه خود به افزایش روزانه و بی‌رویه هزینه‌ بخش‌های مهم سینمایی (تولید، توزیع و نمایش) و بالاخص هزینه‌های کمرشکن پردیس‌های سینمایی اشاره کرده‌اند که باعث نگرانی شدید آنها شده است: در صورت ادامه این روند، خطر تعطیلی سینماهای ایران (طی ماه‌های گذشته تعدادی از سینماهای کشور تعطیل شده‌اند) و کاهش شدید امنیت شغلی دست‌اندرکاران این گلوگاه‌های اصلی و مهم سینمای ایران را تهدید کرده است.بر آن شدیم که در راستای این بحث نظر دو کارشناس سینما را جویا شویم و بپرسیم چه عواملی دست به دست هم داده‌اند تا فروش فیلم‌ها با این افت حیرت‌انگیز مواجه شوند و در بهترین فصل سال، یک فیلم سینمایی در نهایت پنج میلیون تومان بلیت بفروشد؟

دلیل سردی گیشه چیست؟

محمد قاصد اشرفی، رییس انجمن سینماداران و مدیر سینما ماندانا دلایل مختلفی را در افت فروش فیلم‌ها دخیل می‌داند. از نظر او گل سرسبد اکران سینماها، عید نوروز و عید فطر به حساب می‌آید، اما فصل تابستان هم در چرخش گیشه فیلم‌ها تاثیر بسزایی دارد. با در نظر گرفتن تعطیلات دانشگاه‌ها و مدارس اوقات فراغت خانواده‌ها زیاد است و سینماها در تابستان با استقبال مخاطبان مواجه می‌شوند.

به گفته او اولین دلیل گیشه سرد سالن‌های سینما در تابستان امسال نبود فیلم خوب در این بازه زمانی است: «امسال تابستان حتی فیلم کودک موزیکال خوبی برای بچه‌ها اکران نشد و فیلم‌های باکیفیتی هم به سینماها نیامدند. حقیقتا فیلم‌های ضعیفی در تابستان نمایش داده شدند…» به اعتقاد این سینمادار مخاطب به شرطی به تماشای فیلم مورد نظرش می‌نشیند و رنج رسیدن به سینما را تحمل می‌کند که از فیلم چیزی عایدش شود، این در حالی است که اکثر فیلم‌ها از متوسط هم پایین‌ترند و داستانی ندارند و به طریق اولی در جذب مخاطب ناتوان عمل می‌کنند.قاصد اشرفی در بخش دیگری از صحبت خود به مخاطبان اشاره می‌کند و از یک ریزش پنجاه درصدی غم‌انگیز در مقایسه با تابستان سال قبل خبر می‌دهد: «مخاطبان امسال سینما ماندانا نصف مخاطبان پارسال هم نیستند. حتی برخی از آنها که به تماشای فیلمی می‌نشینند از وسط فیلم بلند می‌شوند و می‌روند. به عقیده من سرمایه‌گذاری روی چنین فیلم‌هایی ظلم به سینماست، فیلم‌هایی که نه داستان گیرایی دارند و نه ساخت درستی…» او همچنین هزینه بالای تبلیغات را دلیل بر معرفی نشدن فیلم‌ها می‌داند: «تبلیغات فیلم‌ها کم است و هزینه‌ها افزایش پیدا کرده و تلویزیون هم همکاری خوبی با صاحبان فیلم‌ها ندارد. به عقیده من صدا و سیما می‌تواند در جهت معرفی فیلم‌ها نقش مهمی داشته باشد.»

چرا فیلم‌های شهبازی و صدرعاملی و جیرانی اکران نشدند

رییس انجمن سینماداران در پاسخ به پرسشی در این خصوص که چرا فیلم‌های کارگردانان شناخته شده‌ای همچون پرویز شهبازی، رسول صدرعاملی، فریدون جیرانی و محمدحسین مهدویان در این بازه زمانی اکران نشده‌اند، توضیح می‌دهد: «آنها خودشان نخواستند در این زمان فیلم‌شان اکران شود. اتفاقا سرگروه‌ها خواهان اکران این فیلم‌ها بودند اما صاحبان این فیلم‌ها تمایلی به نمایش فیلم‌شان در این برهه از زمان نداشتند، چون از نظر آنها در ماه محرم تماشاگران سینماها کاهش پیدا می‌کند و اکران فیلم در این موقعیت به نوعی ریسک به شمار می‌رود.» او می‌گوید: «به محض اینکه صاحبان فیلم افت فروش را احساس کنند، فیلم‌شان را اکران نمی‌کنند اما ما سینماداران در هر شرایطی باید هزینه سینماهای خود را بپردازیم و نمی‌توانیم به کارمندان خود بگوییم که امروز بروید فردا که فیلم پرفروش اکران کردیم سر کارتان برگردید. هزینه‌های جاری سینماها همیشه باید پرداخت شود، چه مخاطبان سالن‌ها پنج هزار نفر باشند، چه ده نفر.» به گفته قاصد اشرفی با آغاز ایام سوگواری در ماه محرم، مخاطب سینما کاهش پیدا می‌کند و حتی در حال حاضر هم که تاسوعا و عاشورا را پشت سر گذاشته‌ایم، اغلب سینماها مخاطب ندارند.

اعلام وضعیت اضطراری

واقعا چه کسی فکرش را می‌کرد که وضعیت فروش فیلم‌ها در بهترین فصل سال به طرز حیرت‌آوری پایین باشد؟ ایسنا در گزارشی نوشته فیلم «صدای منو می‌شنوید» در کل شهر تهران در روز ملی سینما، فقط پنج نفر مخاطب داشته و تنها پنجاه هزار تومان فروحته است. درست خواندید فقط پنج نفر. با در نظر گرفتن تمام جوانب آیا شدنی است که فیلمی در طول مدتی که اکران می‌شود فقط پنج نفر مخاطب داشته باشد؟ آیا دوستان کارگردان و عوامل دست‌اندرکار فیلم، راغب به تماشای فیلم مربوطه در تهران نبودند که چنین گیشه شرم‌آوری نصیب فیلم مربوطه شود؟

چرا دوراندیشی ندارید؟

پایین بودن فروش فیلم‌ها فقط مختص سینماهای قدیمی با چند سالن محدود نیست و مجموعه عظیمی چون پردیس سینمایی کوروش هم با افت مخاطب مواجه شده است. علی سرتیپی، تهیه‌کننده و پخش‌کننده سینما با ابراز تاسف از چنین وضعی می‌گوید: «چند سال گذشته فروش فیلم‌ها در سینماها خوب بود. مسوولان سینما هم فکر کردند فروش فیلم‌ها همین گونه خوب می‌ماند و در همیشه بر یک پاشنه خواهد چرخید ولی شرایط گیشه سینما به ‌شدت پیچیده است. عدم نگاه کارشناسانه و دوراندیشی لازم به وضعیت اکران مهم‌ترین دلیل سردی گیشه فیلم‌ها در تابستان است.» به گفته سرتیپی برنامه‌ریزی درستی برای نمایش فیلم‌ها در فصل تابستان نشده و همین خود باعث آسیب جدی به اکران شده است: «به نظر من شورای صنفی نمایش و وزارت ارشاد هیچ برنامه‌ای برای اکران فیلم‌ها در تابستان نداشتند. فیلم‌های خوبی بودند که می‌شد در این زمان اکران‌شان کرد اما از آنجایی که کمی فضای محافظه‌کارانه‌ای بر سینما تحمیل شده همین خودش باعث فروش پایین فیلم‌ها شد.» سرتیپی در پایان صحبت خود به ریزش بالای مخاطبان پردیس سینمایی کوروش در تابستان امسال اشاره می‌کند و می‌گوید: مخاطبان فیلم‌ها در تابستان امسال نسبت به سال گذشته نصف شده است و بعد ادامه می‌دهد: «تازه فروش بالای بعضی فیلم به افزایش قیمت بلیت ارتباط زیادی دارد.»

  • نویسنده : تينا جلالی
  • منبع خبر : روزنامه اعتماد