کارگردان مستند "تمام چیزهایی که جایشان خالی ست" معتقد است که داشتن اکران مردمی مستندها در جشنواره فجر تنها حق کوچکی بوده که توانسته‌اند بگیرند.

پایگاه خبری تئاتر: در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، پنج فیلم مستند هم در کنار دیگر آثار حاضر در این رویداد حضور دارند و در جدول اکران‌های مردمی هم تعدادی نمایش به آنها اختصاص داده شده است.

زینب تبریزی که کارگردانی مستند “تمام چیزهایی که جایشان خالی ست” را برعهده دارد، درباره شرایط اکران های مردمی مستندها در ایام جشنواره فجر بیان کرد: رسیدن به اکران‌های مردمی برای بخش مستند در جشنواره فجر به این راحتی میسر نشد و با اصرار ما مستندسازان بود که این اتفاق افتاد و تا جایی پیش رفت که ما نمی‌خواستیم فیلمهای مستند در جشنواره باشد.

او ادامه داد: پنجشنبه گذشته اولین اکران مردمی من بود و چون فکر می‌کردم ممکن است استقبالی از آن نشود و با این پیش فرض که سالن کم جمعیت باشد و چنین قضاوتی داشتم برای نمایش فیلم به سینما نرفتم. البته هم همچین شرایطی وجود داشت و در روز اول در سینما “چارسو” با سه نفر تماشاچی، نمایش فیلمها آغاز شد. اما در روزهای بعد شاهد استقبال مخاطبان بودیم و از اکران این فیلم راضی بودند.

این مستند ساز اضافه کرد: این اتفاق مثبتی است که مخاطب جشنواره فجر در این ایام در کنار دیدن فیلم‌های سینمایی، مستند هم ببینند البته ما میدانیم که مخاطب جشنواره فجر بیشتر دنبال فیلمهای داستانی است تا گونه‌های دیگر اما ما در تلاش هستیم تا از این فرصت استفاده کنیم و ذائقه دیگری هم به وجود بیاوریم تا مردم به سمت دیدن فیلمهای مستند هم سوق پیدا کنند و در ادامه می خواهیم که متولی فرهنگی هم با تصمیم ما همسو شود.

تبریزی با تاکید بر اینکه “از اکران مستند در جشنواره فجر راضی هستیم اما این تنها حق کوچکی بوده که ما توانستیم آن را بگیریم” گفت: ما برای اینکه به مخاطب برسیم و مردم هم به فیلم‌های مستند برسند باید نمایش‌های بیشتری در جشنواره فجر داشته باشیم. با توجه به شرایطی که اکنون شاهدش هستیم ما پیش‌داوری می کردیم که مستند تماشاچی ندارد، از آن استقبال نخواهد شد و مردم اعتراض می‌کنند که چرا در سری خرید بلیتهای شان فیلم مستند نیست؟

این مستند ساز در پایان صحبتهای خود خاطر نشان کرد: باعث خوشحالی ماست که از سینمای مستند استقبال شده است بنابر این سناریویی که تا کنون برای ما چیده بودند و می گفتند مستند مخاطب جشنواره‌ای ندارد واقعی نبود بنابراین باید یک کالا عرضه شود تا ببینیم مخاطب دارد یا نه و با پیش داوری نمی توان حکم کلی داد.

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا