زهرا صبري، سرپرست گروه تئاتر «ياس تمام» اعلام كرد كه اين گروه در جديدترين تجربه جهاني خود نمايش «تا يك بشمار» را در فستيوال عروسكي «ئيدا» در كشور ژاپن روي صحنه مي‌برد.

پایگاه خبری تئاتر: زهرا صبری، سرپرست گروه تئاتر «یاس تمام» اعلام کرد که این گروه در جدیدترین تجربه جهانی خود نمایش «تا یک بشمار» را در فستیوال عروسکی «ئیدا» در کشور ژاپن روی صحنه می‌برد.در تابستان داغ تئاتر ایران در اروپا حالا می‌توان گزینه دیگری به آمار قبلی افزود و از اتفاق نکته قابل‌تامل این است که نمونه جدید تفاوت جدی با دیگران دارد. اینکه هیچ‌یک از گروه‌ها و نمایش‌های مطرح شده در گزارش مورد نظر مثل نمایش «بی‌تابستان» به کارگردانی امیررضا کوهستانی یا نمایش «رویای یک شب نیمه‌تابستان» کاری از مصطفی کوشکی و نمایش «صندلی‌ها» که با ایفای نقش هنرمندان مبتلا به سندرم داون از ایران در جشنواره بین‌المللی اوینیون کشور فرانسه روی صحنه رفت در قالب گرایش تئاتر عروسکی نبودند. اما به کوشش زهرا صبری و بر مبنای کیفیت نمایش، گروه نمایشی «یاس تمام» به عنوان تنها نماینده نمایشگران تئاتر عروسکی ایران گام در یک رقابت آسیایی می‌گذارد. جشنواره «ئیدا» بزرگ‌ترین فستیوال بین‌المللی تئاتر عروسکی کشور ژاپن است که هرساله در ماه آگوست (مرداد) در شهری به همین نام برگزار می‌شود.

گرچه گروه «یاس تمام» پیش از این نیز در اسفند ماه سال گذشته نمایش «تا یک بشمار» را در شهرهای Frouard، Auray و Belfort فرانسه روی صحن برد اما همان زمان هم برای دومین بار به این کشور سفر می‌کرد. حتی یک ماه پیش از سفر به فرانسه نیز اتفاق مهم دیگری برای گروه رقم خورد؛ به این ترتیب که صبری نمایشگاهی از عروسک‌های گروه «یاس تمام» را در موزه «تولوسا» در کشور اسپانیا و «اپرا هاوس» شهر ورشو در لهستان به نمایش گذاشت. بعد از برپایی این نمایشگاه با عنوان «کهکشان زهرا صبری» در ورشو بود که از ۲ شهر «کیلتس» در جنوب لهستان و «لودز» نیز برای برپایی نمایشگاه عروسک‌های گروه «یاس تمام» دعوت به عمل آمد. اینگونه بود که یک نمایش ایرانی، بر گرفته از آثار حکیم عمر خیام در دو سال گذشته از کشوری به کشور دیگر سفر کرد تا جدی‌ترین سفیر تئاتر ایران در عرصه بین‌الملل لقب بگیرد؛ گروهی که حتی عروسک‌هایش را در دیگر کشورها به نمایش گذاشته اما در ایران محل مشخصی برای این کار در اختیار نداشت. مهم‌تر آنکه نمایشگران و فعالان عرصه نمایش‌های عروسکی، حتی سالن اختصاصی اجرای آثار خود را نیز در اختیار ندارند و تا این لحظه برنامه‌ریزی درستی برای سامان‌بخشیدن به فعالیت‌های هنرمندان این عرصه مشاهده نشده است. جشنواره تئاتر عروسکی تهران نیز تا چندی دیگر برگزار می‌شود اما متاسفانه دست‌اندرکاران این رویداد از جمله مرضیه برومند – دبیر جشنواره- نیز با وجود تلاش بسیار همچنان در زمینه‌های زیرساختی با مشکل مواجه هستند. ای‌کاش درخشش گروه‌هایی مثل «یاس تمام» زمینه‌ای برای توجه بیشتر به دانش‌آموختگان و فعالان پرتلاش این حوزه فراهم کند تا بیش از این شاهد سرگردانی هنرمندان خلاق تئاتر عروسکی نباشیم. هنرمندانی که در صورت فراهم بودن امکانات تا یک بشمارید جهانی می‌شوند. فستیوال «ئیدا» از ۱۲ تا ٢١ مرداد در ژاپن برگزار می‌شود. در این فستیوال حدود ۵٠٠ نمایش توسط ٣٠٠ گروه در ١۵٠ سالن نمایشی به نمایش درمی‌آیند که امسال حدود ٢۴ گروه خارجی از ١۶ کشور دنیا در فستیوال شرکت می‌کنند و نمایش‌های عروسکی مدرن و سنتی را در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهند. نمایش «تا یک بشمار» روزهای ۷ و ۸ ماه آگوست (۱۶ و ۱۷ مرداد) در فستیوال «ئیدا» در قالب سه اجرا به صحنه می‌رود.

 

  • منبع خبر : روزنامه اعتماد