رخشان بنی اعتماد کارگردان سینمای ایران در نمایش و نقد و بررسی نسخه مرمت شده فیلم سینمایی «نرگس» با قدردانی از فیلمخانه ملی ایران، گفت: مرمت و نگهداری فیلم ها جای تعظیم دارد.

پایگاه خبری تئاتر: در ابتدای این برنامه که با حضور جمعی از دست‌اندرکاران فیلم «نرگس» برگزار شد، ناصر صفاریان دبیر کانون فیلمِ خانه سینما به فعالیت فیلمخانه‌ ملی ایران در نگهداری، مرمت و بازسازی آثار به جا مانده از تاریخ سینمای ایران پرداخت.
درادامه مدیر این فیلمخانه و سرپرست موزه سینمای ایران گفت: با وجود این که در طول سال‌های اخیر، تماشای نسخه‌های اصلاح و مرمت شده بسیاری از فیلم‌ها را تجربه کرده‌ام اما هر بار که به تماشای یکی از این آثار مخصوصاً فیلم‌هایی که همه ما آنها را دوست داریم، می‌نشینم احساس می‌کنم تجربه عجیب و تازه‌ای به دست آورده‌ام.
لادن طاهری با اشاره به مرمت برخی فیلم‌های مهم تاریخ سینمای ایران نظیر «گاو»، «یک اتفاق ساده» و «اون‌شب که بارون اومد» به عنوان تجربه‌های موفق و خوب در این زمینه یادآور شد: در سال‌هایی که نگهداری فیلم‌های تاریخ سینمای ایران متداول نبوده، فیلمخانه ملی ایران یک نسخه از همه فیلم‌ها را در گنجینه‌ آثار خود محافظت کرد تا امروز به لطف فن‌آوری، اشکالات تصویری و فنی فیلم‌ها برطرف و در اختیار بینندگان علاقه‌مند قرار گیرد.
وی افزود: فیلم «نرگس» جزء آثاری است که بنیاد سینمایی فارابی به فیلمخانه ملی ایران کمک کرده تا نسخه اصلاح و مرمت شده‌ آن، برای تماشا به بینندگان عرضه شود.
در ادامه کارگردان «نرگس» ضمن قدردانی از مدیر فیلم‌خانه ملی ایران، گفت: در برابر لادن طاهری تعظیم می کنم و معتقدم که او سینمای ایران را نجات داده است.من در قصه‌هایم قهرمان ندارم. اگر بخواهیم اصرار کنیم که قهرمانی وجود داشته باشد، هر شخصیتی که در جهت تغییر حرکت می‌کند، می‌تواند قهرمان باشد.
رخشان بنی‌اعتماد در ادامه افزود: آنهایی که اهل خانواده سینما هستند، می‌دانند نسخه ترمیم شده یعنی چه؟ من زمانی به این مرحله رسیدم که متوجه شدم هیچ نسخه‌ای از فیلم‌هایم وجود ندارد و ما درگیر چه فاجعه‌ای هستیم.
کارگردان فیلم «نرگس» یادآور شد: بدون هیچ تعارفی نهاد دولتی یا وزارتخانه‌ای در این مملکت سراغ ندارم که توانسته باشند مانند «فیلم‌خانه ایران» با این تدبیر و اندیشه، سینمای ایران را نجات دهند و من در برابر لادن طاهری برای نگهداری و مرمت فیلم‌هایم تعظیم می‌کنم.
در این برنامه جهانگیر کوثری، امیر اثباتی ، مهرزاد دانش، ناصر صفاریان، آتش تقی پور و عوامل فیلم نرگس حضور داشتند.