فیلم «لوتوس» به کارگردانی محمدرضا وطن‌دوست در ششمین حضور بین‌المللی خود، در بخش رقابتی بیست و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «جیلاوا» جمهوری چــــک به نمایش درمی‌آید.

پایگاه خبری تئاتر: مستند داستانی «لوتوس» نماینده سینمای ایران در بیست و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «جیلاوا» جمهوری چــــک است که از روز سوم آبان‌ماه ۹۷ آغاز شده و تا ۸ آبان ادامه خواهد داشت.

برپایه‌ی این گزارش، اولین نمایش «لوتوس» در این جشنواره، ساعت ۱۹:۳۰ روز ۷ آبان در Dukla Cinema است.

جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «جیلاوا» گفته می‌شود یکی از بزرگترین رویدادهای نمایش فیلم‌های مستند خلاقانه در اروپای مرکزی و شرقی است. این جشنواره با رویکرد هنری خود، نگاهی متفاوت به مسائل مختلف جهان دارد.

جشنواره «جیلاوا» مؤسس و عضو اتحادیه جشنواره‌های مستند اروپا از سال ۲۰۰۸ به بعد است و از سال ۲۰۰۹ به بعد، با همکاری جشنواره معتبر کارلووی‌واری، کمپ استعدادهای مستند را با مشارکت انستیتو مستند اروپای شرقی برگزار کرده است.

پیش از این «لوتوس» در بخش رقابتی جشنواره‌ مستند «شفیلد» انگلستان، جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «سروینو» ایتالیا، جشنواره فیلم «لوس‌آنجلس» آمریکا، جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» اقلیم کردستان عراق و در بخش نمایش ویژه (the Poly: Documentaries) انجمن رویال پلی‌تکنیک کورنوال «فالموث» انگلستان به نمایش درآمده است.

این فیلم در اولین نمایش ملی خود نیز در سه بخش رقابتی یازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» حضور داشت و جایزه ویژه‌ی هیات داوران برای بهترین فیلم در بخش مسابقه بین‌الملل این جشنواره را دریافت کرد. در دهمین جشن مستقل سینمای مستند هم کاندیدای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بود و تندیس شایستگی بهترین فیلم مستند کوتاه را دریافت کرد و همچنین کاندیدای بهترین کارگردانی در بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران نیز بود.

در این مستند داستانی، زندگی پیرزنی را می‌بینیم که ۱۲ سال در انتظار مجوز ورود به جزیره‌ای نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود.