نامزدهای نخستین مسابقه فیلمنامه نویسی کوتاه اعلام شد.

پایگاه خبری تئاتر: از تاریخ اعلام فراخوان تا آخرین روز مهلت ارسال آثار به اولین دوره مسابقه فیلمنامه نویسی کوتاه، ۹۰ فیلمنامه از شهرهای گوناگون ایران از جمله مشهد، قم، تبریز، خرم آباد، اصفهان، اراک، تهران، ۳ فیلمنامه از فرانسه و یک اثر از اسپانیا ارسال شده است.

با بررسی آثار خوانده شده، چند نکته جلب توجه می‌کند:

۱- ۲۹ نفر از شرکت‌کنندگان که یک سوم کل آن را شامل می‌شوند، زنان هستند.

۲- مضامین و درونمایه فیلمنامه‌ها پیرامون مسائل اجتماعی در متن زندگی شهری از جمله سوء‌استفاده و کلاهبرداری برخی از شهروندان از دیگران، بحران‌های زناشویی، فروپاشی خانواده‌ها در اثر فقر، نقش و حضور مذهب در خانواده‌ها به ویژه در شهرهای کوچک و روستاها است.

۳- نویسندگان به ندرت به مسائل امیدوار کننده و نکات مثبت و شاد در جامعه امروز پرداخته بودند. در اغلب آثار فیلمنامه‌نویسان رگه‌هایی از یاس، ناامیدی و تیره‌روزی به چشم می‌خورد. در این آثار نکاتی مثل دوستی، همیاری و دستگیری از دیگران، ماجراهای عاشقانه‌های بسیار کم‌رنگ بود. جالب است اشاره کنیم این موضوعات در فیلم‌های سال‌های اول انقلاب جای خاصی را به خود اختصاص داده بود.

فهرست نامزدها:

از ۹۰ اثر دریافت شده، فیلمنامه‌های زیر به مرحله نامزدهای نخستین دوره این مسابقه راه یافتند.

«یونس» علی سجودی زاده

«احتضار» فائزه قاسمی مهربان

«بگو، اکشن» آذر طالقانی

«خط عابر پیاده» ارمغان فلاح

«خانه کوچک امن» فرزانه مرادی

«تدفین» محمد تنابنده

«هیولا» نیما رحیم پور

«زبانم لال» علی اکبر فتاح زاده

«صدائی برای نشنیدن» امیر حاج حسینی

«یک دستور پخت آشپزی» سیاوش مقدم چکاری

اسامی ۳ برنده اول، دوم و سوم در طول روزهای جشنواره کن ۱۵ تا ۲۵ ماه مه ۲۰۱۹ برابر با ۲۵ اردیبهشت تا ۴ خرداد ۱۳۹۸ در جلسه‌ای در کن اعلام می‌شود.