کارگردان مستند «شهسوار» که در گروه سینمایی هنر و تجربه روی پرده رفته، زندگی غلامرضا تختی و مساله مرگ این کشتی‌گیر مردمی را بررسی کرده است.

پایگاه خبری تئاتر: علی شاه‌محمدی کارگردان فیلم مستند «شهسوار» که این روزها در گروه سینمایی «هنر و تجربه» روی پرده است، درباره انتخاب سوژه جهان پهلوان تختی برای این مستند گفت: سال ۱۳۸۹ از سوی تلویزیون ساخت فیلمی درباره فیلم ناتمام زنده یاد علی حاتمی با عنوان «جهان پهلوان تختی» به من پیشنهاد شد که در طول تحقیقاتی که درباره علی حاتمی در این فیلم ناتمامش داشتم، متوجه شخصیت بسیار جذاب غلامرضا  تختی شدم و علاقه مند شدم درباره خود تختی یک فیلم مستقل کار کنم.

وی افزود: در زمان انجام پژوهش‌هایی که درباره تختی داشتم، شخصیت او چنان برایم جذاب شد که پایان‌نامه کارشناسی ارشدم را با عنوان «تاثیر متقابل شخصیت و موقعیت دراماتیک در درام و واقعیت» به این ورزشکار ایرانی اختصاص دادم.

شاه محمدی با بیان این که «شهسوار» در طبقه‌بندی فیلم‌ها در شاخه مستند ـ نمایشی قرار می‌گیرد، یادآور شد: در این فیلم هم به صورت مستند و هم به صورت دراماتیک به زندگی تختی پرداخته‌ام و سوال اصلی فیلم بر این محور است که تختی خودکشی کرد یا کشته شد؟

کارگردان «شهسوار» ادامه داد: در پاسخ به این پرسش، برخی افراد در این فیلم با دلایل متقن و موجه می‌گویند که تختی خودکشی کرده و برخی هم با دلایل متقن و موجه دیگری می‌گویند که تختی به قتل رسیده است. هیچ رجحانی میان این افراد و دلایلی که برای نظرشان ذکر می‌کنند در مستند وجود ندارد و قضاوت در این باره را به عهده خود مخاطب گذاشته‌ایم، به این دلیل که خود ما هم از این دلایل قانع نشده‌ایم.

شاه محمدی درباره بازخوردهایی که تا کنون از مخاطبان فیلم «شهسوار» دریافت کرده است، بیان کرد: هنوز یک ماه از اکران فیلم نگذشته است و باید نقدها و نظراتی را که بعد از این نوشته می‌شود، بخوانم اما در تمام سانس‌های نمایش فیلم، مردم راضی از سالن سینما بیرون می‌آمدند و حتی در تبلیغات شبکه‌های اجتماعی هم تیزرهای فیلم تعداد زیادی بازدیدکننده داشته است، بنابراین فکر می‌کنم که مخاطب بعد از دیدن فیلم، ناراضی نخواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» که نوروز ۹۸ روی پرده رفت، اظهار کرد: به عنوان یک مخاطب فکر می‌کنم در زمانه‌ای که خیلی از فیلم‌های روی پرده قابل دیدن نیست و بیشتر شامل کمدی‌های شبه‌جنسی یا داستان‌های پیش پا افتاده می‌شود، این که کارگردانی سراغ چنین شخصیتی رفته، فی نفسه قابل احترام است.

این مستندساز در پایان درباره اکران فیلم «شهسوار» در گروه سینمایی «هنر و تجربه» که تنها فرصت اکران فیلم‌های مستند محسوب می‌شود، گفت: همین که این فیلم‌ها در گروه هنر وتجربه امکان اکران پیدا می‌کنند خیلی خوب است اما تعداد سینماهای اختصاص یافته به این گروه، اندک و تعداد فیلم‌های متقاضی بسیار زیاد است. به نظرم باید سالن‌های بیشتری به این گروه اختصاص یابد و در برنامه‌ریزی‌ها بهتر است یک روز ثابت به نمایش هر فیلم اختصاص داده شود که مخاطب امکان برنامه‌ریزی بهتری داشته باشد.

مستند «شهسوار» به زندگی پرفراز ونشیب ورزشی، اجتماعی، سیاسی و خانوادگی غلامرضا تختی قهرمان کشتی ایران و جهان می‌پردازد. راوی این مستند پرویز پرستویی است. مجید خدایی قهرمان کشتی نقش اول این فیلم را ایفا می‌کند.

مجید خباز، شهرام جهانشاهی، میثم عبدی، آرمان جعفری، ابوالقاسم رایگان، هادی سپاسگزار، علی اصغر شاه‌محمدی، علی معصومی، وحید روشن، حسین علی جمشیدی، جعفر رحیمی سرشت، نازنین دیده‌ور، محمدرضا طالقانی، داود ایوب، مرحوم حسین شاه حسینی، سیدمحمد خادم، محمد آل حسینی، عباس فاطمی، ایرج خورشیدفر، ایرج راد، نعمت صفایی، علی اکبر حیدری، هاشم صباغیان، مرحوم روح الله جیره بندی، مرحوم اصغر رمضانی، مرحوم حسین شمشادی، مرحوم احمد وفادار، مرحوم مهندس کاظم حسیبی، مرحوم حاج فعلی، مرحوم سیمین بهبهانی و صدرالدین الهی در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند.