کارگردان نمایش "آنشرلی با موهای خیلی قرمز" که این روزها در تالار "مولوی" به صحنه رفته است، در مورد استقبال تماشاگران از این تئاتر گفت: خوشحالم که طیف گسترده‌ای از مخاطبان با این نمایش ارتباط برقرار کردند؛ از مخاطب خیلی حرفه‌ای گرفته تا کسانی که به شکل تفریحی تئاتر تماشا می‌کنند.
پایگاه خبری تئاتر: امیر بهارو اکبرپور دهکردی که این روزها نمایش‌اش به عنوان تئاتر برگزیده‌ی جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی در تالار «مولوی» به صحنه رفته است،با بیان این مطلب ادامه داد: منظورم از ارتباط؛ ارتباط مضمونی و مفهومی است. این که در نهایت مخاطبان  تئاتر خوب یا بدی را تماشا کردند نمی‌دانم اما من متوجه می‌شوم مخاطبانی که در این ۶۰ دقیقه در سالن نشسته‌اند، کاملا درگیر نمایش می‌شوند.

نمایش "آنشرلی با موهای خیلی قرمز" از شهرکرد که برگزیده بیست‌ویکمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران است از دوشنبه ۲۵ تیر ماه در سالن اصلی تالار مولوی روی صحنه رفته است؛ نمایشی که داستان یک خواهر و برادری را روایت می‌کند که قرار است یک پسر بچه را به سرپرستی قبول کنند اما به اشتباه یک دختر به خانه آنها فرستاده می‌شود و با حضور این دختر، مشکلاتی برای افراد این خانه به وجود می‌آید.

او با ابراز نارضایتی از حمایت‌هایی که از این تئاتر دانشجویی شده است، توضیح داد: دانشگاه شهرکرد کمک‌هایی در هزینه رفت و آمد داشته و همچنین اداره ارشاد کمک خیلی کمی به ما داشتند. به هرحال مدام پول از دستمان خارج می‌شود و ما صرفا خرج می‌کنیم در واقع نقدینگی ما صفر است.

این دانشجوی مکانیک ماشین آلات که این روزها تئاتر به صحنه برده است، توضیح داد: ما در شرایط مادی خیلی سختی به سر می‌بریم چرا که این کار به شدت کارهزینه بری بوده است. از طراحی لباس و صحنه گرفته تا رفت و آمد. این روند ما را تحت فشار قرار می دهد. اداره ارشاد شهر شهرکرد شاید می‌توانست ما را بیشتر کمک کند، البته واقعا حمایت مان کردند. بالاخره بعد از سال‌ها، یک اجرا از شهرکرد، در شهری دیگر به صحنه رفت، به نظرم می‌توانست اتفاقات بهتری بی افتد.

اکبرپور که سومین نمایشش را به عنوان کارگردان پس از «پاشا» و «یک به علاوه دو» تجربه می‌کند، درباره‌ی دلایل انتخاب این متن توضیح داد: موضوع و تمی مد نظرم بود و دیدم که این بهترین نمایشنامه‌ای است که می‌توانم آن را به صحنه ببرم؛ این که بحث سرپرستی و تمام مفاهیمش چه تعهداتی بر دوش ما می‌گذارد و به علاوه آن موضوع نمایش قضاوت کردن است، این که قضاوت کردن تاثیراتی بر نوع رفتارهای ما خواهد گذاشت.

این کارگردان تئاتر  درباره فروش نمایش "آنشرلی با موهای خیلی قرمز" گفت: با توجه به این که گروه ما شناخته شده نیست، فروش خوبی داشتیم اما در کل برایم رضایت بخش نیست.

این دانشجوی شهرکردی درباره مشکلات موجود برای فعالان تئاتر در شهرشان توضیح داد: مشکلات زیر ساختی خیلی زیاد است. لوازم اولیه و حمایت های مالی کم است. در شهرکرد تنها یک پلاتو و دو سالن برای نمایش تئاتر وجود دارد.

او در عین حال گفت: وارد فضای حرفه‌ای تئاتر شدن خیلی سخت است. اگر بخواهی فارغ از رابطه داشتن وارد این فضا بشوی کارت خیلی پیچیده‌ و دشوارتر می‌شود، متاسفانه از آینده شغلی ‌تان اطمینانی ندارید و پیشرفت آدم شهرستانی و جوان و تازه کار خیلی سخت است.

اکبرپور در پایان درباره طراحی دکور ساده با بیان اینکه این نمایش،این فضای دکور را می‌طلبید، ادامه داد: چند تا صحنه مختلف را تست کردیم و از دل کار، این دکور به وجود آمد. خدارو شکر می‌کنم که با تمام سادگی، سنگینی و پرهزینه بودنش این طراحی دکور ما در اختتامیه جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی دیده شد.

نمایش "آنشرلی با موهای خیلی قرمز" با حضور سید مهدی حسام الذاکرین، آرزو عبداللهی، مائده رفیعی و مهرداد حبیبیان از ساعت 19 در سال اصلی تالار مولوی تا 19 مرداد ماه هر روز به روی صحنه می‌رود.

  • نویسنده :
  • منبع :