قائم مقام جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی با ابراز امیدواری از اینکه در صورت مهیا شدن شرایط، کتاب‌های این حوزه در طول سال هم منتشر خواهد شد اعلام کرد: 6 کتاب در نوزدهمین دوره از این جشنواره چاپ شده که دو نمایش سعدی افشار نیز در میان آن‌هاست.

پایگاه خبری تئاتر: محمد حسین ناصربخت، قائم مقام جشنواره درباره محتویات ۶ کتابی که در این دوره از جشنواره به چاپ رسیده است، توضیح داد: اولین کتاب، مجموعه مقالات ششمین سمینار بین‌المللی جشنواره است. مقالات حاضر طبق روال گذشته توسط نویسندگان تکمیل شده و حین برگزاری سمینارنیز در اختیار علاقه‌مندان  قرار گرفت.

ناصربخت ادامه داد: کتاب «دفتر پژوهش ۴» مجموعه مقالاتی است که توسط پژوهشگران جوان نگاشته شده  و از نظریات جدید در زمینه بررسی نمایش‌های آیینی و سنتی استفاده شده است. جالب است که قشر جوان و فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری و پژوهشگران با سابقه‌ای چون خانم عظیم‌پور، خانم اسکندرنژاد، خانم روستایی، سجاد یاری، آقای دریایی و... نقش بسیار پررنگی در این دوره داشتند.

این پژوهشگر و کارگردان نمایش‌های ایرانی ادامه داد: کتاب «دفتر تعزیه ۱۶» نیز چاپ شده که مربوط به مجموعه مجالسی از آغاز دوران قاجار و از اسناد قدیمی می‌شود.. زحمت این مجموعه را آقایان فتحعلی‌بیگی و دریایی کشیدند.

وی ادامه داد: کتاب «دفتر تقلید ۴» نیز به دو نمایش زنده‌یاد سعدی افشار می‌پردازد. یکی از این نمایش‌ها توسط آقای جهانشاهی و بر اساس نسخه موجود تئاتر شهر تنظیم شد. نمایش دیگر هم توسط مرحوم رضا رضامندی و بر اساس یک نوار کاست پیاده شد که زنده‌یاد افشار در آن نمایش حضور داشت. این دفتر هم به همت آقایان مهدی صفاری‌نژاد، رضامندی و کورش جهانشاهی به سرانجام رسید که در واقع دو نمایش به نام‌های «بخشش» و «پریزاد» است.

ناصربخت با تاکید بر اینکه امیدواریم هر چه زودتر دوره جدید مسابقه بازی‌نامه‌نویسی برگزار شود، گفت:  مجموعه «بازی‌نامه ۵» هم منتشر شده که در آن دو بازی به نویسندگی عسل عصری ملکی و حسین تفنگ‌دار موجود است. این دو نمایشنامه در نخستین دوره بازی‌نامه نویسی برگزیده شده بودند. امتیاز ویژه این بازی‌نامه‌های چاپ شده این است که می‌توانند بدون حضور در مرحله تصویب متن وارد بخش بازبینی جشنواره بشوند.

این پژوهشگر نمایش‌های ملی گفت: کتاب «لیلی و لیلی‌بازی» هم چاپ شده که درباره یکی از مهم‌ترین نمایش‌های عروسکی استان لرستان است و این پژوهش حاصل پایان‌نامه دانشگاهی خانم فریبا گرجیان است.»

ناصربخت در پایان تاکید کرد: کتاب‌های دیگری هم به همت دوستان پر تلاش  آماده چاپ شده که به علت عدم تامین  منابع مالی در نوبت چاپ قرار گرفته و آرزو داریم هر چه زودتر چاپ شوند. اگر شرایط مهیا شود دیگر در انتظار جشنواره دو سال بعد نمی‌مانیم و آن‌ها را در طول سال جاری به دست علاقه‌مندان می‌رسانیم.

 وی خاطرنشان کرد: انتشارات نمایش قرار است کتاب‌ها را به صورت «PDF» نیز در خدمت علاقه‌مندان قرار بدهد.

نوزدهمین جشنواره نمایش‌هایی آئینی و سنتی به دبیری داود فتحعلی‌بیگی از ۱۹ مرداد آغاز شده است و شنبه 26 مرداد اختتامیه آن برگزار می‌شود.

  • نویسنده :
  • منبع :