دیدن عکس و فیلم‌های عجیب از سلبریتی‌ها در مراسم مختلف از یک جایی به بعد برای اهالی دنیای مجازی به یک عادت تبدیل شده است. چهره‌هایی که هر روز تصمیم می‌گیرند با یک رفتار متفاوت خوراک صفحات زرد اینستاگرام را برای کاربرانش تامین کنند. یک روز با پوشیدن لباس‌های خاص، روزی با عکس انداختن کنار عقاب زنده در اکران خصوصی یک فیلم و گاهی با نشان دادن واکنش‌هایی که خود به خود به حاشیه ساز شدن و دیده شدن هر چه بیشترشان کمک می‌کند.

پایگاه خبری تئاتر: یکی از اتفاقاتی که طی دو سه سال گذشته بار‌ها و بار‌ها در شبکه‌های اجتماعی به یکی از پدیده‌های داغ فضای مجازی تبدیل شده و محل بحث قرار گرفته، تصاویر گروه تشریفات و بادیگارد‌هایی است که در مراسم مختلف به بهانه حفاظت، دور تا دور یک چهره نسبتا شناخته شده حلقه می‌زنند تا او را از میان جمعیت و سیل طرفدارانش به محل مورد نظر برسانند.

محمدرضا گلزار، امیرحسین رستمی، نیوشا ضیغمی، مهران مدیری و… همه جزو چهره‌های سرشناسی بودند که به خاطر همین موضوع تا مدت‌ها فیلم و تصاویرشان در فضای مجازی دست به دست شد؛ اما این بار نکته جالب توجه اینجاست که انتشار عکس یک بازیگر نه چندان شناخته شده با بادیگاردهایش در فضای مجازی با بازخورد‌های زیادی رو به رو بوده، به همین بهانه به سراغ مرور استدلال و توجیه افرادی سرشناس و ناشناسی رفتیم که هر کدام برای به خدمت گرفتن بادیگارد دلایل مخصوص به خودشان را داشتند.

محمدرضا گلزار: اگر این افراد نباشند سر قرارهایمان نمی‌رسیم

محمدرضا گلزار جزو اولین نفراتی بود که ویدیو حضورش با بادیگارد در اکران عمومی یک فیلم سینمایی واکنش‌های تندی را به همراه داشت، تا جایی که عده‌ای با این حرکت آقای سوپر استار، مردمی بودن او را مورد نقد‌های تند و تیز قرار دادند و اعلام کردند که این موضوع چیزی جز ایجاد فاصله بین هنرمند و هوادارانش نیست. موضوعی که در نهایت گلزار را به واکنش وادار کرد و او در جواب گفت: «آن‌هایی که من را دیدند می‌دانند که من چقدر عاشقانه با هوادارانم رفتار می‌کنم؛ اما یک جا‌هایی هست که ما باید سر یک زمان مشخص خودمان را به یک مراسم برسانیم؛ در این مراسم اصولا تعدادی بادیگارد وجود دارد که کمک می‌کنند تا ما به موقع در محل حضور پیدا کنیم. اگر این عزیزان نباشند ما سر وقت نمی‌رسیم، وگرنه من در زندگی شخصی ام بادیگاردی ندارم.»

مهران مدیری:بادیگارد ندارم!

یکی از کسانی که عکس‌ها و تصاویرش با حضور تیم حفاظت و بادیگارد در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت مهران مدیری بود. کسی که در مدت زمان کوتاهی در یک گفتگو نسبت به آن واکنش نشان داد و گفت که هیچ بادیگاردی ندارد. «ما هر جا که می‌رویم گروهی تحت عنوان تیم تشریفات حضور دارند که در خود مجموعه هستند این افراد زمانی که هر یک از ما به این مکان‌ها می‌رویم مسئولیت مراقبت از اشخاص را به عهده می‌گیرند.»

ترس نیوشا ضیغمی از ترور

در کنار همه حواشی مختلفی که حضور بادیگارد‌ها در کنار سلبریتی‌ها و چهره‌ها رقم زدند نیوشا ضیغمی نسبت به مدیری و گلزار درباره استفاده از تیم تشریفات استدلال متفاوت‌تری داشت. او وجود این افراد در مکان‌های پرجمیعت را برای جلوگیری از هجمه مردم لازم دانست و گفت: «وقتی یک هجمه سیصد، چهار صد نفری به سمت آدم می‌آید بد نیست که در این میان یک نفر حواسش به او باشد. همین چند وقت پیش بود که یکی از مجری‌ها محبوب ترکیه توسط یک خانمی که دوستش داشت ترور شد.»

شقایق دلشاد:دارندگی و برازندگی!

در بسیاری از موارد وقتی اهالی سینما و تلویزیون فرصتی برای دیده شدن در آثار هنری را پیدا نمی‌کنند برای فراموش نشدن دست به کار‌های عجیب و غریبی می‌زنند که ناخودآگا نگاه‌های زیادی را به سمتشان جلب می‌کند. آخرین فیلم جنجالی که درباره استفاده از بادیگارد‌ها به انتشار رسید از بازیگر ناشناخته‌ای بود که حسابی در فضای مجازی سر و صدا به پا کرد. حاشیه‌ای که جنجال‌های آن بیشتر به این موضوع بر می‌گشت که اصلا مگر چقدر مردم شخصیتی به نام «شقایق دلشاد» را می‌شناسند که بخواهند برای حضورش در یک مکان عمومی هجمه و درنهایت آزار و اذیتی ایجاد کنند که حالا او برای پیشگیری از همه این اتفاقات به استفاده از بادیگارد متوسل شده؟! این در حالی بود که دلشاد حضورش با بادیگار و بنز در یک مراسم را «دارندگی برازندگی» دانست و در جواب به این اتفاق گفت: «وجود بادیگارد‌ها در کنار ما خیلی ملزم است. چه ایرادی دارد تیم تشریفات را دنبال هنرمندان بفرستند؟ چون ما به خاطر شرایطمان خیلی نمی‌توانیم در محیط بیرون حضور داشته باشیم.» حتی برخی از اهالی سینما و تلویزیون حضور این افراد با اسم هنرمند را را چیزی جز مانور تجمل و حاشیه سازی برای جلب توجه و در نهایت دیده شدن بیشتر نداستند. افرادی که با رفتار‌هایی از این دست به دنبال قرار گرفتن در سر خط اخبار حاشیه ساز و جنجالی اند.

داشتن بادیگارد در ایران قانونی نیست

نکته جالب توجه اینجاست که در ایران بر اساس متن صریح قانون داشتن بادیگارد در کشور به رسمیت شناخته نمی‌شود؛ حتی مدت‌ها قبل رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی در این باره گفته: «در جمهوری اسلامی با توجه به امنیت بالایی که وجود دارد برای افراد بادیگارد شخصی و خصوصی نداریم و ما نیز همچنین چیزی نداریم، البته همان‌طور که گفتم ممکن است برای فردی با دستور قضایی یا حکم شورای تأمین یا شورای امنیت کشور برای مدتی محدود فردی به عنوان محافظ فعالیت کند.»

  • نویسنده :
  • منبع : خبرگزاری مهر