در این گزارش به بررسی فروش فیلم‌ها در گیشه تابستانه هالیوود از نگاه مجله فوربس می‌پردازیم.

پایگاه خبری تئاتر: تابستان هنوز به پایان نرسیده و هنوز فیلم‌هایی مثل «پسران خوب» (که در روز اول اکران خود دو میلیون دلار فروش داشت) و فیلم سینمایی «آنجل سقوط کرده است» تا دو هفته آینده اکران می‌شود. با این حال گیشه تابستان رکورد‌های فروش زیادی را شاهد بود.

هم اکنون در گیشه تابستان دو سوال بزرگ مطرح است که فیلم سینمایی هابز و شاو، بعد از آغاز اکرانش در چین که دومین بازار بزرگ فیلم‌های سینمایی است، چقدر می‌تواند فروش کند. و آیا «روز و روزگاری در هالیوود» می‌تواند به رکورد «حرامزاده‌های لعنتی» برسد یا نه؟ اگرچه فیلم‌هایی مثل «شیرشاه» و «مرد عنکبوتی: دور از خانه» در حال اکران هستند، اما به گفته مجله فوربس این رتبه بندی دیگر دچار تغییر و تحول چندانی نخواهد شد.

۱۱) جان ویک: قسمت سوم (لاینزگیت)
فروش داخلی:۱۷۱ میلیون دلار – فروش جهانی: ۳۲۱ میلیون دلار

فیلم اکشنی که با بازی کیانو ریوز به یک فیلم اکشن منحصر به فرد تبدیل است. جان ویک به عنوان یک فیلم سطح B کار خود را آغاز می‌کند و رفته رفته نشان می‌دهد که به سطح A رسیده است. جان ویک چهار هم برای ساخت تایید شده که شاید مثل امسال بر خلاف پیش بینی‌ها موفق ظاهر شود.

۱۰) روز و روزگاری در هالیوود (سونی)
فروش داخلی:۱۳۰ میلیون دلار (تخمین) – فروش جهانی:۳۲۵ میلیون دلار (تخمین)

علیرغم بحث‌هایی که در مورد این فیلم دو ساعت و نیمه انجام شده بود، نهمین فیلم کوئنتین تارانتینو به خوبی توانست فروش داشته باشد و حتی خود را برای فصل جوایز آماده کند. این فیلم در روسیه کار خود را با ۷.۷ میلیون دلار آغاز کرد و به نظر می‌رسد یک پایان نزدیک به فیلم «حرامزاده‌های لعنتی» داشته باشد.

۹) زندگی شخصی حیوانات خانگی ۲ (یونیورسال)
فروش داخلی:۱۵۷ میلیون دلار – فروش جهانی: ۴۱۰ میلیون دلار (تخمین)

این دنباله انیمیشنی، هفته گذشته ۱۶ میلیون دلار در گیشه‌های جهانی فروش داشت و به ۳۷۸ میلیون دلار رسید. پیش بینی می‌شود فروش این انیمیشن، به زودی به ۴۰۰ میلیون دلار برسد که در این صورت بالاتر از فیلم «گودزیلا» قرار خواهد گرفت. این فیلم تنها هشتاد میلیون دلار هزینه داشته و به این ترتیب سود خوبی را کسب کرده است.

۸) گودزیلا: پادشاه هیولا‌ها (برادران وارنر)
گیشه داخلی:۱۱۰ میلیون دلار – گیشه جهانی: ۳۸۶ میلیون دلار

این فیلم به کارگردانی مایکل دروتی نتوانسته انتظار‌ها را بر آورده کند. این فیلم هیولایی چیز جدیدی را به مخاطب ارائه نمی‌کرد. واکنش‌های ضعیف و نبود بازیگران برجسته باعث شده این فیلم در مقایسه با نسخه قبلی اش در سال ۲۰۱۴ مورد استقبال قرار نگیرد. موردی که فیلم‌های دیگر مثل «رمپیج» و «دنیای ژوراسیک» به خوبی از عهده آن بر آمدند.

۷) کارآگاه پیکاچو (برادران وارنر)
فروش داخلی:۱۴۴ میلیون دلار – فروش جهانی: ۴۳۱ میلیون دلار

فیلم کارآگاه پیکاچو، پرفروش‌ترین فیلم سینمایی اقتباس شده از بازی ویدئویی در آمریکاست. این فیلم ۱۵۰ میلیون دلاری با ایفای نقش جاستیس اسمیت نظرات مثبتی را دریافت کرد و در گیشه فروش به خصوص گیشه چین با فیلم «انتقام جویان: پایان بازی» رقابت کرد.

۶) سریع و خشن تقدیم می‌کند: هابز و شاو (یونیورسال)
گیشه داخلی:۱۶۰ میلیون دلار (تخمین) – فروش جهانی:۶۵۰ میلیون دلار (تخمین)

تا به امروز فیلم دویست میلیون دلاری یونیورسال ۱۱۹ میلیون دلار فروش داشته و در حدود ۳۷۰ میلیون دلار نیز فروش جهانی داشته است که این فیلم را در فروش بالاتر از نسخه دیگر این فیلم سینمایی در سال ۲۰۰۹ قرار می‌دهد. پیش بینی می‌شود، این فیلم به ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار فروش جهانی برسد که این مقدار بدون احتساب فروش گیشه چین است. طبق پیش بینی‌ها این فیلم در چین هم ۱۵۰ میلیون دلار فروش خواهد داشت.

۵) داستان اسباب بازی ۴ (والت دیزنی)
فروش داخلی: ۴۳۵ میلیون دلار (تخمین) - فروش جهانی ۱ میلیارد دلار (تخمین)

انیمیشن جدی و تحسین شده پیکسار پنجمین فیلم دیزنی است که از مرز یک میلیارد دلار عبور می‌کند. این انیمیشن که تنها در هفته اول ۱۲۰ میلیون فروش داشت، از فروش قسمت قبلی (۴۱۵ میلیون دلار) عبور کرد. داستان اسباب بازی ۳ و شگفت انگیزان ۲ پرفروش‌ترین‌های پیکسار هستند.

۴) علاالدین (والت دیزنی)
فروش داخلی: ۳۵۵ میلیون دلار – فروش جهانی: ۱ میلیارد دلار

این انیمیشن در ابتدا مورد شوخی و حتی تمسخر مخاطبان اینترنتی قرار گرفت؛ اما وقتی زمان اکران رسید فرا‌تر از انتظار ظاهر شد و بسیاری از رقبای خود را در گیشه ماه‌های می‌ و جولای شکست داد. این فیلم تا کنون به فروش یک میلیاردی رسیده است. موفقیت علاءالدین باعث شده که دیزنی به دنبال ساخت قسمت دوم این فیلم سینمایی باشد.

۳) مرد عنکبوتی:دور از خانه (سونی)
فروش داخلی: ۳۸۵ میلون دلار- گیشه جهانی: ۱ میلیارد و صد میلیون دلار

این فیلم که با همکاری مشترک سونی و مارول ساخته شده است، به نوعی خاتمه‌ای بر فیلم سینمایی «انتقام جویان:پایان بازی» است که در واقع شخصیت پیتر پارکر در آن حضور دارد. این فیلم سینمایی با عبور از فیلم «اسکای فال» از مجموعه فیلم‌های سینمایی جیمزباند به پرفروش‌ترین فیلم سینمایی سونی تبدیل شده است.

۲) شیرشاه (والت دیزنی)
گیشه داخلی:۵۱۵ میلیون دلار – گیشه جهانی:۱ میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار

این فیلم به کارگردانی جان فاورو ساخت مجددی از نسخه دیگر این انیمیشن در سال ۱۹۹۴ است که تاکنون به دومین فیلم پرفروش سال تبدیل شده است. تنها انیمیشن «یخ زده ۲» و «جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر» می‌توانند این جایگاه را از شیر شاه بگیرند. در هر صورت این فیلم پرفروش‌ترین فیلم دیزنی به غیر از فیلم‌های انتقام جویان و جنگ ستارگان است.

۱) انتقام جویان: پایان بازی (والت دیزنی)
فروش داخلی: ۸۵۸ میلیون دلار – فروش جهانی: ۲ میلیارد و هفتصد میلیون دلار

به دنبال فروش ۳۵۷ میلیونی در گیشه داخلی و ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیونی در هفته ابتدایی اکران و به لطفِ فروش ۶۲۹ میلیون دلاری چینی‌ها، «پایان بازی» از فروش فیلم سینمایی آواتار عبور کرد و به پرفروش‌ترین فیلم سینمایی جهان تبدیل شد.

 

  • نویسنده :
  • منبع :