رؤسای انجمن‌های هنرهای نمایشی پس از انتشار خبر ادغام مؤسسات خصولتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی نامه‌ای به وزیر ارشاد نسبت به این پروژه واکنش نشان دادند.

پایگاه خبری تئاتر: خبر ادغام مؤسساتی که سال‌ها به اسم خصوصی در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارند، چندی است توسط روابط عمومی این وزارتخانه منتشر شده است. قرار است انجمن‌های متولی هنرهای نمایشی، موسیقی و تجسمی در موسسه‌ای به نام ایرانیان ادغام شود. هنوز مشخص نیست ساختار مدنظر وزارتخانه به چه نحوی خواهد بود؛ اما آنچه مشخص است این ادغام بدون کار کارشناسی صورت گرفته است و بیش از آنکه با موافقت بدنه هنری مواجه شود؛ با مخالفت‌ها روبه‌رو بوده است.

در تازه‌ترین اتفاق رؤسای انجمن‌های هنرهای نمایشی در نامه‌ای خطاب به وزیر با این پروژه مخالفت کرده‌اند.

متن نامه به شرح زیر است:

«وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
جناب آقای دکتر صالحی

با سلام

روزهای خوبی است این روزها. ایران غرق شادی است از برکت اعیاد عزیز و نیز به شکرانه نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، گروهای تئاتر سراسر کشور ، آداب و آیین‌های قومی و بومی و اقلیمی خود را آمیخته با ساز و آواز در جشنی بزرگ، اجتماع را به شور و شوق و شادمانی دعوت کرده‌اند و این همه به یمن وجود هنری است به نام تئاتر که تلاش می‌کند همواره شادی و امید و نشاط را به جامعه تزریق کند؛ اما چرا در این روزهای خوش خبرهای ناگوار و تلخ از سوی وزارت ارشاد پراکنده می‌شود بر سر ما؟ وظیفه ما هنرمندان تئاتر نشاط بخشی است و این را همگان می‌دانند، اما آیا وظیفه وزارت متبوع تلخ‌کامی این جامعه هنریست ؟

جناب آقای وزیر، انجمن‌ها به خودی خود، درد و رنج و مرارت کافی از نبود امکانات مادی و معنوی و سخت‌افزاری بر گرده خود دارند و با این همه زجر و سختی کشتی پر تلاطم تئاتر ایران زمین را از کلانشهرها گرفته  تا جزیره خارک در دل آب‌های نیلگون خلیج فارس تا مریوان در نقطه صفر مرزی هدایت می‌کنند تا تئاتر این مرز و بوم با سربلندی فرازها و فرودها را طی کند  و به سرمنزل مقصود رهنمون شود. این اتفاق کمی نیست که به همت بلند انجمن هنرهای نمایشی سراسر کشور که امروز چون کوهی عظیم پرصلابت و ایستاده تئاتر ایران را رهبری می‌کند. این ساختار شکل گرفته که از بطن انتخابات آزاد توسط گروهای ثبت شده تئاتر استان‌ها شکل منسجمی به خود گرفته را باید حمایت کرد تا پیکره تئاتر کشور را روز به روز زیباتر از گذشته هدایت کند. نه اینکه پس از سال‌ها باز یک ساختار منظم را از بین ببریم و دنبال تشکیلات جدیدی باشیم. چه معلوم تشکیلات جدید بعد از چند صباحی دیگر توسط اندیشه‌ای دیگر از بین نرود؟ هنر کشور ما آرامش می‌خواهد. این انجمن‌های مدنی را حمایت کنید؛ این انجمن‌ها همان تشکل‌هایی هستند که در طول چند سال گذشته با توجه به کمبود شدید بودجه با دوندگی و رایزنی‌های محلی بار تئاتر استان‌ها یک تنه بر دوش کشیده‌اند. باور کنیم که حضرتعالی شخصاً این پیکره تنومند تئاتر کشور را که چون زنجیره‌ای در پانصد شهر به هم پیوسته است را باور ندارید و با فکری همچون ادغام به همین سادگی از بین ببرید؟

جناب وزیر، نتیجه این به هم زدن‌ها و ادغام کردن‌ها به سود هنر کشور نیست. جناب آقای دکتر صالحی؛ بگذارید صادقانه با شما گپ بزنیم. خبر کوتاه است: انجمن‌های نمایش، موسیقی، تجسمی ادغام می‌شوند. (گفتگوی روابط عمومی وزارت ارشاد/ هشتم مرداد ماه 98/ خبرگزاری مهر)  به همین سادگی؟ چگونه ؟ براساس کدام متر و معیار؟ ساختارهای درست شکل گرفته را که سال‌ها برای هنر این کشور تلاش کرده‌اند به همین سادگی از بین نبرید. به عکس آنها را حمایت کنید. مشکلی اگر دارند رفع کنید. از بین بردن یک ساختار برای شکل‌گیری ساختاری دیگر امر غلطی است.  هنر کشور ما مثل همه مسائل دیگر نیازمند آرامش است. آرامش فعلی را تقویت کنید. نقش وزارت ارشاد تقویت این انجمن‌هاست و نه حذف آنها. انجمن هنرهای نمایشی ساختار مستقلی دارد که می تواند تا همیشه باشد؛ اما شکل‌گیری یک ساختار جدید که به گمان ما از ریشه و اساس کار اشتباهی است ، موازی کاری نیست؟ این همه اداره و نهاد و ارگان که در حوزه فرهنگ و هنر با وزارت شما موازی کاری می‌کنند، داد خود شما در نیاورده است؟ پس چرا وزارت ارشاد باید دست به چنین کاری بزند؟ تصمیم امروز شما ممکن است آینده هنر ایران زمین را دچار چالش‌های اساسی کند. امیدواریم با تدبیر خود.

تا دیر نشده دستور توقف این طرح را صادر کنید تا کارنامه دوران وزارت شما ‌از این رویداد ناموزون پاک باشد. این تصمیم ممکن است یکی از اشتباهات مهمی باشد در حوزه فرهنگ و هنر که تا ابد در تاریخ می‌ماند.»