فیلمی بوسنیایی- هلندی درباره دختری که هلند را ترک می‌کند و به سرزمین مادری‌اش در بوسنی بازمی‌گردد به عنوان برنده اصلی جشنواره فیلم سارایوو انتخاب شد.

پایگاه خبری تئاتر: بیست و پنجمین جشنواره فیلم سارایوو با انتخاب برندگانش به کار خود خاتمه داد.

این جشنواره شب پیش ۲۲ آگوست برابر با ۳۱ مرداد بالاترین جایزه خود را به فیلم «مرا به جایی قشنگ ببر» به کارگردانی اِنا سندیجارویچ بوسنیایی-هلندی اهدا کرد. این فیلم درباره دختری است که راهی بوسنی می‌شود تا پدر بیمارش را که تا پیش از آن هرگز ندیده بوده است، ببیند.

روبن اوستلوند کارگردان فیلم «میدان» که برنده جایزه نخل طلای کن سال ۲۰۱۷ شد، ریاست هیات داوران این دوره جشنواره سارایوو را برعهده داشت. وی جایزه قلب سارایوو به اِنا سندیجارویچ که ساکن آمستردام است، اهدا و از فیلم برنده به عنوان تصویری زیبا و سوررئال یاد کرد.

جایزه بهترین کارگردانی به امین آپلر برای فیلم «یک داستان از سه خواهر» درباره سه خواهری که بار دیگر زیر سقف خانه پدری‌شان در ترکیه جمع می‌شوند، اهدا شد.

جایزه بهترین بازیگر زن نیز به ایرینی جامبوناس از بلغارستان برای بازی در فیلم «دایره‌ها» ساخته استیون کوماندارِف رسید.

لِوان گالباکیانی نیز جایزه بهترین بازیگر مرد را برای نقش‌آفرینی در فیلم «و سپس ما رقصیدیم» ساخته لوان آکین کارگردان نامدار گرجستانی دریافت کرد.

جایزه بهترین مستند به هلال بایداروف از آذربایجان برای «وقتی خرمالوها رشد کردند» اهدا شد.

جایزه ویژه بوسنی و هرزگوین که به عنوان جایزه ویژه داوری شناخته می‌شود به «پشته مواد» اهدا شد و جایزه حقوق بشر به «سرخوشی از هستی» ساخته رکا سابو از مجارستان رسید.

جایزه بهترین فیلم کوتاه نیز نصیب «آخرین تصویر از پدر» ساخته استفان دوردویچ از صربستان شد.

آدی ووچو از رومانی نیز تقدیر ویژه داوران را برای «آخرین سفر کنار دریا» دریافت کرد و جایزه فیلم دانشجویی به «شربت» ساخته نیکولا استوجانوویچ از صربستان اهدا شد.

جایزه مرکز فیلم مونته‌نگرو هم به یورکوس زوس کارگردان یونانی برای «نوع سوم» رسید و جایزه بین‌المللی آرته‌کنیو یا سینمای هنری به «میگنون» ساخته سوفیا جورجوواسیلی از یونان تعلق یافت. مرکز فیلم صربستان نیز جایزه درام سینه لینک خود را به «ساره» درامی از تلویزیون صربستان اهدا کرد.

در مجموع ۵۴ فیلم در ۴ بخش مختلف این جشنواره که به طول یک هفته برگزار شد و بر سینمای اروپای جنوبی شرقی تمرکز دارد، رقابت کردند.

در این دوره جشنواره تیم راث بازیگر هالیوود و ایزابل هوپر بازیگر سرشناس فرانسوی جوایز افتخاری بازیگری را دریافت کردند.

همچنین به الخاندرو گونزالس ایناریتو و پاول پاولیکوفسکی نیز برای سهم استثنایی در پیشرفت سینما جایزه قلب سارایوو اهدا شد.