جان تول برنده دو جایزه اسکار و تصویربردار فیلم سینمایی «مرد آهنی ۳»، با «ماتریکس ۴» همکاری می‌کند.

پایگاه خبری تئاتر:تنها در فاصله چند روز پس از تایید ساخت فیلم سنیمایی ماتریکس ۴ ، سازندگان این فیلم در پی تکمیل عوامل، یک تصویربردار برنده اسکار را برای فیلمبرداری انتخاب کردند.

جان تول که دو اسکار پیاپی برای فیلم سینمایی «افسانه‌های خزان» به کارگردانی ادوارد زوئیک در سال ۱۹۹۴ و فیلم سینمایی «شجاع دل» به کارگردانی مل گیبسون در سال ۱۹۹۵ را کسب کرده است، در حال مذاکره برای پیوستن به فیلم بعدی ماتریکس است.

لانا واچوفکسی که به همراه لیلی واچوفسکی سه گانه قبلی این مجموعه فیلم سینمایی را ساخته بود، به عنوان کارگردان ماتریکس ۴ حاضر خواهد شد. او قصد دارد همراه دیرینه خود در تصویربرداری فیلم‌های سینمایی «اطلس ابری»، «صعود به سیاره مشتری» و سریال «حس هشتم» از نتفلیکس را هم بازگرداند.

در این فیلم کیانو ریوز و کری ماس برای ایفای نقش‌های قبلی خود به نام نئو و ترینتی باز می‌گردند و کمپانی برادران وارنر نیز مسئولیت ساخت و توزیع آن را بر عهده دارد.

فیلم‌های دیگری که تول تصویربرداری کرده است، شامل «خط باریک سرخ» به کارگردانی تورنس مالیک (که سومین نامزدی اسکار را برایش رقم زد)، «آخرین سامورایی»، «مرد آهنی ۳» و هچنین سریال «افسار گسیخته» می‌شود. او در سال ۲۰۱۶ جایزه دستاورد هنری جامعه تصویربرداران آمریکا را دریافت کرد.

فیلم بعدی تول با نام «هریت» به کارگردانی کاسی لموندز در تاریخ یکم نوامبر (۱۰ آبان) اکران می‌شود.