سینمای ترکیه با فیلمی از «سمیح کاپلان‌اوغلو» کارگردان مطرح ترک در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی جوایز اسکار ۲۰۲۰ شرکت می‌کند.

پایگاه خبری تئاتر: وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد کمیته اسکار این کشور متشکل از ۱۳ نفر در نهایت فیلم «تعهد» ساخته «سمیح کاپلان‌اوغلو» را به عنوان نماینده رسمی ترکیه در شاخه بهترین بین‌المللی (خارجی) نود و دومین دوره جوایز سینمایی اسکار انتخاب کرده است. 

«کاپلان‌اوغلو» بیشتر برای ساخت سه‌گانه یوسف شامل فیلم‌های «تخم‌مرغ» (۲۰۰۷)، «شیر» (۲۰۰۸) و «عسل» (۲۰۱۰) شناخته شده است که فیلم «عسل» موفق به کسب جایزه خرس طلایی بهترین فیلم جشنواره برلین شد. وی در سال ۲۰۱۲ نیز داور بخش سینه‌فونداسیون و فیلم کوتاه جشنواره کن نیز بود. 

این کارگردان ترک در سال ۲۰۰۸ با فیلم «تخم‌مرغ» برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از جشنواره بین‌المللی فیلم فجر شد. 

سینمای ترکیه پیش از این ۱۴ بار در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی جوایز اسکار حضور داشته و تنها یک بار در سال ۲۰۰۸ توانسته با فیلم «سه میمون» ساخته «نوری بیلگه جیلان» به جمع نامزدهای نهایی این شاخه راه یابد. 

پیش از این کشورهای ایران، آلمان، الجزایر، بلژیک، کامبوج، اکوادور، استونی، گرجستان، فلسطین، پاناما، کره جنوبی، سوئیس و اوکراین، فیلم‌ منتخب خود را برای اسکار ۲۰۲۰ به آکادمی معرفی کرده‌اند. 

سال گذشته در مجموع ۸۹ کشور فیلم‌ منتخب خود را برای رقابت در این شاخه از اسکار ارسال کردند که در نهایت ۸۷ کشور واجد شرایط رقابت شناخته شدند و در نهایت سینمای مکزیک با فیلم «روما» ساخته «آلفونسو کوارون» برنده اسکار بهترین فیلم خارجی شد. 

آخرین مهلت معرفی فیلم از سوی کشورها برای شرکت در شاخه بهترین فیلم خارجی که از امسال به شاخه بهترین فیلم بین‌المللی تغییر نام داده، اول اکتبر ۲۰۱۹ (۱۰ مهرماه) تعیین شده است.

فهرست نامزدهای نهایی جوایز اسکار ۲۰۲۰ روز ۱۳ ژانویه (۲۳ دی‌ماه) اعلام خواهد شد و مراسم اعطای جوایز نود و دومین دوره این رویداد سینمایی در تاریخ ۹ فوریه (بامداد دوشنبه ۲۱ بهمن) برگزار خواهد شد.