جایزه دونوسیتا سن‌سباستین به دونالد ساترلند بازیگر قدیمی کانادایی اهدا می‌شود.

پایگاه خبری تئاتر: جشنواره بین‌المللی فیلم سن‌سباستین اعلام کرد سومین و آخرین فردی که امسال با دریافت جایزه دونوسیتا این جشنواره و برای یک عمر دستاورد هنری تجلیل می‌شود دونالد ساترلند بازیگر کهنه‌کار کانادایی خواهد بود.

او با اکران جدیدترین فیلمش در این جشنواره با عنوان «کفر نارنجی سوخته» ساخته جوزپه کاپوتوندی، این جایزه را دریافت می‌کند.

وی در بیش از نیم قرن فعالیت هنری بازیگر بیش از ۲۰۰ عنوان فیلم بوده است. این بازیگر تاکنون ۸ بار نامزدی گلدن گلوب را دریافت کرده و سال ۲۰۱۷ اسکار افتخاری را برای یک عمر دستاورد هنری گرفته و سال ۲۰۱۹ عنوان مصاحب کانادا را نیز به مجموع افتخاراتش افزوده که از مهمترین افتخارهای این کشور است.

ساترلند ابتدا به تحصیل در رشته مهندسی پرداخت و بعد جذب بازیگری شد و با بازی در سریال‌هایی چون «قدیس» و «انتقام‌جویان» به شهرت رسید.

او با فیلم‌های متعددی در باکس آفیس هم درخشید که «۱۲ مرد خبیث» و «نخستین سرقت بزرگ قطار» از جمله آنها بود و بازیگر فیلم‌های کلاسیکی چون «مش»، «۶۷» و «تصادف بدفورد» بود. او برای فیلم‌هایی چون «مردم معمولی»، «الان نگاه نکن»، «جی‌اف‌کی»، «طرح جنگ» و «غرور و تعصب» سال ۲۰۰۵ نامزدی گلدن گلوب را کسب کرد.

از بازی‌های جدید وی می‌توان به نقش پروفسور اسنو در مجموعه فیلم‌های «بازی‌های گرسنگی» اشاره کرد.

ساترلند در عین حال سه بار با پسر نامدارش کیفر ساترلند در فیلم‌ها ظاهر شده است که «مکس دوگان بازمی‌گردد» در سال ۱۹۸۳ از جمله آنهاست که در آن فیلم کیفر در واقع یک بچه بود.

از دونالد ساترلند به عنوان بازیگری یاد می‌شود که توان اجرا در ژانرهای مختلف را دارد؛ از فیلم جنگی تا رمانس احساسی و از کمدی تا فیلم‌های جشنواره‌ای.

این بازیگر که هیچ نشانی از کم‌کاری‌ در ۸۴ سالگی نمی‌توان از او دید امسال در «اد آسترا» ساخته جیمز گری در کنار برد پیت ظاهر شده است، در فیلم‌ «دارزن آمریکایی» بازی کرده در سریال «برگشت» نقش‌آفرینی کرده و بازیگر «کفر نارنجی سوخته» هم بوده که به عنوان فیلم اختتامیه جشنواره فیلم ونیز در ۸ سپتامبر انتخاب شده است.

امسال شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم سن‌سباستین از ۲۰ تا ۲۸ سپتامبر (۲۹ شهریور تا ۶ مهر) برگزار می‌شود و ساترلند روز ۲۶ سپتامبر با دریافت جایزه‌اش در این جشنواره تجلیل می‌شود.

  • نویسنده :
  • منبع :