تورج اصلانى برای کارگردانی فيلم سينمايى «حمال طلا» جایزه «استعداد تازه» هفتمین دوره جشنواره بین‌‌المللی فيلم «دهوک» در اقليم کردستان عراق را از آن خود کرد و جایزه‌اش را به همه کارگران زحمت‌کش ایرانی تقدیم کرد.

پایگاه خبری تئاتر: فیلم سینمایی حمال طلا در جدیدترین و سومین اکران بین‌المللی خود؛ به نمایندگی از سینمای ایران در بخش رقابتی «سینمای جهان» World Cinema در هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» Duhok در اقلیم کردستان عراق به نمایش درآمد و تورج اصلانی برای کارگردان این اثر سینمایی جایزه «استعداد تازه» را تصاحب کرد.

در آیین اختتامیه این جشنواره و از طرف اعضای هیئت داوران، تندیس طلایی «برگ مو» و لوح افتخاری به این سینماگر ایرانی اهدا شد.

اصلانی بعد از دریافت جایزه «استعداد تازه» هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم دهوک این جایزه را به همه کارگران زحمت‌کش ایرانی تقدیم کرد. 

فیلم سینمایی حمال طلا برای تصاحب این جایزه جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» با فیلم‌های کاندید جشنواره‌های کن، برلین و لندن و برنده کارلووی واری و دیگر جشنواره‌های معتبر جهانی به رقابت ‌پرداخت.

در بیانیه اعضای هیئت داوران بخش رقابتی «سینمای جهان» هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم دهوک در مورد جایزه تورج اصلانی آمده است: به شیوه‌ای ویژه و با درهم آمیختن سکانس‌های کوتاه و بلند و با حفظ نقش مؤثر وضعیت اقتصادی موجود در داستان فیلم و دردسرهای کاراکترهای این اثر برای خارج شدن از این مخمصه و پرداخت آن از طریق کمدی تلخ؛ جایزه «استعداد تازه» به تورج اصلانی کارگردان فیلم سینمایی «حمال طلا» اهدا می‌شود.

«جاستین باردا» Justine Barda ـ رئیس هیئت داوران، مدیر هنری از آمریکا، «محمود فاضل کوشکون» Mahmut Fazıl Coşkun ـ کارگردان از ترکیه، «ماریا سچمیدت» Marie Schmidt Olesen ـ تهیه‌کننده از دانمارک، آیدا پناهنده ـ فیلمنامه نویس و کارگردان از کشور ایران و «هوویک حبشیان» Hauvick Habechian ـ منتقد سینما از لبنان هیئت داوران بخش رقابتی «سینمای جهان» جشنواره بین‌المللی فیلم دهوک را تشکیل می‌دادند.

هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم دهوک در بخش‌های مختلف رقابتی و غیررقابتی از جمله؛ بخش رقابتی «سینمای جهان»، بخش رقابتی «سینمای کُردی»، «چشم‌انداز سینمای جهان»، «پانورامای سینمای کردستان»، بخش «نمایش ویژه» در روزهای ۱۸ تا ۲۵ شهریور ماه (۹ تا ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۹) در شهر دهوک برگزار ‌شد.