حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی در جلسه تغییر ساختار معاونت ارزشیابی و نظارت و معرفی مدیران‌کل و معاونان سازمان سینمایی عنوان کرد که مسیری را دنبال کنیم که تبعیضی رخ ندهد.

پایگاه خبری تئاتر: در جلسه ای که امروز ۲ مهرماه به بهانه تغییر ساختار معاونت ارزشیابی و نظارت و معرفی مدیران کل و معاونان سازمان سینمایی تشکیل شده بود، حسین انتظامی رییس این سازمان گفت: ما در قبال فرهنگ و سینما مسئولیت هایی داریم. نگاه ما باید طوری باشد که سینماگران احساس کنند ما خیرخواه، مدافع و به دنبال رشد و تعالی سینما هستیم و به دنبال مانع تراشی در مسیر تلاش آنها نیستیم.

رییس سازمان سینمایی با قدردانی از تلاش های سیدمحمد مهدی طباطبایی نژاد عنوان کرد: ایشان در مدت کوتاهی که در معاونت نظارت و ارزشیابی حضور دارند، شاهد تحولاتی هستیم و با کمک شما مدیران این تحولات سرعت بیشتری پیدا می کند.

وی با آرزوی موفقیت برای مدیران کل و معاونان در انجام وظایف محوله اظهار کرد: امیدوارم مدیران کل در سال های پایانی مسئولیتشان به سمت جانشین پروری، جوان گرایی و توجه بیشتر به خانم ها بروند تا بتوانیم مسیر بهتری را در سال های آینده طی کنیم.

سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی هم در سخنانی درباره تغییر ساختار این معاونت گفت: از مدت ها قبل قرار بر این بود که ساختار معاونت ارزشیابی و نظارت و به نوعی ساختار حاکمیتی عرصه تولید، نمایش و مراکز و مجامع تغییر کند. سینما با شکل ساختاری گذشته یعنی تفکیک سینمای اکران و نمایش خانگی چندان پذیرفتنی نبود. امروز در همه دنیا در حوزه سینما تفکیکی بین عرصه فیلم سینمایی یا سریال در وی او دی ها و آنچه در حوزه سینما اتفاق می افتد، وجود ندارد و سینما به عنوان یک واحد مجزا از تلویزیون خودنمایی می کند.

وی بیان کرد: لازم بود در حوزه ارزشیابی و نظارت هم این نگاه واحد را اعمال کنیم. اداره کل سینمای حرفه ای و اداره نمایش خانگی علی رغم اینکه در زمان خودش پاسخگوی نیازهای جامعه سینمایی بود اما به مرور عوارض و نکاتی به همراه داشت که زیاد پذیرفتنی نبود. از جمله اینکه آدم های زیادی در سینمای ما فیلم های متعددی را تولید کرده بودند و در جشنواره های مختلفی حضور پیدا می کردند و از جهتی سینماگر حرفه ای محسوب می شدند اما به دلیل اینکه مجوز ساخت حرفه ای نداشتند هنوز به چشم فیلم اولی به آنها نگاه می کردیم و این دوگانگی ها اشکال ایجاد می کرد.

این مدیر یادآور شد: عدم اطلاع ۲ اداره کل از هم ممکن بود مشابهت هایی را به وجود آورد که مناسب نبود. همه این ها رییس سازمان سینمایی و مجموعه دوستان را متقاعد کرد و پیشنهاد دادند که ساختار معاونت ارزشیابی و نظارت را به ۳ اداره کل که البته یکی از ادارات کل، مجموعه مراکز مشاغل به همان شکل سابق البته با تمرکز بیشتر بر عملکرد و فعالیت ها با احتساب اینکه حوزه وی او دی هم به عنوان یک حوزه بزرگ و جدی در عرصه امروز سینمای کشور فعال شده است به آن مجموعه اضافه می شود و شاید بخش زیادی از فعالیت این دفتر را هم به خود اختصاص دهد.

وی ادامه داد: اداره کل دیگر دفتر نظارت بر تولید فیلم است که هر آنچه که در قالب فیلم اعم از فیلم سینمایی برای اکران و یا فیلم سینمایی برای عرضه در نمایش خانگی یا تولید فیلم مستند و کوتاه و در مجموع هر آنچه که در حوزه تولید تعریف می شود از ابتدای ایده تا مرحله پروانه نمایش در حوزه تولید در اداره کل تولید قرار خواهد داشت. این امکان فراهم خواهد شد تا با بهره گیری از نیروهای متخصص، اتاق فکر جدی و فعالان صاحب صلاحیت و خبره در تولید فیلم های سینمایی با رویکردهای متنوع و مختلف بتوانند نظارت دقیق و همدلانه ای را با سینمای کشور برقرار کنند.

طباطبایی نژاد همچنین گفت: در حوزه عرضه و نمایش فعالیت ها از لحظه ای شروع می شود که فیلم تمام شده و آماده عرضه برای فضای عمومی است. اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم هر آنچه را که خارج از تلویزیون قرار است عرضه شود، مدیریت می کند. البته در ساختار چیزی که از نظر اداری ارائه شده، حوزه مدیریت سینماها در مراکز و مشاغل تعریف شده است که بنای ما بر این است که این مجموعه در اداره کل نمایش متمرکز باشد از این جهت که فضای عرضه، قیمتگذاری بلیت و مدیریت بر شکل نرم افزاری سینماها هم مرتبط با فضای عرضه است.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با بیان اینکه این تغییرات می تواند وضعیت ما را به شکل ساختاری مطلوب تر و موثرتر کند، اظهار کرد: انشالله بتوانیم در سینمای کشور به شکل موثرتری نقش ایفا کنیم. بعد از این تغییرات نیاز به همکاری جدی همه همکاران در سه اداره کل داریم. قطعا جا به جایی هایی خواهیم داشت امیدوارم این اتفاق به سهولت و با اعتماد به مدیران رخ دهد.

طباطبایی نژاد ادامه داد: بنای ما در انتصاب ها این بود که مدیران خود مجموعه سکان داری مجموعه ها را بر عهده بگیرند. بدیهی است برای ساختار جدید کسانی که اشراف بیشتری به وضعیت موجود دارند می توانند موفق تر عمل کنند. آقای رنجبر که معاون سینمایی اداره کل استان فارس و از مدیران موفق حوزه سینمایی در ادارات کل بودند نیز به جمع ما اضافه شدند. از آقای انتظامی ممنونم همراهی ایشان برای ما دلگرم کننده بود امیدوارم با راهنمایی مدبرانه ایشان در استقرار جدید موفق باشیم و از راهنمایی خود ما را بهره مند سازند.

در این جلسه که امروز سه شنبه برگزار شد محمدرضا فرجی «مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم»، بهمن حبشی «مدیرکل دفتر نظارت بر تولید فیلم» و مصطفی سماوات «مدیرکل دفتر نظارت بر مراکز، مشاغل و مجامع» نکاتی را مطرح و در پایان احکام خود را از حسین انتظامی دریافت کردند.

افشین اسدزاده «معاون دفتر عرضه و نمایش فیلم»، مهدی رنجبر «معاون دفتر نظارت بر تولید فیلم» و شهرزاد راستانی «معاون دفتر نظارت بر مراکز، مشاغل و مجامع» هم معاونانی بودند که احکام خود را از سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد گرفتند.

  • نویسنده :
  • منبع :