فیلم سینمایی «سیمین» به تهیه کنندگی و کارگردانی مرتضی آتش زمزم در هجدهمین جشنواره بایکال که با شعار مردم و محیط زیست در ایرکوتسک روسیه برگزار شد، جایزه ویژه هیأت داوران را دریافت کرد.

پایگاه خبری تئاتر: این جشنواره در شهر ایرکوتسک، مرکز استان سیبری روسیه برگزار می شود. در متن بیانیه هیأت داوران برای جایزه سیمین آمده:« جایزه ویژه هیأت داوران برای نمایش پر فشارترین مشکل محیط زیستی اهدا می شود.

این جایزه به خاطر به تصویر کشیدن مسائل زیست محیطی به صورت کاملا انسانی و عاشقانه و چگونگی تأثیر آنها بر زندگی مردم به فیلم سینمایی «سیمین» به کارگردانی مرتضی آتش زمزم از ایران اهدا می شود». «سیمین» در طول برگزاری این جشنواره طی اوایل هفته جاری سه اکران داشت و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت.

این فیلم اخیراً در دهمین جشنواره بین المللی فیلم جاگران دهلی در هند هم شرکت داشت. «سیمین» فیلمی درباره علت خشک شدن زاینده رود و تاثیرات آن بر زندگی مردم بویژه کشاورزان است.

قصه در فضایی استعاری روایت می شود و کاراکتر مادر در آن نمادی از آب و رودخانه است. قصه این فیلم برداشتی از مستند «رودی که کشته شد» است که بدون پرده به مشکلات اصلی زاینده رود و روند خشک شدن آن می پرداخت و سال ۹۳ در شانزدهمین جشن مستند سینمای ایران به عنوان بهترین فیلم برگزیده شد.

بازیگران فیلم عبارتند از: محمدرضا هدایتى ، لاله اسکندرى ، محمد فیلى ، جمشید صدری، پری کربلایی، سپیده مظاهری،مریم نقیب الذاکرین و (بازیگران کودک و نوجوان): امیرعباس رضایى و مریم عرب جعفرى.

پخش بین المللی فیلم را سولماز اعتماد بر عهده دارد.

این فیلم با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی تولید شده است.