کارگردان نمایش «مشق شب» که این روزها در تالار مولوی روی صحنه است درباره روند شکل گیری این اثر نمایشی توضیح داد.

پایگاه خبری تئاتر: امیر نجفی نویسنده و کارگردان نمایش «مشق شب» که این روزها در تالار مولوی روی صحنه است  درباره روند شکل‌گیری این نمایش توضیح داد: این نمایش به روش کارگاهی شکل گرفت به این ترتیب که در ابتدا یک ایده و چند صفحه متن داشتیم و با همان تمرین را شروع کردیم و به شکل کارگاهی پیش رفتیم طوری که متن را در طی روزهای تمرین بر اساس اتودهای بازیگران شکل می‌دادیم و بیشتر از همه چیز این فرم تمرین با همه سختی‌ها برای ما یک شکل کشف و شهود و آموزش به همراه داشت.

این نویسنده و کارگردان جوان درباره زمان تمرینات تا اجرای نمایش بیان کرد: پروسه تمرینات تا زمان اجرا برای حضور در جشنواره تئاتر دانشگاهی تقریبا هفت ماه طول کشید و بعد از جشنواره برای اجرای عموم چهل جلسه دیگر با گروه تمرین کردیم اما این تمرینات در حین اجرا هم متوقف نشده و ما مدام هر روز قبل از هر اجرا، مجدد تمرین می‌کنیم و برای پیدا کردن چیزهای جدید این تمرینات تا روز آخر اجرا ادامه خواهد داشت.

وی درباره فرم اجرایی نمایش عنوان کرد: این اجرا فرم متفاوتی با اجراهای قبلی گروه داشته و از فضای رئالیست کارهای قبلی فاصله گرفته است. در این اجرا به سمت و سوی فانتزی حرکت کرده‌ایم و این تفاوت در فرم برای گروه ما چالشی سخت و لذت بخش بود.

نجفی در پایان صحبت‌هایش با تشکر از تالار مولوی و موسسه هنری مهرسان که حامی نمایش است، متذکر شد: اجرا عموم رفتن در تهران کار بسیار دشواری است مخصوصا زمانی که دانشجو باشید اما به دلیل اینکه کار ما در جشنواره تئاتر دانشگاهی جزو پنج اثر برگزیده بود، توانستیم در تالار مولوی نوبت اجرا بگیریم و این مجموعه برای اجرای این اثر با ما همکاری خوبی داشت و از طرف دیگر موسسه هنری و فرهنگی مهرسان  با حمایت مالی خود کمک مهمی به ما برای هر چه بهتر اجرا رفتن این اثر کرد. چون دغدغه این موسسه حمایت از کارهای هنرمندان جوان و خلاق است به احتمال زیاد همکاری گروه ما با موسسه مهرسان در آینده ادامه پیدا کند.

نمایش «مشق شب» کاری از گروه تئاتر «بی سرو صدا» است که از ۲۵ شهریور در تالار مولوی اجراهای خود را آغاز کرده است و تا ۲۲ مهر هر شب به جز شنبه‌ها ساعت ۱۹ به صحنه می‌رود.

رضا محمدخانی، نیکان راست‌قلم، علیرضا حق‌پرست، سمیرا نجاری، علی چاقوچی، یگانه رجبی، برسام نوری، مرتضی یوسفی بازیگران این نمایش هستند.

در خلاصه داستان «مشق شب» آمده است: خانواده ای برای خوردن شام سال تحویل دور یک میز جمع شده‌اند.


منبع: خبرگزاری مهر