علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ایران در پنل تولید مشترک چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فيلم سليمانيه گفت: تشکیل بازار فیلم منطقه‌ای، مهم‌ترین راهبرد سینمای ایران در دوران جدید است.

پایگاه خبری تئاتر: علیرضا تابش در چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه در پنل تولید مشترک این جشنواره، اظهار داشت: توسعه یافتگی سینما در جهان امروز، ناگزیر از گسترش ارتباطات بین فرهنگ‌های جهان و تعاملات و تبادلات با سایر مناطق و کشورها است. در این راستا، سینما در جایگاه فرهنگ، اهمیت خطیری یافته و در دهه‌های اخیر، روابط بین‌الملل در حوزه فرهنگ از مسائل مهم دولتها و سازمانهای فرهنگی منطقه‌ای و جهانی شده است.

وی گفت: تحولات فن‌آورانه، سپهر جدیدی در زندگی مردم جهان گشوده است و فیلم ابزاری مهم برای انتقال پیام‌های فرهنگی و روایتها در نظر گرفته شده و نقش اجتماعی مهمی در حوزه‌های هنری ایفا می‌کند.

دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان، ادامه داد: امسال و در پی بازدید جناب آقای فواد جلال دبیر محترم جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه اقلیم کردستان عراق، از سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ایران، بحث‌های کاربردی و مفیدی راجع به توسعه همکاری‌های آینده بین سینمای ایران و اقلیم کردستان عراق در تمام زمینه‌ها مطرح گردید که یکی از مهم‌ترین مباحث، تولید مشترک فیلم بود.

توجه به دغدغه‌های بومی، ملی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مذهبی

وی افزود: مهم‌ترین مساله برای حصول توافق در این زمینه، توجه به دغدغه‌های بومی، ملی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مذهبی طرفین است. این دو سرزمین، برخاسته از تمدن‌های کهن، ریشه‌ها و وجوهات مشترک زیادی دارند که می‌توان با اتکای به آن‌ها، ممیزه‌های اصیلی را به عنوان ایده‌های زیربنایی برای خلق محصولات تصویری و سینمایی شناسایی کرد و برای این منظور مورد استفاده قرار داد. چنین ایده‌هایی زمینه استواری را برای تولیدات و همکاری‌های مشترک فراهم کرده و امکان نزدیکی هرچه بیشتر ایران و اقلیم کردستان عراق را هموار می‌کند.

نوروز جشن باستانی ایرانیان، جشن اصلی اقلیم کردستان است

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ایران در ادامه تصریح کرد: برای این منظور می‌باید به چند نکته توجه کرد؛ ما می‌دانیم که جشن باستانی ایرانیان یعنی نوروز، جشن اصلی اقلیم کردستان عراق است و عاشورا، آئین محترمی برای پاسداشت ارزش‌های انسانی در تقویم شماست. ما می‌دانیم ریشه زبانی مشترک داریم و بخش مهمی از مردمان این منطقه با ادبیات ایرانی مأنوس بوده و درباره ادیبان و شاعران ما پژوهش‌های بسیاری انجام داده‌اند و شاعران کُرد به زبان فارسی شعر می‌سرایند.

وی همچنین گفت: از آن سو، همان‌طور که می‌دانید کردهای ایران از باسابقه‌ترین و کهن‌ترین اقوام سرزمین ما به شمار می‌آیند. قوم فرهنگی که در تاریخ پر فراز و نشیب کشور ما همواره نقش مهمی را ایفا کرده است. هموطنان کُرد نه‌تنها در استان‌های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و ایلام؛ بلکه در سایر استان‌های کشور حضور دارند: از استان خراسان گرفته تا آذربایجان و از مازندران تا بندرعباس. با نگاهی تاریخی می‌توان گفت، مردمان این منطقه از دیرباز در پاسداشت آداب و رسوم خود، خط مشی مشترکی داشته و امروز بیش از گذشته به یکدیگر نزدیک شده و مرز میان خود را بسیار کمرنگ کرده‌اند.

تابش در ادامه سخنانش تأکید کرد: انسان‌دوستی، مهمان‌نوازی و وفای به عهد، فارغ از هر مرز جغرافیایی، از ویژگی‌های همیشگی کردهاست. اگر قبول کنیم که سینما، زبانی وابسته به مردم‌شناسی و یکی از وظایف آن آشنا کردن مردم نقاط مختلف دنیا با ظرفیت‌های پیدا و پنهان منطقه‌های گوناگون است، چه بهتر که ما از این رسانه قدرتمند استفاده کنیم و با تکیه بر اشتراکات فرهنگی خود با زبان دیپلماسی سینمایی در قالب فیلم‌های کوتاه، داستانی، مستند، انیمیشن، وب سری و ... به خلق گفتمان جدید سینمایی بپردازیم.

گسترش همکاری‌های ایران و اقلیم کردستان عراق

وی افزود: گسترش همکاری‌های ایران و اقلیم کردستان عراق، زمینه ارائه تصویر دقیق‌تری از فرهنگ و میراث و فکر آن‌ها را به مردم دنیا فراهم کرده و استفاده از ظرفیت‌های خلاقانه آن‌ها در کنار هم، موجب هم‌افزایی خواهد شد. بنیاد سینمایی فارابی از بدو تأسیس، مسئولیت معرفی سینمای ایران در عرصه بین‌الملل را برعهده داشت. به این دلیل است که نام سینمای ایران در عرصه بین‌الملل با نام و نشان و برند فارابی (fcf) پیوند خورده است. امروز نیز در جشنواره‌ها و بازارهای مهم جهان در زیر چتر سینمای ایران که توسط این بنیاد برپا می‌شود فعالان بین‌المللی به معرفی آثار و محصولات خود و تبادلات سینمایی می‌پردازند.

تابش با اشاره به اینکه بنیاد فارابی در سال‌های اخیر، تلاش کرده است که زمینه‌ساز و هموار کننده حضور بخش خصوصی سینمای ایران در عرصه بین‌الملل باشد، اظهار داشت: در حوزه تولید مشترک فیلم، در دوره جدید، تمرکز بر روی این امر مهم به شکل راهبردی نهاده شد. چرا که تولید مشترک را شاه بیت و کلید اصلی ورود به بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی می‌دانیم. سینمای ایران به دلیل وجه بین‌المللی کسب شده، مسئولیت همراهی و همکاری بیشتری با همسایگان خود دارد. چه از لحاظ محتوایی به دلیل اشتراکات فرهنگی و تاریخی و مذهبی، و چه از لحاظ تجهیزات فنی و دانش سینمایی به دلیل گسترش صنعت تصویر در ایران، امکان گسترش همکاریهای مشترک با همسایگان بیش از پیش فراهم است.

جشنواره‌های منطقه‌ای و بین‌المللی محملی برای رونمایی از دستاوردهای مشترک

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ایران در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: اکنون وقت آن است تا جامه عمل بر گفته‌های پیشین بپوشانیم و با اجرایی کردن تفاهم‌های صورت گرفته، زمینه تولید مشترک فیلم را برای فیلمسازان این منطقه در همکاری با شرکت‌های سینمایی و سینماگران صاحب سبک و نوگرای ایرانی و سایر کشورهای علاقمند، بیش از گذشته مهیا سازیم. اگر میزان تولید فیلم‌های مشترک گسترش یابد و برای آن ساز و کاری دائمی تعریف کنیم، آن‌وقت جشنواره‌های منطقه‌ای و بین‌المللی فیلم، می‌توانند محملی برای رونمایی از دستاوردهای مشترک باشند و نیز، مقدمه‌ای برای تشکیل بازار مشترک منطقه‌ای که علاوه بر بهره‌وری فرهنگی، بازده تجاری ـ اقتصادی را نیز به دنبال خواهد داشت.

 

سینمای ایران امروزه در جهان به عنوان «سینمای انسانی» شناخته می‌شود

وی افزود: تشکیل بازار فیلم منطقه‌ای، بزرگترین و مهم‌ترین راهبرد سینمای ایران در دوران جدید است و تاکنون توانسته‌ایم گام‌های بسیار مهمی در تحقق این امر برداریم. ما باید امروز با استفاده از فناوری‌های نوین و تکیه بر استاندارد جهانی، سطح تولیدات مشترک در صنعت تصویر را افزایش داده و برای عرضه منطقه‌ای و جهانی آن تلاش کنیم. سینمای ایران با سابقه‌ای ۱۲۰ ساله، قدیمی‌ترین سینمای منطقه بوده و امروزه در جهان به عنوان «سینمای انسانی» شناخته می‌شود، و می‌تواند نمایانگر و شاخص کرامت فرهنگ و هنر ایرانی ـ اسلامی باشد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ایران، تأکید کرد: سینمای ایران به لحاظ نرم افزاری (افکار، ایده ها و سرمایه انسانی) بسیار توانا بوده و پتانسیل همکاری‌های بین‌المللی در حوزه آموزش و تربیت حرفه‌ای نیروهای تخصصی مورد نیاز در حوزه فیلم و سینما را علاوه بر تولید مشترک داراست. همچنین، سینمای ایران با ارائه کاربردی تجربه‌های خود می‌تواند زمینه تسریع بازسازی و پیشرفت سینمای عراق و اقلیم کردستان را فراهم آورد تا بتواند تصویری منحصربفرد از خود را به عنوان سینمایی صاحب سبک به مخاطب جهانی عرضه کند؛ نه این‌که با دنباله‌روی از سینمای مسلط، در جریان جهانیِ موجود محو شود.

وی در نهایت ابراز امیدواری کرد که با همیاری مدیریت فرهنگی و سینمائی اقلیم کردستان عراق و مدیران جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه تا دو سال آینده بتوان شاهد تولید و عرضه محصولات تصویری در قالب‌های مختلف و به شکل مشترک بود.

  • نویسنده :
  • منبع :