«اِی‌آر رحمان» موسیقیدان اسکاری هند و خالق موسیقی فیلم «محمد رسول‌الله» مجید مجیدی، در مراحل پس تولید اولین تجربه کارگردانی‌اش است.

پایگاه خبری تئاتر: «اِی‌آر رحمان» آهنگساز اسکاری هندوستان با ساخت فیلم «لو ماسک» اولین کارگردانی خود را تجربه می‌کند.

«اِی‌آر رحمان»برنده اسکار بهترین موسیقی برای فیلم هالیوودی «میلیونر زاغه‌نشین» و خالق موسیقی فیلم «محمد رسول‌الله» ساخته مجید مجیدی فیلمساز مشهور ایرانی که محبوبیت فراوانی نزد هندی‌ها دارد، در مراحل پس تولید اولین تجربه کارگردانی‌اش است.

این فیلم یک تجربه واقعیت مجازی چند حسی است که دارای تجربیات لمسی حیرت‌آور و حس بویایی است.

«اِی‌آر رحمان» ایده اولیه داستان فیلم را از همسرش «سایرا» گرفته و فیلم را براساس فیلم‌نامه‌ای از «گوراچی فینِکس» می‌سازد، علاوه بر آن آهنگسازی و موسیقی متن فیلم را نیز عهده‌دار است.

او به ورایتی گفت: تقریبا ۸۰ درصد از مراحل تولید فیلم را انجام داده‌ایم همزمان با تولید این فیلم در جشنواره بوسان با فیلم «۹۹ آهنگ» در مقام فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده شرکت کردیم.

رحمان در ادامه افزود: این یک تجربه حسی ۷۰ دقیقه‌ای و ۳۶۰ درجه‌ای است. این فیلم سه اپیزود(بخش) دارد. به خاطر کیفیت و ویژگی‌های منحصری که این در این فیلم خلق کرده‌ایم، قطعا همه تماشاگران از دیدن فیلم شگفت‌زده خواهند شد. ما همه به این باور رسیده‌ایم که دقت در تولید باکیفیت فریم به فریم این فیلم ارزشش را دارد چراکه در هر ثانیه ۶۰ فریم وجود دارد.

برای مرحله تولید این فیلم از دوربین‌های «جانت وان» وی‌آر استارت‌آپ را به صورت پشتیبانی حمایتی از کمپانی دیزنی استفاده شده است. البته نوع مدل تجاری «وی‌آر» ناموفق از آب درآمد و این کمپانی دارایی‌های خود را فروخت و روی سیستم «augmented reality» یا همان «واقعیت افزوده» متمرکز شد. «augmented reality» فناوری خلق تصاویر کامپیوتری است که در نگاه تماشاگر دنیای واقعی دیده می‌شود ازینرو این امکانات جدید، سیستمی هم‌گذاره و ترکیبی خلق می‌کنند.

در نتیجه سیستم پیشین نتوانست در مرحله پس تولید مورد استفاده قرار گیرد و تیم رحمان در مرحله تلفیق جلوه‌های بصری همزمان به پالایش فریم به فریم فیلم می‌پردازند.

فیلم «لو ماسک» به زبان انگلیسی و تماماً در ایتالیا فیلمبرداری شده است و روایتگر سفر کودکی یتیم است که روزها تمام وقت کار می‌کند و شب‌ها نیز به صورت پاره وقت کار موسیقی می‌کند. او بزرگ می‌شود و به خواننده بالاترین رده اُپرا تبدیل می‌شود. او یک همراه همیشگی دارد که عطری بنام «ماسکان» است. روزی نامه‌ای بی نام و نشان به دستش می‌رسد و زندگی‌اش دچار مساله‌ای بغرنج و ناراحت‌کننده می‌شود و به زندگی رازآلود گذشته‌اش برمی‌گردد.

«نورا آرنزدر» در نقش «برسرک»، «گای بارنت» در نقش «رای داناوان»، «منیر گرِس جهانپور» در نقش «پیور» و «مریم ظهرابیان» هنرپیشگان فیلم «لو ماسک» به کارگردانی «اِی‌آر رحمان» هستند.

شرکت کانادایی «آیدیِل اینترتینمنت» و «وای ام موویز» متعلق به خود رحمان، استودیوی «تناندال» از هند، «زیلورمیل پروداکشن» و «اینتل» از بلژیک و «اینترلینا فیلم» از ایتالیا تهیه‌کنندگان این فیلم هستند.

در سال ۲۰۱۷ پیش نمایش این پروژه به عنوان یک تجربه VR سامسونگ و در کن نیز اوایل سال جاری کلیپی از پروژه با عنوان «عطر یک آهنگ» به عنوان  تجربه XR (واقعیت گسترده) به نمایش گذاشته شد.

رحمان می‌گوید: این کار باید تا سال آینده تمام شود و چون فیلم به زبان انگلیسی است، باید به دنبال یافتن شرکایی برای مرحله توزیع جهانی فیلم باشیم، چون یک فیلم معمولی نیست و نیازمند نصب تجهیزات برای نمایش است.