لوپیتا نیونگو بازیگر برنده جایزه اسکار سال‌ها پیش از آن‌که به آمریکا بیاید در کشور خودش کنیا تبعیضی رنج‌آور را تجربه کرده بود.

پایگاه خبری تئاتر: لوپیتا نیونگو در کودکی قربانی کالریسم (تبعیض بر پایه رنگ پوست) بود و آرزو می‌کرد کاش رنگ پوست متفاوتی داشت. نیونگو می‌گوید، در جهانی که داشتن رنگ پوست روشن‌تر مزیت است، کالریسم فرزند نژادپرستی است. 

بازیگر برنده اسکار «۱۲ سال بردگی» اهل کنیا است و دوران کودکی را در این کشور گذرانده است. کالریسم رفتار تبعیض علیه افراد با رنگ پوست تیره‌تر در یک نژاد است.

در این سوءرفتار افراد با رنگ پوست‌های روشن‌تر ترجیح داده می‌شوند. نیونگو که از قربانیان این پدیده است، می‌گوید: «در کودکی با رنگ پوستم راحت نبودم چون حس می‌کردم داشتن رنگ پوست روشن‌تر در این جهان مزیت است. به خواهر کوچک‌ترم که رنگ پوستش روشن‌تر بود را زیبا خطاب می‌کردند.

این رفتار ناخودآگاه به من احساس بی‌ارزش بودن می‌داد.» او که در جامعه عمدتا سیاه‌پوست کنیا بزرگ شده است، کالریسم رابطه نزدیک با نژادپرستی دارد.

او معیارهای زیبایی اروپایی‌محور را سبب‌ساز چنین سوءرفتارهایی می‌داند. نیونگو در کارش هم این شکل از تبعیض را تجربه کرده است و می‌گوید یک بار به او گفته‌اند رنگ پوستش برای بازی در تلویزیون زیادی از حد تیره است.

  • نویسنده :
  • منبع :