مسعود موسوی نمایش «دست‌های آلوده» را از آذرماه سال جاری در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌برد.

پایگاه خبری تئاتر: مسعود موسوی کارگردان و مدرس تئاتر درباره جدیدترین فعالیت خود در زمینه کارگردانی تئاتر، گفت: نمایش «دست‌های آلوده» اثر ژان پل سارتر را برای اجرا در مجموعه تئاتر شهر در دست تمرین دارم. تفکرات این نمایشنامه و اینکه به زمان کنونی ما هم مرتبط است، دوست دارم ولی بهتر دیدم که برخی شخصیت‌های نمایش کم و برخی صحنه‌ها نیز کوتاه شود؛ از این رو «دست‌های آلوده» را دراماتورژی کردم تا مخاطب امروز ارتباط بیشتری با آن برقرار کند.

وی درباره گروه بازیگری این اثر نمایشی افزود: حمیدرضا نعیمی، محمودرضا رحیمی، ریحانه سلامت، فرزانه رضایی، محسن بابایی، آریاز ذوالفقاری و خودم بازیگران «دست‌های آلوده» هستیم که از آذرماه در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر اجرا خواهد شد.

این کارگردان تئاتر درباره وضعیت و روند تولید یک اثر نمایشی در شرایط کنونی تئاتر ایران، یادآور شد: شاید با آوردن بخش خصوصی به تئاتر مشکل تعداد سالن‌ها را حل کردیم ولی هزاران مشکل دیگر به تئاتر ایران اضافه شد. وقتی در یک سالن خصوصی ۲ تا ۳ اجرا و حتی ۴ اجرای همزمان وجود دارد، امکانات سالن محدود می‌شود و از همه مهمتر طراحی دکور نمایش بسیار سطحی می‌شود.

موسوی متذکر شد: تجارت وارد تئاتر ایران شده است در صورتی که تئاتر هنری تفکربرانگیز است. ما حدود ۱۲۰ اجرای نمایش هر شب در شهر تهران داریم که بالغ بر ۱۰۰ اجرا تماشاگر ندارد. به جای اینکه بحث کمی را جلو ببریم باید سطح کیفی را مورد توجه قرار دهیم.

این هنرمند تئاتر اظهار کرد: به خاطر شرایط موجود تئاتر از سال ۹۵ تا کنون کار نکردم.

وی تصریح کرد: در وضعیت کنونی تئاتر ایران هر بازیگری که برای اجرا دعوت می‌شود، مبلغ تعیین می‌کند. سالن‌های خصوصی هم که چند ده میلیون تومان اجاره دریافت می‌کنند؛ این شرایط باعث می‌شود کارگردان به جای خلاقیت نگران فروش نمایش باشد. این تئاتری نیست که استادان به ما یاد دادند و به همین دلیل و شرایط است که برخی از استادان تئاتری کار نمی‌کنند.

علی ساسانی طراحی صحنه، ثمین تحویل‌داری طراح لباس، بهنود محمدی‌پور مدیرتولید، نازنین ابارشی، لیدا حکانی و گلریز ابراهیمی نیز گروه کارگردانی نمایش «دست‌های آلوده» هستند.


منبع: خبرگزاری مهر