دبیرخانه دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی فراخوان بخش مسابقه رادیو رادی را اعلام کرد.

پایگاه خبری تئاتر: بخش «رادیو رادی» (آثار اکبر رادی در قالب نمایش رادیویی) دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی به صورت رقابتی و برای نخستین بار در ۲ گروه نمایش رادیویی(فایل صوتی) و رادیو تئاتر (اجرای زنده نمایش رادیویی بر صحنه) برگزارمی شود. در این بخش در هر ۲ گروه حداکثر شش اثر توسط گروه انتخاب این بخش به دبیرخانه جشنواره معرفی می شوند و به جشنواره راه پیدا می کنند.

شرایط و مقررات حضوردر این بخش عبارتند از:

بخش رقابتی «رادیو رادی» در هر ۲ گروه، صرفا به آثار اکبر رادی اختصاص دارد و در ۲ قالب فایل های صوتی و رادیو تئاتر برگزار می شود.

آثار بخش رادیو تئاتر همزمان با اجرا در زمان برگزاری جشنواره به صورت زنده از شبکه رادیویی نمایش پخش شده و آثاری که در قالب فایل صوتیِ آماده، پذیرفته می شوند مطابق زمان بندی و ضوابط رادیو نمایش، در روزهای جشنواره یا پس از آن پخش می شود.

پذیرش آثار در این بخش رقابتی با توجه به اهداف جشنواره به کیفیت، تنوع و خلاقیت در اجرای نمایش رادیویی بستگی دارد.

در بخش رقابتی آثار جدیدی که در سال ۱۳۹۸ تولید شده باشند، مورد پذیرش دبیرخانه دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی قرار می گیرند. شرایط حضور در بخش مهمان متعاقبا به تناسب شرایط برگزاری اعلام می شود.

چنان چه در هر مرحله ای از انتخاب آثار این بخش، مغایرتی با بندهای پیشین گفته شده اثبات شود، دبیرخانه این جشنواره، گروه نمایش «رادیو رادی» را از ادامه مسیر باز خواهد داشت.

گروه داوران این بخش در آیین پایانی این دوره از جشنواره، رتبه های برتر را برای بهترین نمایش رادیویی، بازیگر زن، بازیگر مرد، افکتور، کارگردان و تهیه کننده در هر ۲ گروه معرفی می کنند. به عبارتی برای هر عنوان یک برگزیده در بخش فایل های صوتی و یک برگزیده در بخش رادیو تئاتر اعلام می شود. جوایز این بخش شامل مدال استاد اکبر رادی، لوح سپاس و لوح تقدیر است.

توضیحات:

۱) رادیو تئاتر در این فراخوان به اجرای زنده نمایش رادیویی در پیشگاه تماشاگران، روی صحنه تئاتر اطلاق می شود. بدیهی است در این اجرای زنده، داشتن ایده ای اجرایی- بصری به عنوان کارگردان که وعده دیدن رویکردی رادیویی با رنگی تئاتری به مخاطب بدهد، واجد ارزش و امتیاز است. به همین دلیل دبیرخانه از متقاضیان شرکت در این بخش، تشریح مکتوب و مختصر ایده اجرایی را مطالبه کرده تا گروه بازبین برای پذیرش نهایی اثر در مسابقه، تمام اهتمام خویش را مبذول دارند. متقاضیان غیر تهرانی (و حتی متقاضاییان مقیم تهران) در صورت ارائه فیلم (در چهار نسخه دی وی دی) از ارائه توضیح مکتوب ایده اجرایی شان معاف می شوند.

۲) مدت زمان هر اثر آزاد است. اما اگر میل به پخش آن از رادیو نمایش دارند، لازم است تاکید شود که نمایش ها حدودا سی دقیقه باشند و در صورت سریالی بودن، هر قسمتش می بایست نیم ساعت باشد که می توانند تا سقف شش قسمت نمایش رادیویی خود را تولید کنند.

۳) ارائه آثاری که از روی آثار اکبر رادی، اقتباس و تنظیم شده اند، نیز بلامانع است. همچنین می تواند اجرای بخشی از اثر با رعایت حداقل زمان (۱۵ دقیقه) نیز باشد.

۴) هر گروه متقاضی می تواند در هر ۲ بخش از رادیو تئاتر و نمایش رادیویی (فایل صوتی) این جشنواره شرکت کند.

مدارک مورد نیاز:

ارسال یک قطعه عکس کارگردان و تهیه کننده به صورت فایل JPG و خلاصه سوابق این ۲ نفر حداکثر در ۱۰۰ کلمه در فرمت doc به نشانی الکترونیکی estivailraditheater@gmail.com

ارسال چهار حلقه لوح فشرده با کیفیت از فیلم اجرای رادیو تئاتر یا تشریح دقیق و مکتوب ایده اجرایی در آن قالب و چهار حلقه لوح فشرده با فرمت mp۳ از فایل آماده صوتی (نمایش رادیویی) به نشانی دبیرخانه جشنواره.

تکمیل فرم تقاضای حضور در جشنواره.

گاه شمار: تاریخ آخرین مهلت شرکت در بخشش مسابقه «رادیو رادی»: ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸

تاریخ اعلام آثار راه یافته به جشنواره: ۹ آذر ماه ۱۳۹۸

دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی با دبیری بهزاد صدیقی و همکاری اداره کل هنرهای نمایشی، شورای اسلامی شهر تهران، فرهنگسرای سرو و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو (رادیو نمایش) از ۲۷ تا ۳۰ آذرماه ۱۳۹۸ در تهران برگزار می شود.