۱۴۲ فیلم از ایران و جهان در جشنواره فیلم رشد امسال حضور دارند.

پایگاه خبری تئاتر:دبیرخانه چهل و نهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد اسامی ۸۵ اثر ایرانی درکنار ۵۷ فیلم از ۲۵ کشور جهان را به عنوان آثار منتخب هیئت‌های انتخاب این دوره در بخش‌های پویانمــایی، مستندهای علمی و آموزشی، مستند، داستانی کوتاه، داستانی بلنـــــد، بخش جنبی (منتخب جشنواره فیلم‌های آموزشی آلمان) و همچنین آثار ساخته شده توسط معلمان و دانش آموزان فیلمساز اعلام کرد.

وحید گلستان دبیر جشنواره با اشاره به انتخاب این آثار از بین بیش از ۲۶۰۰ فیلم ارائه شده، یادآورشد: اسامی ۱۴۲ فیلم‌ از حدود ۱۰ روز پیش تقریبا نهایی شده بودند و اینک همزمان با آغاز ماه ربیع‌الاول اعلام می‌شوند. در این مدت کار ترجمه، زیرنویس و دوبله فیلم‌های خارجی به سرعت انجام شد تا مشکلی از بابت آماده‌سازی فیلم‌ها نداشته باشیم.

گلستان درخصوص فضای عمومی فیلم‌های جشنواره رشد امسال گفت: با وجود همه دشواری‌های تحمیل شده به کشور – که جشنواره هم از آسیب‌های آن در امان نبود- ماموریت داشتیم جشنواره رشد امسال را با حداکثر انطباق با برنامه درسی ملی برگزارکنیم لذا فرایند انتخاب ضمن توجه به تناسب فیلم‌ها با اقتضای سنی مخاطبان  و طراحی آموزشی پیوست شده، که امری تازه در این دوره محسوب می‌شود، با اعمال حساسیت نسبت به کیفیت هنری و آموزشی فیلم‌ها صورت گرفته است.

او افزود: حالا که انتخاب‌های نهایی را می‌بینم، به‌نظرم فیلم‌های جشنواره رشد، امسال پیوند خوبی بین دانش آموزان با فیلم آموزشی ایجاد خواهد کرد و یک فرصت یادگیری اثربخش را داریم.

از جمله فیلم های امسال در بخش پویا نمایی می توان به «زری، زری، کاکل زری» (مهین جواهریان)، «سیم ششم» (بهرام عظیمی)، «آخرین سفر» (هریستینا بلوسووا – ازبکستان)، «۴۰۰ مایل بر ساعت» (کار گروهی – فرانسه) و در بخش مستندهای علمی و آموزشی می توان به «جای خالی دوست» (محمدعلی طالبی)، «حافظ و گوته» (فرشاد فرشته حکمت)، «اقیانوس شما چقدر آبی است؟» (جو پیشوتا – آمریکا)، «هوشیاری چیست؟» (دایانا گرادیناری – انگلستان) و در بخش فیلم‌های کوتاه داستانی به آثاری چون «سور بز» (سعید زمانیان)، «شمشیر چوبی» (سوسن سلامت – بهزاد علوی)، «کاپیتان کینسیس» (کارلوس خوفره – اسپانیا)، «مرا غافلگیر کن!» (سیمون موک – اطریش)  اشاره کرد.

اسامی کامل فیلم‌های منتخب جشنواره متعاقباً توسط این دبیرخانه به اطلاع خواهد رسید و در سایت رسمی جشنواره قرار خواهد گرفت.

امسال چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم های علمی آموزشی و تربیتی رشد از ۲۴ آبان تا اول آذر ابتدا در تهران بزرگ و دیگر شهرستان‌های استان، و سپس از ۲ آذر تا ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، در سایر استان‌ها توسط دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش برگزار خواهد شد.