یک بازیگر تئاتر ایتالیایی گفت: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان جشنواره عالی است و سعی می‌کنیم آن را در ایتالیا معرفی کنیم.
پایگاه خبری تئاتر: جیسِپو پالاسیانو درباره تفاوت تئاتر کودک و نوجوان با تئاتر بزرگسال گفت: برای دانیل گُل (کارگردان) و کمپانی ما تفاوتی بین تئاتر بزرگسال و کودک و نوجوان وجود ندارد؛ ما فکر می کنیم کودکان بخاطر سن کم خیلی باهوش نیستند و نمایش هایی که برای آن ها تولید می کنیم اکثراً ادا و شکلک است؛ اما بعد از نمایش که با بچه ها صحبت می کنیم به این نتیجه می رسیم که بچه ها نکاتی را درک کرده اند، که بزرگترها نسبت به آن بی توجه بوده‌اند. 
او با توضیح اینکه حدود دو سال پیش برنامه ریزی این نمایش را شروع کردیم و سه هفته زمان برد تا کارهای نمایش انجام شود، گفت: هدف اصلی تئاتر این است که با مخاطب ارتباط بگیرد و مهم است که تماشاگر چه واکنشی نشان بدهد؛ یا اصلا واکنشی نشان بدهد! ما نمایش «کروکودیل» را بر این اساس آماده کردیم.
پالاسیانو با تاکید براینکه تئاتر«کروکودیل» می خواهد بگوید درون هر آدم چیزی هست که خودش از آن خبر ندارد، اظهار کرد: اطرافیان باعث می‌شوند که آن چیزی که درون تو هست بروز پیدا کند؛ گاهی خودت هم باور نمی‌کنی چنین چیزی در درونت باشد وقتی متوجه آن شدی بسیار به آن علاقمند می شوی، حتی اگر کل دنیا از آن متنفر باشند.
پالاسیانو درباره فارسی صحبت کردن بازیگران این تئاتر گفت: ما به هر کشوری که برای اجرا سفر می‌کنیم، زبان اجرا را متناسب با زبان آن کشور تغییر می‌دهیم؛ برای مثال حدود دو هفته پیش در آلمان اجرا داشتیم و تمام دیالوگ‌ها به زبان آلمانی گفته شد؛ قبل از آن هم در فرانسه بودیم و به زبان فرانسه اجرا کردیم زیرا بسیار مهم است تماشاگر جزئی از نمایش باشد.
جیسِپو پالاسیانو که در تئاتر «کروکودیل» نقش یک پیرزن را بازی می‌کند، درباره سختی‌های این نقش یادآور شد: بازی کردن این نقش کار خیلی سختی است زیرا تو آدم دیگری هستی و باید مواظب احساست باشی و بدانی که چطور از صدا و بدنت استفاده کنی.
او گفت: درست است که بچه ها به اندازه ما زندگی نکرده اند؛ آنها مثل ما هستند ولی در نمایش با این مخاطبان رفتار بسیار بچه گانه ای می شود و هیچ ارتباطی با  تئاتر برقرار نمی کنند.
پالاسیانو در ادامه با بیان اینکه در ایتالیا به کودکان اهمیت داده می شود؛ اما صرفا توجه و انجام کار برای کودکان مهم نیست، ادامه داد: به عقیده من مهم  چطور انجام دادن و روش کار است؛که متاسفانه در بسیاری موارد اشتباه است.
او با بیان اینکه اولین بار است که به ایران می آید و بسیار علاقمند است دوباره به این کشور بازگردد و نمایش اجرا کند، افزود: جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان بسیار عالی است و ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا این جشنواره را در ایتالیا معرفی کنیم.
این هنرمند ایتالیایی درباره تماشاگران ایرانی و تفاوت و ویژگی آن‌ها نیز خاطرنشان کرد: تماشاگران ایرانی خیلی عالی هستند و با دقت نگاه می‌کنند؛ طوری که گویا به منِ بازیگر می‌گویند به من از این اجرا بیشتر بیاموز و نشان از اشتیاق آنها به دانش، فهم و تئاتر است.
پالاسیانو گفت: چند کمپانی معروف تئاتر در ایتالیا  وجود دارد ولی در مورد بچه‌ها تولیدات چندانی ندارند؛ اکثر کارهایی هم که برای کودکان انجام می‌شود اَدا و شکلک بازی است و به صورت واقعی با بچه ها حرف نمی‌زنند.
تکنسین تئاتر «کروکودیل» نیز با بیان اینکه توجه کمپانی‌های بزرگ تئاتر به بخش کودک خیلی زیاد نیست، افزود: برای نسل جدید کودکان یکسری تئاتر در مدارس اجرا می‌شود.
این هنرمند با بیان اینکه تئاتر «کروکودیل» برای رده سنی 6 سال به بالا است، اضافه کرد: شاید خیلی‌ها بگویند که دیدن نمایش «کروکودیل» برای کودکان سخت است اما کودکان داستان را می‌فهمند و پیگیری می‌کنند. 
تئاتر کروکودیل از کشور ایتالیا در بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در پلاتو استاد عبادی، مجتمع فرهنگی هنری بوعلی سینا به روی صحنه رفت.
بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با شعار «کودک، طبیعت، تئاتر» از 16 تا 21 آبان ماه 1398 در همدان برگزار می شود.
  • نویسنده :
  • منبع :